Badanie: Które maszyny są najskuteczniejsze?
Badania naukowe to jeden z podstawowych oręży, jakimi możemy walczyć z mitologią w treningu i suplementacji. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdzie dziwne teorie może wysnuć każdy, a następnie je udostępnić, trafiając do szerokiego grona odbiorców. Pozyskana informacja jest powielana, tworząc mit, który może zakorzenić się na stałe w wątpliwym kompendium wiedzy na temat treningu, diety i suplementacji.
Nie sztuką jest przeczytać badanie lub zrozumieć jego mechanizm, najistotniejsze jest je dobrze przeanalizować, wyciągnąć wnioski i zastosować pozyskaną wiedzę w praktyce. Oczywiście badania nie są nieomylne – niejednokrotnie spotykamy sprzeczne wyniki w innych badaniach, a nawet inne wyniki w tych samych badaniach, ale w różnym odstępie czasu. Właśnie fakt sprzeczności różnych badań wymaga od nas odpowiedniej interpretacji i otwartego umysłu.
Z pomocą przychodzi Łukasz, który swoim fachowym okiem będzie interpretować dla Waś badania.
Może trochę żart, może nie, ale ze względu na aktualne ograniczenia dostępu do sprzętu, może wydać się to komuś pomocne.
Na której z maszyn można „spalić” najwięcej kalorii?
Jakiś czas temu porównano wydatki energetyczne na różnych maszynach przy różnych intensywnościach ocenianych za pomocą skali Borga.
Nie jest zaskakujące, że wraz ze zwiększeniem intensywności zwiększa się ilość spalanych kalorii – to oczywiste.
Największy wydatek energetyczny odnotowano podczas ćwiczeń na bieżni – jest to zgodne z wcześniejszymi badaniami.
Kolejną maszyną na której odnotowano wysokie wydatki energetyczne były ruchome schody – wcześniejsze badania oceniały steppery, które charakteryzowały się niższymi wydatkami energetycznymi niż schody.
Na trzecim miejscu ulokował się orbitrek – we wcześniejszych badaniach wydatki były zbliżone do tych na bieżni. Różnice mogą wynikać z ustawienia obciążenia i nachylenia.
Rower stacjonarny charakteryzował się podobnymi wydatkami jak orbitrek, więc ma takie „drugie trzecie” miejsce.
Pominąłem w grafice rower poziomy, rower ręczny, które miały wydatki niższe niż maszyny uwzględnione.
Ogólnie, jeśli się ludzi poprosi o podjęcie wysiłku swoim tempem to często jest to RPE =13 w skali Borga.
Trzeba też podkreślić, że są to średnie wydatki dla danej grupy, o średniej masie ciała 73 kg. Osoby z wyższą masą ciała będą prawdopodobnie „spalać” więcej kcal, podobnie jak lżejsze osoby będą wydatkować mniej.
Ktoś zaskoczony?
22 kwietnia 2020 @ 18:44
5