Skip to content

Łukasz Czerwiński

Łukasz Czerwiński BLOG Dietetyk ze stopniem licencjata kontynuujący studia magisterskie. Specjalizujący się w żywieniu w sportach walki oraz crossficie. Pasjonat szeroko pojętej dietetyki ze szczególnym uwzględnieniem „skutków ubocznych” odchudzania. Zwolennik podejścia opartego na dowodach naukowych.

3 komentarze

  1. Kamil
    20 lutego 2023 @ 15:49

    Jeśli dobrze zrozumiałem to zmniejszenie podaży kalorii spowoduje zmniejszenie spoczynkowego tempa przemiany materii. To prowadzi nas przecież do błędnego koła. Czy jest jakaś granica, do jakiej tempo przemiany materii może zejść i później nie spadać? Przecież do 0 nie zejdzie, bo to by oznaczało śmierć

    Odpowiedz

    • Dominik Kopczyński
      22 lutego 2023 @ 08:39

      Zmniejszanie spożycia energii jest tu ustosunkowane w ramach diet redukcyjnych, gdzie ludzie często obcinają podaż energii „na oko” lub na wariata chcą wrzucić od razu jadłospis z mocno obniżoną kalorycznością. Ma to unaocznić, że zmniejszenie kcal powoduje też wyhamowanie organizmu. Stąd dylemat otyłych ludzi, którzy przecież nic nie jedzą, a nie chudną – tu oczywiście dochodzi jeszcze kwestia przemian hormonalnych.

      Odpowiedz

  2. Alicja
    20 lutego 2023 @ 15:53

    Masz jakieś dane o tym o ile kalorii dieta została obniżona? Da to lepszy pogląd na zmiany jakie zaszły z metabolizmem

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *