5 szybkich porad jak pozbyć się złych nawyków żywieniowych!
Nie przykładałeś nigdy większej świadomości do swojej diety? To wielki błąd. Omijasz śniadania? Fast foody i inne formy jedzenia na wynos to u Ciebie standard? Kawa, napoje energetyczne i czipsy to stałe elementy Twojego codziennego jadłospisu?
Czas to zmienić i zacząć się właściwie odżywiać i wprowadzić w swoje życie zbilansowaną i zdrową dietę. Oto przewodnik, który pomoże Ci podjąć pierwsze kroki. Dieta jest podstawą sukcesu w niemal wszystkich aspektach, które mają wpływ na wygląd i stan zdrowia naszego ciała.
Pamiętaj, że niewłaściwe żywienie nie rzutuje tylko i wyłącznie na Twój wygląd. Jest wiele elementów, których nie widzimy na pierwszy rzut oka, a to one ostatecznie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.
ŚNIADANIE.
Nie ma lepszego sposobu na rozpoczęcie poranka – niż na zdrowe śniadanie. Zapewnia Twojemu organizmowi paliwo, którego potrzebuje, aby wytworzyć energię, która pozwoli Ci skupić się i aktywnie przez cały dzień. Nie tylko to, ale jeśli próbujesz schudnąć, regularne odżywianie ciała pomoże Ci w podejmowaniu właściwych decyzji żywieniowych, ponieważ te złe są podejmowane najczęściej na skutek głodu. Śniadanie nie jest obowiązkowe, jeżeli Twoja dieta go nie uwzględnia, ale jest odpowiednio zbilansowana. Pomijanie śniadania może doprowadzić do sytuacji, że będziesz musiał znacząco zwiększyć objętość pozostałych posiłków, aby wypełnić założenia diety. Warto mieć to na uwadze.
OGRANICZ KOFEINĘ.
Zbyt duża ilość kofeiny może zakłócać sen, powodować rozstrój nerwowy i powodować utratę energii w późniejszym czasie. Utrzymuj kontrolę nad spożyciem kofeiny, ograniczając zwykłą kawę do dwóch razy dziennie, zamiast trzech czy czterech. Pamiętaj, że istotne są również dodatki do kawy, takie jak cukier, mleko oraz słodycze, które często towarzyszą przerwie na kawę. Pomiń niechciane kalorie i cukier poprzez picie kawy w najprostszej, czarnej formie.
PRZYNOŚ POSIŁKI DO PRACY.
Jak sprawić, by przynoszenie obiadu do pracy było łatwe? Przygotuj posiłki w swojej diecie na cały dzień odpowiednio wcześniej, a unikniesz napadów głodu, które prowadzą do pochłaniania czegokolwiek. Upewnij się, że Twoje obiady zawierają odpowiednie połączenie białka, węglowodanów i tłuszczy. Zależnie od ilości spędzanego czasu w pracy, Twój posiłek może mieć formę obiadu, ale i drugiego śniadania, więc może to być zarówno mięso z ryżem i warzywami, ale może to być również rybna sałatka z pełnoziarnistym chlebem. Nie zapominajmy o warzywach w swojej diecie, ponieważ są niezbędne.
OWOCE I WARZYWA W DIECIE.
Warzywa dodają koloru, smaku i wyglądu, a także witamin, minerałów i błonnika na talerzu. Bardzo ważne jest, aby starać się rotować warzywami i owocami, a nie jeść ciągle ten sam typ, w ten sposób nam się nie przejedzą, a dostarczana pula witamin będzie bardziej zróżnicowana. Mogą być one surowe, mrożone lub gotowane. Najlepiej, aby Twój posiłek zawierał dwa rodzaje warzyw. Jestem świadomy, że mając wysokie zapotrzebowanie kaloryczne, starasz się szanować miejsce w swoim żołądku i ludzie często rezygnują z warzy w z racji tego, że są mało kaloryczne. Kaloryczność danego produktu nie stanowi o tym, że jest on mało istotny w diecie.
GOTUJ SAMODZIELNIE POSIŁKI.
Kupowanie jedzenia na mieście lub korzystanie z gotowych dań z supermarketów to łatwa droga do tego, aby przeszacować spożyte w danym dniu kalorie. To punkt stosunkowo podobny do trzeciego. Spożywanie posiłków w domu nie musi odbierać Ci końcówki czasu i energii. Sztuką jest planowanie z wyprzedzeniem. Wybierz danie, które możesz przygotować sobie odpowiednio wcześniej. Na przykład upiecz sobie sporą pieczeń, którą będziesz mógł „dawkować” sobie przez kilka dni.
Jak nie chce Ci się bawić w kuchni, to przygotuj sobie chociaż półprodukty, dzięki czemu zaoszczędzisz sobie później czasu. Wszystko kręci się wokół zdrowego rozsądku oraz myśleniu „na zaś”, dzięki czemu możemy popracować nad czymś bardziej czasochłonnym, gdy tego czasu nam nie brakuje. Z kolei, gdy krucho u nas z czasem, to wtedy wykorzystujemy to, o czym pomyśleliśmy sobie odpowiednio wcześniej.
Odys
23 stycznia 2023 @ 18:23
Najłatwiej złych nawyków pozbyć się tworząc nowe, zdrowe nawyki
Bartek
23 stycznia 2023 @ 18:24
Niestety wielkie koncerny żywieniowe wiele czerpią z naszych złych nawyków i na nich zarabiają. Tylko silne jednostki są w stanie się im przeciwstawić.