Badanie: wpływ snu na syntezę białek.
Badania naukowe to jeden z podstawowych oręży, jakimi możemy walczyć z mitologią w treningu i suplementacji. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdzie dziwne teorie może wysnuć każdy, a następnie je udostępnić, trafiając do szerokiego grona odbiorców. Pozyskana informacja jest powielana, tworząc mit, który może zakorzenić się na stałe w wątpliwym kompendium wiedzy na temat treningu, diety i suplementacji.
Nie sztuką jest przeczytać badanie lub zrozumieć jego mechanizm, najistotniejsze jest je dobrze przeanalizować, wyciągnąć wnioski i zastosować pozyskaną wiedzę w praktyce. Oczywiście badania nie są nieomylne – niejednokrotnie spotykamy sprzeczne wyniki w innych badaniach, a nawet inne wyniki w tych samych badaniach, ale w różnym odstępie czasu. Właśnie fakt sprzeczności różnych badań wymaga od nas odpowiedniej interpretacji i otwartego umysłu.
Z pomocą przychodzi Łukasz, który swoim fachowym okiem będzie interpretować dla Was badania.
Sen i regeneracja, a masa mięśniowa.
Właściwy sen jest niezbędny, jeśli chodzi o zwiększenie masy mięśniowej i poprawę regeneracji, wydolności. Mimo to jest często pomijany/lekceważony jako kluczowy czynnik, jeśli chodzi o maksymalizację przyrostów mięśni i ogólnie sportowców. Często też mówi się o korzystnym wpływie snu na poziomy hormonów. Szczególnie hormonu wzrostu, testosteron. Ponadto istnieją pewne przesłanki by twierdzić, że słaby sen w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej przyczynia się do większej utraty beztłuszczowej masy ciała (BMC; w tym masy mięśniowej). W jednym z przeprowadzonych badań osoby śpiące krócej straciły 60% więcej BMC w porównaniu do osób śpiących dłużej.
Sen, a synteza białek.
Wczoraj (20/03/2020r.) opublikowano wyniki badania, które dokłada kolejną cegiełkę do podkreślenia znaczenia snu i informacji na temat mechanizmów leżących u podstaw wcześniej opisanego spadku masy mięśniowej. Mianowicie zaobserwowano znacznie niższy poziom syntezy białek mięśniowych (FSR – szybkość syntezy ułamkowej mówiąc ściślej) po 5 nocach z ograniczeniem snu (SR na diagramie; 4h w łóżku), w porównaniu do osób z większą ilością snu (NS na diagramie; 8h w łóżku).
SR+EX to grupa, która miała ograniczoną ilość snu, ale wykonała dodatkowo trening. Więc co ciekawe poziom syntezy białek był podobny do tych, którzy nie zrobili treningu, ale po prostu się wyspali. Jest to pierwsze badanie oceniające wpływ snu na syntezę białek mięśniowych, więc dobrze by było, gdyby w niedalekiej przyszłości je powtórzono, by się upewnić rzeczywiście tak jest. Uznaje się, że poziom syntezy białek jest głównym mechanizmem napędzającym przyrost masy mięśniowej.
15 marca 2023 @ 12:00
Pracuje na tirach jeśli chodzi o sen to nie ma mowy o 8 godzinach, co robić w takim przypadku ?
16 marca 2023 @ 08:30
Warto zadbać o jakość tego krótszego snu.
15 marca 2023 @ 12:01
Tak niewiele osób patrzy na sen , a okazuje się, że jest to bardzo ważny aspekt w treningach, chyba czas wyłączyć netflixa i położyć się spać wcześniej