Badanie: wysiłek i aktywność w ciągu dnia
Badania naukowe nad dietą mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia wpływu żywności na zdrowie i samopoczucie jednostki. Przeprowadzając systematyczne eksperymenty i analizując dane, naukowcy starają się określić optymalne proporcje składników odżywczych dla utrzymania zdrowia. Te badania mogą prowadzić do odkrycia powiązań między dietą a różnymi chorobami, takimi jak otyłość, cukrzyca czy choroby serca.
Wiedza zdobyta z badań na temat diety jest podstawą dla tworzenia zaleceń żywieniowych oraz planów dietetycznych, które mogą pomóc w poprawie jakości życia i zdrowia społeczeństwa. Wraz z postępem technologicznym, naukowcy wykorzystują coraz bardziej zaawansowane metody, takie jak analiza genetyczna czy badania mikrobiomu jelitowego, aby lepiej zrozumieć kompleksowe oddziaływanie diety na organizm.
Wyniki badań naukowych wymagają odpowiedniej interpretacji, aby prawidłowo je zrozumieć i wprowadzić do swojej diety. Zła interpretacja może wprowadzić Cię w błąd i spowodować błędy w Twojej diecie, które będą rzutować na oczekiwany efekt.
WYSIŁEK FIZYCZNY W CIĄGU DNIA.
Chcesz schudnąć, wrzucasz aktywność fizyczną ale nie chudniesz? Nic dziwnego! Organizm robi wszystko, by do tego nie doszło. W tym badaniu, po tygodniu od wprowadzenia cardio (5 x w tygodniu, w celu wydatkowania 300 kcal; jasny szary klocek na górze słupków) kobiety z nadwagą i otyłością zaczęły się (nieświadomie) mniej poruszać w ciągu dnia (wydatkować mniej energii, białe klocki na słupkach) przez co dzienny wydatek energetyczny był taki sam, gdy nie trenowały… Mówiąc profesjonalnie: wprowadzenie aktywności fizycznej (jasny szary klocek) spowodowało zmniejszenie wydatków energetycznych niezwiązanych z treningiem (NEAT – non exercise activity thermogenesis; biały klocek). Kompensacja ta właściwie nie jest nowym odkryciem i w literaturze naukowej jest dość dobrze udokumentowana.
Żeby było zabawniej, kobiety które „przepalały” te treningowe 300 kcal intensywniejszym treningiem (60% VO2max), tak zmniejszyły poza treningową aktywność, że przytyły. Natomiast te, które mniej intensywnie (40% VO2max) „przepalały” 300 kcal na treningu, delikatnie zmniejszyły masę ciała. Obie grupy nie zmieniały kaloryczności diety.
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA POZA TRENINGIEM – PODSUMOWANIE.
Można żartobliwie wywnioskować, że nie opłaca się zatem trenować. Jednak naukę z tego należy wyciągnąć taką, że po wprowadzeniu treningów, musisz się postarać w pozostałej części dnia stale być aktywnym i unikać sposobu myślenia „bo teraz mi się należy”. Musimy być świadomi, że proces odchudzania wymaga od nas wprowadzenia dodatkowej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Nie możemy wprowadzić treningu, kosztem którego jesteśmy mniej aktywni w ciągu dnia. Jeżeli powodem jest zmęczenie, to warto zadbać o regenerację, szczególnie o odpowiednią ilość snu.
Fabian
16 lutego 2023 @ 17:46
Z punktu widzenia ewolucji to ma sens. Po co wydawać więcej energii jak można mniej
Nikoś
16 lutego 2023 @ 17:47
A pozostałe kolory na wykresie co oznaczają?