Badanie: kofeina w sportach walki
Prawidłowe żywienie stanowi fundament dla osiągnięcia maksymalnej wydajności i wytrzymałości podczas treningów sportów walki, zapewniając organizmowi niezbędne składniki odżywcze i energię. Suplementacja może być użyteczna w uzupełnieniu braków pokarmowych oraz w optymalizacji regeneracji mięśni po intensywnych treningach, jednak powinna być stosowana z rozwagą i pod nadzorem specjalisty, aby uniknąć niepotrzebnych zagrożeń dla zdrowia.
W połączeniu z regularnym treningiem i właściwym odpoczynkiem, odpowiednie odżywianie i suplementacja mogą znacząco przyspieszyć postępy treningowe i poprawić wyniki w sportach walki. Należy jednak pamiętać, że w pierwszej kolejności to dieta wspiera nasz trening, na podstawie której możemy dostosowywać suplementację, wynikającą ze specyficznych potrzeb danego zawodnika.
Kofeina może poprawić wydolność sportową poprzez stymulację układu nerwowego, co może skutkować zwiększoną czujnością i wytrzymałością podczas wysiłku fizycznego. Jej działanie może również pomóc w zmniejszeniu odczuwania zmęczenia oraz poprawić skupienie i koncentrację, co może być szczególnie korzystne podczas długotrwałego wysiłku. Jednak nadmierna konsumpcja kofeiny może prowadzić do efektów ubocznych, takich jak zaburzenia snu czy nadpobudliwość, dlatego ważne jest zachowanie umiaru w spożyciu.
KOFEINA W SPORTACH WALKI.
Całkiem świeże badanie na temat kofeiny z naszego polskiego podwórka! Kofeina w sportach walki. Tym razem padło na judo. Badanie z udziałem 22 bardzo dobrze wytrenowanych judoków. Dawki 3,6 i 9 mg na kg masy ciała porównano wraz z placebo w podwójnie zaślepionej próbie (prowadzący oraz judocy nie wiedzieli jaką dawkę przyjmują). Wyniki przedstawiają się następująco:
- Dawki 6 i 9 mg/kg masy ciała były skuteczniejsze w poprawie wyniku specyficznego testu dla judo (SJFT; ilość obaleń na czas w stosunku do zmian tętna) niż 3mg/kg m.c oraz placebo.
- Podczas trzech 4-minutowych walk dawka judocy przyjmując 9 mg/kg m.c wykonali największą liczbę ataków.
- Dawki 6 i 9 mg/kg m.c. były tak samo skuteczne w poprawie SJFT u osób, które nie stosują kofeiny.
- Wśród osób nawykowo przyjmujących kofeinę dawka 9 mg/kg masy ciała była najskuteczniejsza.
KOFEINA W SPORTACH WALKI – WNIOSKI.
- Na podstawie tych wyników wydaje się, że w odniesieniu do sportów walki wyższe dawki kofeiny (6–9 mg / kg) niż obecnie zalecane (3–6 mg / kg) są bardziej skuteczne.
- Ergogenne działanie kofeiny jest nie tylko zależne od dawki, ale także związane z nawykowym spożywaniem kofeiny. Osoby nawykowo spożywające kofeinę (w tym kawę) potrzebują większych dawek.
SJFT i kofeina w innych badaniach:
- Astley i wsp. wykazali, że spożycie kofeiny w dawce 4 mg/kg m.c. zwiększa liczbę rzutów w SJFT w porównaniu z PLA u młodych judoków (n=18).
- Lopes-Silva i wsp. oraz Felippe i wsp. nie zaobserwowali wpływu kofeiny w dawce 6 mg/kg m.c. na liczbę rzutów, chociaż ich badania opierały się na mniejszej próbie i w dodatku Lopes-Silva i wsp. testowali kofeinę po 5 dniach gwałtownej redukcji masy ciała o około 4% (n=6, czyli badano 6 judoków – mało). W badaniu Felippe i wsp. wzięło udział 10 judoków.
Liczba ataków w innych badaniach na temat kofeiny:
- W badaniu Athayde i wsp. spożycie kofeiny 5 mg/kg m.c. nie zwiększyło liczby ataków, co jest sprzeczne z wynikami nowego badania.
20 lutego 2023 @ 15:55
Czy kofeina nie powoduje takiego zamulenia jak cukier? Chodzi mi tu o nagły zastrzyk energii, a później gwałtowny jej spadek i zmęczenie
22 lutego 2023 @ 08:36
Niestety trochę tak jest, robi się z tego błędne koło. Aby energię posiadać przez cały dzień, trzeba zadbać o odpowiednią dietę i regenerację, jednak świadomy sportowiec po treningu powinien się regenerować, więc tu nie powinno być problemu. Co innego, jak mówimy o zwykłych ludziach, którzy nie uprawiają sportu lub mają bardzo niski poziom aktywności fizycznej.
20 lutego 2023 @ 15:56
Trochę ubogie te badanie – liczba rzutów w krótkich okresach czasowych to nienajlepszy wyznacznik wydajności treningu.