Cytrulina,czy warto w nią inwestować?
Rynek suplementów sportowych stale się rozwija, o czym może świadczyć obecność takich substancji, jak cytrulina. Jakby rzucić okiem na to, co do zaoferowania miały sklepy jeszcze kilka lat temu, to można było wszystko ująć w kilku kategoriach produktowych. Stale pojawiają się nowe substancje, które albo są wyodrębnianie z innych i dostarczane w wyższych stężeniach, albo pojawiają się jako zupełna nowość na tym rynku, na skutek szeregu nowych badań i testów.
Jako klient mamy coraz niższe ceny, ale nie zawsze wiemy w jaki sposób producent był w stanie to zrobić. Więcej możliwości, to więcej wyborów, a nie każdy jest szybki i prosty, więc warto wiedzieć co naprawdę może poprawić jakość naszej diety i komfort treningu.
Dzisiaj postaram się poruszyć temat cytruliny, czyli aminokwasu będącego prekursorem argininy. Działa w podobny sposób, ale na skutek szybszego rozkładu, robi to po prostu szybciej. Główny atut to tzw. pompa mięśniowa, która powstaje poprzez zwiększoną produkcję tlenku azotu, ponadto jest stosowana w leczeniu, demencji, zmęczeniu, osłabieniu mięśni, anemii sierpowatej, dysfunkcji erekcji, nadciśnieniu tętniczym oraz cukrzycy. Jakie korzyści płyną z suplementacji cytruliną dla sportowców?
CO TO JEST CYTRULINA?
Cytrulina pozytywnie wpływa na szlak mTOR, ale wydaje się, że nie jest to jednak działanie bezpośrednie. W badaniach na ludziach, suplementacja cytruliną w postaci 0,18 g / kg przez tydzień nie spowodowała znaczącej modyfikacji szybkości utleniania leucyny lub syntezy białka całego ciała , ale gdzie indziej zaobserwowano, że ta sama dawka, wpływa pozytywnie na równowagę azotową u badanych bezpośrednio po posiłku. Nie stwierdzono istotnego wpływu na azot w moczu po doustnym podaniu cytruliny w ilości od 2 do nawet 15g.
Mówiąc prościej: nie zauważono większego wpływu cytruliny na funkcje białek mięśniowych. W przypadku ciężarowców, którzy wykonali określony trening siłowy (8 serii, w każdej serii do upadku mięśniowego), spożycie 8 g jabłczanu cytruliny wraz z 10 g sacharozy (sacharoza dostarczana również do grupy placebo) nie poprawiło wydajności w początkowych seriach, ale w każdej następnej serii stopniowo zwiększała się liczba wykonanych powtórzeń w stosunku do placebo z 10,48% do 52,92% więcej.
CYTRULINA, A WYTRZYMAŁOŚĆ I POMPA MIĘŚNIOWA.
Można zatem stwierdzić, że podaż cytruliny pozytywnie wpływa na wytrzymałość w dłuższej jednostce czasu – nie zwiększy jej, ale znacznie wolniej będzie spadać pomiędzy następującymi po sobie seriami wysiłku. Jak to może przełożyć się na wyniki sportowe? Przede wszystkim pomaga nam to zwiększyć „regularność” w wykonywanych zadaniach.
U wytrenowanych sportowców, którym podano 6g jabłczanu cytruliny przed wysiłkiem długotrwałym (137 km), jakim był test jazdy na rowerze, wzrost hormonu wzrostu wywołany wysiłkiem wydawał się być zwiększony. Gdy mierzono hormon po wysiłku, grupa cytruliny miała 66,8% większe stężenie GH, które (po 3 godzinach odpoczynku) zostało osłabione do 28% w stosunku do grupy placebo. W innych przypadkach dawki 2-15 g cytruliny nie wpływały w żaden sposób na hormon wzrostu.
CYTRULINA, A HORMONY.
Co to znaczy dla sportowca? Zwiększone wyrzuty hormonów, nie tylko GH, tak jak w tym przypadku, pozwalają szybciej osiągnąć homeostazę po treningu, czyli równowagę w naszym organizmie. Zaburzana jest ona najczęściej przez sam trening siłowy, który zmusza nas do dużego wysiłku, co naprawiać stara się nie tylko sam ćwiczący poprzez dietę, regenerację czy suplementację, ale i sam organizm dąży do równowagi biologicznej wewnątrz własnego ustroju.
Cytrulina nie jest kolejnym głośnym suplementem, który pozytywnie wpłynie na wszelkie aspekty naszego organizmu. Osoby chcące ją stosować, muszą wiedzieć po co to robią. Przede wszystkim niewątpliwym plusem jest wpływ na wytrzymałość mięśniową, która znacznie wolniej będzie spadać.
Warto też wspomnieć o tym, co było podane na wstępie, że cytrulina jest prekursorem argininy, więc znacznie szybciej dochodzi do krwioobiegu niż arginina. Warto się zastanowić, zanim sięgniemy po kolejny rozbudowany stack przedtreningowy, czy nie warto postawić na cytrulinę i beta-alaninę, zamiast brać środek o znacznie mniejszych dawkach substancji czynnych, wzbogaconych o masę wypełniaczy.