Czy butelkowana woda jest dla nas niezdrowa?
[et_pb_section fb_built=”1″ admin_label=”section” _builder_version=”4.16″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row admin_label=”row” _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.16″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text admin_label=”Text” _builder_version=”4.19.4″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]
Jakiego rodzaju wodę pijesz? Niektórzy z Was wiedzą, że woda w butelkach nie jest dla nas tak dobra, jak kiedyś myślano. Wszyscy uwielbiają te fantazyjne, piękne butelki z ich specjalną, świetnie smakującą wodą. Uważamy, że jakość wody jest bezpośrednio skorelowana z kwotą, którą płacimy za każdy litr.
Pomijając fakt, jak złe są plastikowe butelki dla środowiska, trzymajmy się dyskusji na temat szkodliwych skutków wody butelkowanej. Wiadomo – wszyscy staramy się postępować właściwie. Ćwiczymy regularnie, jemy zdrowo, pijemy dużo wody, ograniczamy stres do minimum, dużo śpimy itd.
Dlaczego więc wielu ludzi zastanawia się, skoro robią te wszystkie rzeczy, a wciąż czują się tak, jakby byli stale chorzy (niedoleczeni) lub mieli mało energii? Możliwe, że woda, którą pijesz, przynosi więcej szkody niż pożytku.
Kłamstwo butelkowanej wody?
Zostaliśmy poddani praniu mózgu myśląc, że woda butelkowana jest najzdrowszą wodą i że powinniśmy trzymać się z daleka od wody z kranu, jakby płynął tam zwykły ściek. Konsumenci codziennie wydają setki miliardów za wodę butelkowaną. Niestety jest to ogromna strata pieniędzy, która może być szkodliwa dla zdrowia. Według Rady Ochrony Zasobów Naturalnych (NRDC), po 4-letnim, szczegółowym badaniu, w niektórych markach butelkowanej wody występują potencjalnie szkodliwe zanieczyszczenia chemiczne, takie jak arsen, bakterie z grupy coli i trihalometany.
Mogą one powodować problemy reprodukcyjne, wady wrodzone, nowotwory i inne poważne dolegliwości. Ta „lista” nie zawiera nawet trujących chemikaliów znalezionych w plastikowym materiale, ani kwaśnych właściwości, które wykazały wszystkie testy wody!
Przykład w miarę na czasie, a ponadto z naszego podwórka. Woda Żywiec, którą poparzył się konsument. Ostatecznie sprawę umorzono z braku dowodów, a podejrzenie zepchniętą na mężczyznę. Jaka jest prawda? Tego nie wiemy, ale to już może nam dać „trochę” do myślenia.
Jak woda wpływa na równowagę pH?
Utrzymanie poziomu równowagi pH w organizmie od 7,35-7,45 jest dla nas idealne. Jednak w przypadku testowania wody butelkowanej i odwróconej osmozy jako kwaśnej, nie daje to szansy na środowisko alkaliczne. Większość ludzi, którym zależy na zdrowiu, trzyma się z daleka od miejskiej wody z kranu i prawdopodobnie kupi wodę butelkowaną z najbliższego sklepu. Niestety, po przetestowaniu tego rodzaju wody i porównując skoki pH, nawet najdroższa i najlepiej smakująca miała niskie pH.
Jeśli kiedykolwiek poświęciłeś czas na przeczytanie o tym, co stanie się, gdy środowisko naszego ciała będzie zbyt kwaśne, poznałeś długą listę problemów, które mogą wystąpić, tj. przyrost masy ciała, osłabiony układ odpornościowy, problemy z układem trawienia, przewlekłe zapalenie oskrzeli, depresja, a nawet nowotwór – wymieniam tylko część. Jeśli nie spożywasz regularnie wysokoalkaicznych pokarmów, takich jak zielone warzywa liściaste oraz mnóstwa świeżych owoców i żyjesz bez stresu, wtedy woda o niskim pH może stosunkowo źle na Ciebie wpłynąć. Wiemy, że większość ludzi nie przestrzega idealnej diety alkalicznej (mówiąc prosto: pomijają warzywa), więc idealną opcją jest możliwość picia wody o wyższym pH (bez powodowania szkód w środowisku – czyt. rozkładające się butelki).
