Badanie: kofeina w sportach walki
Badania naukowe to jeden z podstawowych oręży, jakimi możemy walczyć z mitologią w treningu i suplementacji. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdzie dziwne teorie może wysnuć każdy, a następnie je udostępnić, trafiając do szerokiego grona odbiorców. Pozyskana informacja jest powielana, tworząc mit, który może zakorzenić się na stałe w wątpliwym kompendium wiedzy na temat treningu, diety i suplementacji.
Nie sztuką jest przeczytać badanie lub zrozumieć jego mechanizm, najistotniejsze jest je dobrze przeanalizować, wyciągnąć wnioski i zastosować pozyskaną wiedzę w praktyce. Oczywiście badania nie są nieomylne – niejednokrotnie spotykamy sprzeczne wyniki w innych badaniach, a nawet inne wyniki w tych samych badaniach, ale w różnym odstępie czasu. Właśnie fakt sprzeczności różnych badań wymaga od nas odpowiedniej interpretacji i otwartego umysłu.
Z pomocą przychodzi Łukasz, który swoim fachowym okiem będzie interpretować dla Was badania.
KOFEINA W SPORTACH WALKI.
Całkiem świeże badanie z naszego polskiego podwórka! Kofeina w sportach walki. Tym razem padło na judo. Badanie z udziałem 22 bardzo dobrze wytrenowanych judoków. Dawki 3,6 i 9 mg na kg masy ciała porównano wraz z placebo w podwójnie zaślepionej próbie (prowadzący oraz judocy nie wiedzieli jaką dawkę przyjmują). Wyniki przedstawiają się następująco:
- Dawki 6 i 9 mg/kg masy ciała były skuteczniejsze w poprawie wyniku specyficznego testu dla judo (SJFT; ilość obaleń na czas w stosunku do zmian tętna) niż 3mg/kg m.c oraz placebo.
- Podczas trzech 4-minutowych walk dawka judocy przyjmując 9 mg/kg m.c wykonali największą liczbę ataków.
- Dawki 6 i 9 mg/kg m.c. były tak samo skuteczne w poprawie SJFT u osób, które nie stosują kofeiny.
- Wśród osób nawykowo przyjmujących kofeinę dawka 9 mg/kg masy ciała była najskuteczniejsza.
KOFEINA W SPORTACH WALKI – WNIOSKI.
- Na podstawie tych wyników wydaje się, że w odniesieniu do sportów walki wyższe dawki kofeiny (6–9 mg / kg) niż obecnie zalecane (3–6 mg / kg) są bardziej skuteczne.
- Ergogenne działanie kofeiny jest nie tylko zależne od dawki, ale także związane z nawykowym spożywaniem kofeiny. Osoby nawykowo spożywające kofeinę (w tym kawę) potrzebują większych dawek.
SJFT i kofeina w innych badaniach:
- Astley i wsp. wykazali, że spożycie kofeiny w dawce 4 mg/kg m.c. zwiększa liczbę rzutów w SJFT w porównaniu z PLA u młodych judoków (n=18).
- Lopes-Silva i wsp. oraz Felippe i wsp. nie zaobserwowali wpływu kofeiny w dawce 6 mg/kg m.c. na liczbę rzutów, chociaż ich badania opierały się na mniejszej próbie i w dodatku Lopes-Silva i wsp. testowali kofeinę po 5 dniach gwałtownej redukcji masy ciała o około 4% (n=6, czyli badano 6 judoków – mało). W badaniu Felippe i wsp. wzięło udział 10 judoków.
Liczba ataków w innych badaniach:
- W badaniu Athayde i wsp. spożycie kofeiny 5 mg/kg m.c. nie zwiększyło liczby ataków, co jest sprzeczne z wynikami nowego badania.
20 stycznia 2023 @ 14:47
5
20 lutego 2023 @ 15:55
Czy kofeina nie powoduje takiego zamulenia jak cukier? Chodzi mi tu o nagły zastrzyk energii, a później gwałtowny jej spadek i zmęczenie
22 lutego 2023 @ 08:36
Niestety trochę tak jest, robi się z tego błędne koło. Aby energię posiadać przez cały dzień, trzeba zadbać o odpowiednią dietę i regenerację, jednak świadomy sportowiec po treningu powinien się regenerować, więc tu nie powinno być problemu. Co innego, jak mówimy o zwykłych ludziach, którzy nie uprawiają sportu lub mają bardzo niski poziom aktywności fizycznej.
20 lutego 2023 @ 15:56
Trochę ubogie te badanie – liczba rzutów w krótkich okresach czasowych to nienajlepszy wyznacznik wydajności treningu.