Badanie: metabolizm a masa ciała
Prawidłowa masa ciała jest kluczowa dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Utrzymanie właściwej wagi pomaga obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy typu 2 i innych schorzeń związanych z otyłością. Dodatkowo, prawidłowa masa ciała sprzyja lepszemu samopoczuciu, poprawiając energię i wydolność organizmu.
Proces zdrowego odchudzania wymaga zrównoważonej diety, która zawiera odpowiednie proporcje białka, węglowodanów i tłuszczów, oraz regularnej aktywności fizycznej, takiej jak trening siłowy lub cardio. Istotne jest także utrzymanie odpowiedniego tempa utraty wagi, aby uniknąć negatywnych skutków dla zdrowia, takich jak utrata masy mięśniowej czy niedobory składników odżywczych. Ważne jest również uwzględnienie aspektów psychologicznych, takich jak kontrola stresu i motywacja, aby utrzymać zdrowy styl życia na dłuższą metę.
Metabolizm to procesy chemiczne, które zachodzą w organizmach żywych, konwertujące pokarm na energię niezbędną do życia oraz na materiał budulcowy dla komórek. Obejmuje to zarówno procesy kataboliczne, które rozkładają związki chemiczne, jak i procesy anaboliczne, które je syntetyzują. Jest kluczowym elementem utrzymania homeostazy w organizmach, regulującym przemianę materii i zapewniającym energię potrzebną do wszystkich procesów życiowych.
METABOLIZM, A MASA CIAŁA.
Trzeba przyznać, że utrata masy ciała nie jest czymś pożądanym przez organizm. W końcu przez tysiąclecia nasz gatunek nie miał dostępu do McDonalda czy KFC na zawołanie, więc jego nadrzędnym priorytetem było magazynowanie zapasów energetycznych, z których mógłby skorzystać w okresie braku pokarmu. Niestety, mechanizm ten przetrwał w nas do dzisiaj. Co w połączeniu z łatwym dostępem do żywności, zwłaszcza o wysokiej smakowitości i wartości energetycznej stanowi receptę na otyłość.
Mimo to wciąż można spotkać się z teorią, zwłaszcza u osób z fazą plateau w trakcie odchudzania, mówiącą, że „organizm podczas głodu wchodzi w fazę magazynowania” (tkanki tłuszczowej). Przede wszystkim należy się zastanowić, co w fazie głodu ma być magazynowane, skoro nic nie dostarczamy? Dlaczego w krajach trzeciego świata dzieci umierają z głodu (nie z otyłości)? Co magazynują osoby z anoreksją, które naprawdę nic nie jedzą i nie wyglądają na takie, które cokolwiek by magazynowały?
Po nawet płytkiej analizie można wywnioskować, że jest to absurd, nie wspominając już o prawach fizyki i zasadzie zachowania energii. Niemniej, nie oznacza to, że nic się nie dzieje i dalsza redukcja nie jest zagrożona. W dużej mierze, za spoczynkowe tempo przemiany materii odpowiada ilość posiadanej masy ciała. Więc logicznym będzie, że im mniej aktywnej metabolicznie tkanki (tłuszczowej, jak i mięśniowej) będziemy posiadać, tym nasz „metabolizm” będzie niższy.
MNIEJSZA MASA CIAŁA – MNIEJSZE WYDATKI ENERGETYCZNE.
Z praktycznego punktu widzenia, faza plateau oznacza, że tyle energii ile spożywamy, tyle energii wydatkujemy, co w konsekwencji prowadzi do stabilizacji masy ciała. Grafika przedstawia wyniki jednego z eksperymentów, w którym u 6 otyłych kobiet oceniono tempo metabolizmu spoczynkowego przed i po 3 tygodniach stosowania bardzo niskokalorycznej diety białkowej. W rzeczywistości głodzenie (lub diety nisko kaloryczne) zmniejsza spoczynkowe tempo metabolizmu (czyli nasze zapotrzebowanie energetyczne), chroniąc się przed nadmierną utratą masy ciała poprzez efektywniejsze wykorzystywanie każdej dostarczonej kilokalorii.
Kamil
20 lutego 2023 @ 15:49
Jeśli dobrze zrozumiałem to zmniejszenie podaży kalorii spowoduje zmniejszenie spoczynkowego tempa przemiany materii. To prowadzi nas przecież do błędnego koła. Czy jest jakaś granica, do jakiej tempo przemiany materii może zejść i później nie spadać? Przecież do 0 nie zejdzie, bo to by oznaczało śmierć
Dominik Kopczyński
22 lutego 2023 @ 08:39
Zmniejszanie spożycia energii jest tu ustosunkowane w ramach diet redukcyjnych, gdzie ludzie często obcinają podaż energii „na oko” lub na wariata chcą wrzucić od razu jadłospis z mocno obniżoną kalorycznością. Ma to unaocznić, że zmniejszenie kcal powoduje też wyhamowanie organizmu. Stąd dylemat otyłych ludzi, którzy przecież nic nie jedzą, a nie chudną – tu oczywiście dochodzi jeszcze kwestia przemian hormonalnych.
Alicja
20 lutego 2023 @ 15:53
Masz jakieś dane o tym o ile kalorii dieta została obniżona? Da to lepszy pogląd na zmiany jakie zaszły z metabolizmem