Badanie: metabolizm energetyczny
Badania naukowe to jeden z podstawowych oręży, jakimi możemy walczyć z mitologią w treningu i suplementacji. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdzie dziwne teorie może wysnuć każdy, a następnie je udostępnić, trafiając do szerokiego grona odbiorców. Pozyskana informacja jest powielana, tworząc mit, który może zakorzenić się na stałe w wątpliwym kompendium wiedzy na temat treningu, diety i suplementacji.
Nie sztuką jest przeczytać badanie lub zrozumieć jego mechanizm, najistotniejsze jest je dobrze przeanalizować, wyciągnąć wnioski i zastosować pozyskaną wiedzę w praktyce. Oczywiście badania nie są nieomylne – niejednokrotnie spotykamy sprzeczne wyniki w innych badaniach, a nawet inne wyniki w tych samych badaniach, ale w różnym odstępie czasu. Właśnie fakt sprzeczności różnych badań wymaga od nas odpowiedniej interpretacji i otwartego umysłu.
Z pomocą przychodzi Łukasz Czerwiński, który swoim fachowym okiem będzie interpretować dla Was badania na temat diety. Jest to o tyle istotny temat, ponieważ nie każdy posiada wiedzę, która pozwoli odpowiednio wyciągnąć wnioski z przytoczonych badań.
METABOLIZM ENERGETYCZNY.
Metabolizm energetyczny informuje nas, ile energii jest potrzebne do wykonania danej pracy. Mięśnie, podobnie jak inne komórki, wymagają energii do funkcjonowania. Energia ta znajduje się w wiązaniach molekularnych trifosforanu adenozyny (ATP). Kiedy energia chemiczna w ATP zostaje wykorzystana (np. do skurczu mięśni) powstają adenozynodifosforan (ADP) i fosforan (Pi) (ATP → ADP + Pi). Dodatkowa energia jest wymagana do odwrócenia tej reakcji (ATP ← ADP + P). Energia potrzebna do ponownej syntezy ATP jest przenoszona z pożywienia – węglowodanów i tłuszczów – poprzez określone szlaki biochemiczne w naszych komórkach.
ATP, ADENOZYNO TRIFOSFORAN – ŹRÓDŁO ENERGII.
Dzienny wydatek energetyczny posiada cztery składowe determinujące zapotrzebowanie na ATP (wykres po prawej):
- tempo metabolizmu podczas spoczynku,
- efekt termiczny pożywienia,
- koszt energii treningu,
- wydatek energetyczny na pozostałe aktywności.
W nocy, kiedy śpimy spokojnie, spożycie jedzenia i aktywność fizyczna są na ogół niskie, a raczej nieobecne, więc wydatek energii stopniowo maleje do dziennego minimum, a następnie wzrasta po przebudzeniu (wykres po lewej). Wzrost wydatku energetycznego po przebudzeniu jest spowodowany głównie wydatkiem energetycznym spowodowanym aktywnością, ale także wydatkiem spowodowanym dietą.
METABOLIZM, DIETA, TRENING – WYDATEK ENERGETYCZNY.
Wydatek na energię spoczynkową definiuje się jako tempo metabolizmu wymagane do utrzymania podstawowych funkcji fizjologicznych osoby w stanie spoczynku, takich jak oddychanie, działanie gruczołów, itp. Wydatek energetyczny wywołany dietą definiuje się jako energię wymaganą do wchłaniania składników pokarmowych w jelicie, początkowych etapów ich metabolizmu oraz przechowywania po wchłonięciu. Wydatki energetyczne indukowane aktywnością są najbardziej zmiennym składnikiem dziennych wydatków energetycznych. Z tego względu rozdzielono je na pochodzące z wydatków energetycznych:
- związanych z treningiem
- nie związanych z treningiem, czyli wszystkie czynności poza zaplanowanym treningiem
Wykres po lewej przedstawia średni wydatek energetyczny (górna linia) i aktywność fizyczną (dolna linia) zmierzone w ciągu 24 godzin w komorze oddechowej. Strzałki oznaczają godziny posiłków. Dane zebrano od 37 osób (17 kobiet i 20 mężczyzn) w wieku 20–35 lat o BMI 20–30 kg/m2. (1kJ= 0,24 kcal).
Marek
15 lutego 2023 @ 16:28
Dlaczego mężczyzna zużywa więcej energii w spoczynku?
Dominik Kopczyński
16 lutego 2023 @ 05:59
Chociażby ze względu na większą wagę ciała i zazwyczaj większą aktywność fizyczną.
Ciekawski
15 lutego 2023 @ 16:30
Zawsze mnie zastanawiało jak mierzy się ilość spalonych kalorii. Robi się to na oko, czy są do tego jakieś przyżądy?
Dominik Kopczyński
16 lutego 2023 @ 06:01
Masz wiele opcji mniej lub bardziej dokładnych, tj. zegarki i paski z pomiarem pulsu, wagi indukcyjne czy sama „indukcja” na maszynach do cardio, generalnie wszystko mierzy na zasadzie jakichś tam obliczeń na podstawie pulsu.