Badanie: przybieranie wagi w święta?
Zdrowa dieta powinna być zrównoważona i bogata w różnorodne grupy produktów spożywczych, takie jak warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, białka roślinne i zwierzęce oraz zdrowe tłuszcze. Ograniczenie spożycia przetworzonych produktów spożywczych, cukru dodanego i nasyconych tłuszczów może pomóc w utrzymaniu zdrowia serca i zapobieganiu wielu chorobom dietozależnym. Regularne spożywanie posiłków o regularnych porach dnia oraz odpowiednie nawodnienie organizmu są kluczowe dla utrzymania energii i zdrowego funkcjonowania organizmu.
Musimy być świadomi, że dieta powinna nam towarzyszyć cały rok i nie chodzi tu o całoroczne jedzenie zgodne ze ścisłym reżimem. Zdrowa i zbilansowana dieta wymaga świadomości produktów, które spożywamy, regularności posiłków oraz umiejętnego dostosowania ilości jedzenia do naszych potrzeb. Jest wiele aplikacji na telefon, które mogą w tym pomóc, a z czasem świadomość ilości poszczególnych produktów czy ich wartości odżywczych, wejdzie nam w nawyk.
Jeżeli przez cały rok starasz się, aby Twoja dieta była zbilansowana, zawierała produkty mało przetworzone, jest bogata w warzywa i dbasz o odpowiednie nawodnienie, to nie widzę problemu, aby w jakiekolwiek święta skorzystać z tradycji i zjeść świąteczne potrawy. Nie popadajmy w paranoję i miejmy świadomość, że trzy dni świątecznego jedzenia nie zniweczy naszej diety.
Przybieranie wagi w święta.
Wszyscy dobrze wiemy, że kobietom zdarza się przytyć po ciąży, czy facetom po zawarciu związku małżeńskiego (są na to dowody naukowe ), ale czy ktoś obwiniałby za nadmierne kilogramy święta? W zasadzie wykrycie takich dyskretnych momentów przybierania na wadze, według niektórych badaczy, mogłoby się przyczynić do zmniejszenia poziomu otyłości, która jest dzisiaj poważnym problemem zdrowotnym. Wracając do świąt i niechcianego przybierania na wadze… Wścibscy badacze ocenili jak wyglądają zmiany masy ciała w okresie świątecznym.
Przybieranie wagi w święta – badanie.
W tym celu zrekrutowano 200 ochotników (51% kobiet) i obserwowano ich masę ciała cztery razy w odstępie 6-8 tygodni:
- Wizyta 1: pod koniec września lub na początku października,
- Wizyta 2: w połowie listopada (przed Świętem Dziękczynienia),
- Wizyta 3: na początku lub w połowie stycznia (po Nowym Roku)
- Wizyta 4: ponownie pod koniec lutego lub na początku marca.
Co zaobserwowano? Średnia masa ciała znacznie wzrosła (grafika) w okresie świątecznym (+ 0,37 ± 1,52 kg), ale nie w okresie przedświątecznym (+ 0,18 ± 1,49 kg) lub po świętach (–0,07 ± 1,14 kg). W porównaniu z masą ciała we wrześniu badani mieli średni przyrost masy o 0,48 ± 2,22 kg w pomiarze marcowym. Jakie wnioski? Choć zwiększenie masy ciała po świętach wydaje się niewielkie, to jednak nie zostało do marca odwrócone. Sugeruje to, że te niewielkie zwiększenie masy ciała będzie przyczyniać się do zwiększania masy ciała następującego z wiekiem (ponadto niebawem kolejne święta i kolejne okazje do nabijania kilogramów).
Przybieranie wagi w święta – podsumowanie.
Co z tym zrobić? Osobiście zauważyłem, że na okres świąt przygotowuje się tony jedzenia, jakby świat się kończył, a które ostatecznie trzeba zjeść. Pomijając kwestie kaloryczności potraw (i tak, nie polecam sałatek bez majonezu), rozsądne wydaje się zatem nie produkowanie ilości jedzenia jak dla wojska. Pojeść sobie 2-3 dni, a nie ciągnąć sałatkę aż do Święta 3 Króli. Warto także w tym okresie zwiększyć aktywność fizyczną (chociaż akurat pogoda nie zachęca) i podejść poważniej do noworocznych postanowień związanych z aktywnością.
Jolanta
13 marca 2023 @ 14:15
Mój wujek jest zagorzałym sportowcem , zawsze dzień po świętach biega po 20 km aby spalić kalorie
Grażyna
13 marca 2023 @ 14:16
Święta święta i po świętach