Badanie: skutki uboczne odchudzania
Badania naukowe to jeden z podstawowych oręży, jakimi możemy walczyć z mitologią w treningu i suplementacji. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdzie dziwne teorie może wysnuć każdy, a następnie je udostępnić, trafiając do szerokiego grona odbiorców. Pozyskana informacja jest powielana, tworząc mit, który może zakorzenić się na stałe w wątpliwym kompendium wiedzy na temat treningu, diety i suplementacji.
Nie sztuką jest przeczytać badanie lub zrozumieć jego mechanizm, najistotniejsze jest je dobrze przeanalizować, wyciągnąć wnioski i zastosować pozyskaną wiedzę w praktyce. Oczywiście badania nie są nieomylne – niejednokrotnie spotykamy sprzeczne wyniki w innych badaniach, a nawet inne wyniki w tych samych badaniach, ale w różnym odstępie czasu. Właśnie fakt sprzeczności różnych badań wymaga od nas odpowiedniej interpretacji i otwartego umysłu.
Z pomocą przychodzi Łukasz, który swoim fachowym okiem będzie interpretować dla Waś badania.
Czyli dlaczego na jednej diecie nie można stale chudnąć…
W trakcie redukcji masy ciała w końcu dochodzi do momentu STOP. Waga nie chce ani drgnąć. Spowodowało to powstanie szeregu różnych, wymyślnych powodów jak np. „uszkodzony metabolizm”, prawdopodobnie dla uspokojenia własnego sumienia. Chociaż nawet debilni dietetycy to powtarzają. Inni mówią, że metabolizm „zwalnia” – coś bliżej prawdy.
Jednak jest to zwykła, fizjologiczna adaptacja metaboliczna. W rzeczywistości adaptacji jest kilka ale dziś weźmiemy na tapet jedną i chyba najważniejszą z nich.
W trakcie redukcji masy ciała, tracimy aktywnie metaboliczną tkankę jak np. tkankę mięśniową. Chociaż paradoksalnie, tkanka tłuszczowa, którą tracimy także ma potrzeby energetyczne. W związku z powyższym nasza Całkowita Przemiana Materii (CPM) lub inna jej nazwa DZIENNY WYDATEK ENERGETYCZNY – zmniejsza się.
Przyczynia się do tego każda składowa CPM:
PPM (Podstawowa Przemiana Materii) – energia potrzebna na utrzymanie podstawowych funkcji życiowych, zmniejszy się wraz zmniejszeniem ilości tkanek – mniej tkanek na utrzymanie oznacza mniejszy wydatek energetyczny. Proste.
TID (Termogeneza Indukowana Dietą) – ona nieznacznie się zmniejszy ze względu na mniejsze spożycie energii. Przykładowo, zakładając, że TID wynosi 10% spożytych kcal, w diecie 2000 kcal = 200 kcal; na diecie 1500 kcal = 150 kcal. Różnica 50 kcal.
Proste.
NTAF i TAF (Nie Treningowa Aktywność Fizyczna oraz Treningowa Aktywność Fizyczna) – każdy ruch wymaga pewnego nakładu energii. Zmniejszona masa ciała będzie wymagała mniejszego nakładu energii do wykonania niektórych czynności. Mniejsze obciążenie przy poruszaniu to mniejszy wydatek energetyczny. Przykładowo wykonując identyczny trening ważąc 100 kg, „spalimy” więcej kcal niż ważąc 80 kg. Proste.
Chociaż to nie wszystko co nasz organizm tworzy podczas deficytu, utrata masy ciała jest jedną z przyczyn zmniejszenia CPM lub (inaczej określanych) dziennych wydatków energetycznych.