Agmatyna – co to jest?
Na rynku suplementów stale pojawiają się nowe, przełomowe produkty, które mają być kilkukrotnie lepsze i bezpieczniejsze niż dotychczasowe najpopularniejsze produkty. Tak przynajmniej mówią reklamy. Jak jest w praktyce? No już nie jest tak słodko, kolorowo, a wszystkie tabelki i ogromne procentowe wzrosty w każdym aspekcie naszego sportowego życia, niekoniecznie przekładają się w rzeczywistości…
Tak samo jak szybko pojawiają się przełomowe badania o nowych, genialnych suplementach, tak samo szybko pojawiają się te, które je kontrują, sprowadzając czasem producenta mocno na ziemię. Czy wszystko kręci się wokół efektu „Placebo”? Niekoniecznie, jednak my jako konsumenci musimy być świadomi po co sięgamy szczególnie, że Internet jest potężnym źródłem informacji i umiejętnie wykorzystany pomoże nam uniknąć słabych wyborów.
Dziś na tapetę weźmiemy Agmatynę, która już od jakiegoś czasu pojawia się w prasie branżowej oraz na półkach sklepów z suplementami.
CZYM JEST AGMANTYNA?
Agmatyna jest pochodną L-argininy, która jest wyodrębniona poprzez dekarboksylację (usunięcie grupy kwasu karboksylowego). Jest on przechowywany w neuronach i jest uwalniany podczas aktywacji neuronów. Agmatynę uważa się za neuroprzekaźnik i neuromodulator. Wstępne badania sugerują, że agmatyna ma potencjalne zastosowanie w leczeniu bólu neuropatycznego i narkomanii. Chroni także mózg przed toksynami i udarami. Chociaż suplementacja agmatyną sama w sobie może zwiększyć odczuwanie bólu, działa synergistycznie z lekami przeciwbólowymi, takimi jak morfina i fentanyl. Synergia agmatyny z opioidami pozwala zmniejszyć tolerancję na ból oraz możliwość uzależnienia.
MECHANIZMY DZIAŁANIA AGMANTYNY.
Agmatyna ma kilka ciekawych mechanizmów. Może hamować N-metylo-D-asparaginian (NMDA) i nikotynowe receptory acetylocholiny, jak również aktywować receptory imidazolinowe. Agmatyna może również hamować enzymy syntezy tlenku azotu, co pozwala na regulację podwyższonego poziomu tlenku azotu. Agmatyna może również hamować kanały wapniowe i niektóre receptory serotoniny. Konieczne są dalsze badania w celu określenia pełnego zakresu mechanizmów agmatyny.
Istnieje wiele dowodów na zwierzętach sugerujących, że agmatyna jest wysoce obiecującą substancją chemiczną. Nie jest to powszechne stwierdzenie, ponieważ brakuje „ludzkich” dowodów na jej pozytywne skutki dla nas. Przeprowadzono kilka badań na ludziach, ale większość opiera się na badaniu agmatyny podanej domieśniowo, a nie doustnie. Badania muszą wykazać, że działanie agmatyny będzie działać po spożyciu doustnym, aby rozważyć suplementację na szeroką skalę.
JAK WYGLĄDA SUPLEMENTACJA AGMANTYNĄ?
Teoretycznie nie ma określonych dawek suplementacji agmantyną ze względu na brak przeprowadzonych badań, gdzie agmantyna jest podana doustnie. Jednak w pojedynczym badaniu na ludziach stosowano 1300–2 670 mg agmatyny, codziennie w leczeniu bólu neuropatycznego. Oszacowana dawka dla ludzi poprawiająca funkcje poznawcze wynosi 1,6-6,4 mg agmatyny / kg masy ciała, przyjmowana doustnie. Jest to oparte na zakresie dawek 10-40 mg / kg dla szczurów i proporcjonalnie dostosowane do ludzi. Suplementacja nie powinna przekraczać 6,4 mg / kg masy ciała.
Agmatyna nie jest dobrze wchłaniana, gdy jest przyjmowana z suplementami białkowymi, ponieważ wykorzystuje te same transportery, co arginina. Konieczne są dalsze badania w celu ustalenia, czy doustna suplementacja agmatyny zapewnia takie same korzyści, jak obserwowano w badaniach na zwierzętach oraz tych z zastosowaniem domięśniowej podaży dla ludzi.
ZALETY SUPLEMENTACJI AGMANTYNĄ.
Agmatyna wydaje się również poprawiać kondycję układu krążenia w obu kierunkach, co wynika głównie z interakcji z tlenkiem azotu. Regulacja dodatnia odnosi się do zwiększenia aktywności tlenku azotu (i rozszerzenia naczyń), podczas gdy regulacja negatywna odnosi się do działania hamującego na aktywność tlenku azotu lub zwężenie naczyń. Wiadomo, że działanie na receptory imidazolinowe obniża ciśnienie krwi.
Agmatyna może ostro obniżyć poziom glukozy we krwi u zwierząt z cukrzycą i jest prawdopodobne, że jest to spowodowane selektywnym usuwaniem glukozy raczej do mięśni niż tłuszczu, co jest spowodowane wzrostem β-endorfiny. Potrzebne są dalsze badania, aby ocenić, czy rzeczywiście ma to miejsce po doustnej suplementacji u ludzi. Wstępne dowody sugerują wzrost szybkości filtracji kłębuszkowej poprzez podanie agmatyny, co jest rzekomo efektem ochronnym. Może to być związane ze stosunkowo nowym mechanizmem działającym na receptory rianodyny. Arginina (a co za tym idzie cytrulina) hamuje niektóre neurologiczne efekty suplementacji agmatyny, takie jak zmniejszenie tolerancji opioidów. Interakcja między agmatyną i argininą w odniesieniu do naczyń krwionośnych nie jest jednak łatwa do określenia.
Agmatyna wydaje się przydatna przy walce z uzależnieniem od alkoholu. Stosowanie agmatyny razem z alkoholem może nie być rozsądne, ponieważ w jednym z badań zauważono zwiększenie owrzodzenia żołądka, dlatego czas agmatyny i spożycia alkoholu będzie rozsądny.
Igor
8 lutego 2023 @ 15:13
Czasem czytając Twojego bloga odnoszę wrażenie, że jestem na wykładzie z rozszerzonej chemii. Jednak jakimś cudem wszystko rozumiem, a z chemii dobry nigdy nie byłem.
Łukasz
8 lutego 2023 @ 15:15
Chyba nareszcie udało się odkryć panaceum 🙂