Jeśli nie woda z butelki, to co powinienem pić?
Więc jaka jest idealna woda do picia? Korzystając z badań, woda alkaliczna wydaje się być najlepszą opcją, a powiem Ci dlaczego: alkaliczna woda zjonizowana szybko staje się trendem w domach wielu ludzi, szczególnie tych, którzy rozsądnie praktykują alternatywną medycynę. Wystarczy system, który jest podłączony do Twoich wodociągów, a dzięki temu woda przepływa przez proces elektrolizy. Nie zagłębiając się w szczegóły, ta woda alkaliczna waha się zwykle od pH obojętnego do pH do 10. Osoby pijące tę wodę zgłaszają utratę wagi, więcej energii, lepsze nawodnienie.
Woda alkaiczna jest na szczęście dostępna w sklepach, jednak niestety w naszym kraju jest nadal droga, co może odstraszyć wielu z Was. W USA ludzie instalują systemy jonizujące w swoich domostwach, a my w Polsce musimy starać się wybierać mniejsze zło, tj. butelkowane wody o wysokim pH. Wiadomo, że plastik uwalnia do wody różnego rodzaju substancje, które wpływają na nas negatywnie, jednak starając się minimalizować spożycie „jałowej” wody. możemy wprowadzać pozytywne zmiany dla naszego zdrowia.
Widziałem również w internecie sposoby na tworzenie alkaicznej wody w domowych warunkach. Jednak są dwa problemy, które w zasadzie sprowadzają się do jednego faktu: nie wiadomo czy faktycznie powstaje woda o wysokim pH, ponieważ nie znalazłem dotychczas żadnych badań na ten temat.
Ile wody powinienem pić w ciągu dnia?
Większość ludzi wie, że woda zawiera od 65 do 75% ludzkiego ciała. Nawet niewielkie odwodnienie może powodować zmęczenie, bóle głowy, osłabienie mięśni, zawroty głowy i suchość w jamie ustnej. Stałe nawodnienie naszego organizmu ma kluczowe znaczenie. Ponadto kiedy pijemy odpowiednią ilość wody, jakiej potrzebują nasze ciała, należy też wziąć pod uwagę jakość tej wody. Szklanka wody na każdą godzinę naszego dnia stanowi wystarczającą podstawę, jednak mówimy tu TYLKO o spożywaniu wody, a nie napojach, kawie czy herbacie.
Jeśli masz możliwość wprowadzić niewielkie zmiany w spożyciu wody, powinieneś przynajmniej postawić na filtr węglowy w kranie i pić taką wodę – można też próbować produktów DAFI, które mają w swoich butelkach takie filtry. W ten sposób wypijasz wodę o neutralnym pH, a węgiel odfiltrowuje toksyczne metale, które można znaleźć w wodzie z kranu.
Rodzaj wody, którą wybieramy, jest bardzo osobistym wyborem, ale jakość powinna być priorytetem dla nas wszystkich. Ten artykuł nie jest poradą lekarską ani żadnym przymusem do eliminowania wody ze swojej diety – ponownie kłania się zasada „mniejszego zła”.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
13 października 2022 @ 09:02
5
18 stycznia 2023 @ 16:11
Wszystko zależy od sposobu przechowywania. W wysokich temperaturach plastik z butelki może znaleźć się w wodzie. Z kolei w zamarzniętej wodzie mogą się pojawić bakterie salmonelli.
18 stycznia 2023 @ 16:12
Dla nas może nie, ale dla środowiska tak. Dlatego tak jak napisałeś, trzeba używać filtrów i pić kranówę. Co lepsze – w wielu polskich miastach kranówa jest zupełnie zdrowa.
18 stycznia 2023 @ 16:12
4.5
19 stycznia 2023 @ 14:47
5