Badanie: wysiłek i aktywność w ciągu dnia
Badania naukowe to jeden z podstawowych oręży, jakimi możemy walczyć z mitologią w treningu i suplementacji. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdzie dziwne teorie może wysnuć każdy, a następnie je udostępnić, trafiając do szerokiego grona odbiorców. Pozyskana informacja jest powielana, tworząc mit, który może zakorzenić się na stałe w wątpliwym kompendium wiedzy na temat treningu, diety i suplementacji.
Nie sztuką jest przeczytać badanie lub zrozumieć jego mechanizm, najistotniejsze jest je dobrze przeanalizować, wyciągnąć wnioski i zastosować pozyskaną wiedzę w praktyce. Oczywiście badania nie są nieomylne – niejednokrotnie spotykamy sprzeczne wyniki w innych badaniach, a nawet inne wyniki w tych samych badaniach, ale w różnym odstępie czasu. Właśnie fakt sprzeczności różnych badań wymaga od nas odpowiedniej interpretacji i otwartego umysłu.
Z pomocą przychodzi Łukasz, który swoim fachowym okiem będzie interpretować dla Was badania.
WYSIŁEK FIZYCZNY W CIĄGU DNIA.
Chcesz schudnąć, wrzucasz aktywność fizyczną ale nie chudniesz? Nic dziwnego! Organizm robi wszystko, by do tego nie doszło.
W tym badaniu, po tygodniu od wprowadzenia cardio (5 x w tygodniu, w celu wydatkowania 300 kcal; jasny szary klocek na górze słupków) kobiety z nadwagą i otyłością zaczęły się (nieświadomie) mniej poruszać w ciągu dnia (wydatkować mniej energii, białe klocki na słupkach) przez co dzienny wydatek energetyczny był taki sam, gdy nie trenowały…
Mówiąc profesjonalnie: wprowadzenie aktywności fizycznej (jasny szary klocek) spowodowało zmniejszenie wydatków energetycznych niezwiązanych z treningiem (NEAT – non exercise activity thermogenesis; biały klocek). Kompensacja ta właściwie nie jest nowym odkryciem i w literaturze naukowej jest dość dobrze udokumentowana.
Żeby było zabawniej, kobiety które „przepalały” te treningowe 300 kcal intensywniejszym treningiem (60% VO2max), tak zmniejszyły poza treningową aktywność, że przytyły. Natomiast te, które mniej intensywnie (40% VO2max) „przepalały” 300 kcal na treningu, delikatnie zmniejszyły masę ciała. Obie grupy nie zmieniały kaloryczności diety.
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA POZA TRENINGIEM – PODSUMOWANIE.
Można żartobliwie wywnioskować, że nie opłaca się zatem trenować. Jednak naukę z tego należy wyciągnąć taką, że po wprowadzeniu treningów, musisz się postarać w pozostałej części dnia nie leżeć z pupą na kanapie i unikać sposobu myślenia „bo teraz mi się należy”.
16 lutego 2023 @ 17:46
Z punktu widzenia ewolucji to ma sens. Po co wydawać więcej energii jak można mniej
16 lutego 2023 @ 17:47
A pozostałe kolory na wykresie co oznaczają?