4 mity na temat naszego metabolizmu!
Jak to jest, że jedna osoba może pozwolić sobie na pobłażliwość przy diecie bez żadnych konsekwencji, gdy drugi odnotowuje w zawrotnym tempie coraz wyższe cyfry na wadze? Odpowiedzią są poszczególne różnice w działaniu naszego metabolizmu, masie mięśniowej i poziomie aktywności fizycznej.
Metabolizm to proces, w którym nasze ciała przekształca to, co jemy w energię potrzebną do przetrwania i funkcjonowania. Szybki metabolizm jest jak gorący piec, który szybko pali paliwo, zaś powolny metabolizm wymaga mniej paliwa, aby utrzymać ciało w ruchu.
Kuszącą wymówką wydaje się możliwość obwinienia o wszystko naszego wolnego metabolizmu, na szczęście istnieją sposoby, aby podkręcić nasz metabolizm, zyskując na zdrowiu oraz możliwości kontroli swojej wagi. Omówmy sobie temat na zasadzie szybkiego obalenia czterech często spotykanych mitów!
Szybkość metabolizmu.
Nie mamy możliwości wpłynąć na szybkość naszego metabolizmu? Chociaż prawdą jest, że genetyka pomaga określić nasze wskaźniki metabolizmu, możemy przyspieszyć metabolizm poprzez zwiększenie beztłuszczowej masy mięśniowej. Mięśnie wymagają więcej dostarczanej energii niż tkanka tłuszczowa, co oznacza, że ludzie o chudych, muskularnych ciałach potrzebują więcej kalorii do funkcjonowania, niż osoby z większym procentem tkanki tłuszczowej.
Nasza masa mięśniowa maleje wraz z wiekiem, co przyczynia się do spowolnienia tempa metabolizmu. Możesz przeciwdziałać temu procesowi – trenuj na siłowni i dbaj o równomierny rozwój całego ciała. Nie trzymajmy zbędnych kilogramów na naszym ciele i nie patrzymy na nie tylko przez pryzmat ładnego ciała, ale i zdrowego organizmu.
Zielona herbata, a tempo metabolizmu.
Czy dodanie do diety zielonej herbaty oraz ostrych przypraw wpływa na nasz metabolizm? Żadne magiczne jedzenie w postaci jednej substancji nie przyspieszy metabolizmu. Niektóre badania wykazały, że zielona herbata i ostre chilli tymczasowo zwiększają tempo przemiany materii, ale ten proces nie jest na tyle silny, aby zrównoważyć spożywanie zbyt dużej ilości kalorii.
Drogą do zdrowej utraty wagi jest pilnowanie regularności posiłków oraz wielkości porcji. Postawmy na zbilansowaną dietę, wypełniona pokarmami bogatymi we wszystkie składniki odżywcze. Nie szukajmy na siłę „złotych” pokarmów, które odwalą za nas robotę.
Pora jedzenia, a metabolizm.
Późne jedzenie spowalnia metabolizm? To dodatkowe kalorie – nie kiedy je jesz – powodują przybranie na wadze. Istnieje niewiele dowodów na poparcie faktu, że jedzenie po godzinie dwudziestej powoduje zwiększenie masy ciała w jakikolwiek sposób. Jednak możesz być bardziej skłonny do przekąszenia bezmyślnie wieczorami podczas oglądania telewizji, niż robisz to w ciągu dnia. Nie można wyznaczyć konkretnej godziny, która stanowi jakąś ostateczną porę posiłku w ciągu dnia, ponieważ nie można uogólnić milionów ludzi, gdzie wszyscy różnie pracują, różnie trenują, mają inny poziom wytrenowania, mają różnorakie dolegliwości (lub nie) itd.
Głodówka na odchudzanie.
Niskokaloryczne diety, omijanie posiłków i głodówki pomogą w utracie wagi? Utrata masy ciała polega na stworzeniu deficytu energetycznego – spożywania mniejszej ilości kalorii niż Twoje ciało potrzebuje każdego dnia – ale tworzenie zbyt dużych niedoborów kalorycznych może wywołać reakcję zgoła odmienną od oczekiwanej. Nasze ciała są inteligentne i zaprogramowane na przetrwanie. Poważnie ograniczające ilość kalorii może sprawić, że Twoje ciało pomyśli, że wchodzi w stan głodu i że musi robić więcej przy mniejszej ilości kalorii. Twoje ciało dostosowuje się do ograniczonego spożycia kalorii i zużywa mniej kalorii, aby wykonać te same czynności, co przekłada się na mniej „mocy” do wykonywania codziennych czynności lub treningu.
Krystian
17 stycznia 2023 @ 16:40
Ludzie wierzą w mity jak starodawni Grecy. To, że ktoś coś powiedział na TikToku nie znaczy, że prawda. Co więcej – informacje z tik toka trzeba wyjściowo traktować jako fake news i dopiero po weryfikacji zmieniać podejście