Czy potrzebna jest mi suplementacja?
Wszechobecne reklamy różnego rodzaju suplementów diety atakują nas codziennie niemal z każdej strony: koktajle, tabletki, zioła, na paznokcie, na włosy, na skórę, na serce, na wytrzymałość, na serce i jeszcze wiele więcej. Równocześnie nasuwa się pytanie: kto potrzebuje tego typu suplementów? Czy ja potrzebuje w swojej diecie suplementacji? Co powinienem wziąć? Te i wiele pytań pojawia się szczególnie wtedy, gdy z naszym organizmem zaczyna się coś działać lub gdy chcemy wziąć się za wizualne zmiany naszej sylwetki.
Najważniejszą rzeczą jest fakt, co jest umiejscowione na etykietach powyższych produktów, że żaden suplement nie może stanowić substytutu zbilansowanej diety. Mówiąc prościej: żaden proch, płyn czy tabletki nie zastąpią nam pozyskiwania odpowiednich mikro i makroelementów z odpowiednio zbilansowanej i zindywidualizowanej diety.
Czy osoba, która odpowiednio dba o swoje żywienie potrzebuje suplementów? Czy suplementacja jest obowiązkowa w procesie wprowadzania zmian w swoim ciele?
Czym w ogóle jest suplement diety?
Wedle Wikipedii suplement to: środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Suplementy występują pod postacią różnego rodzaju proszków, kapsułek, płynów oraz tabletek, które zawierają pojedyncze substancje lub ich całe mieszanki. Stosowany w głównej mierze przez osoby aktywne fizycznie lub inne osoby, które dbają o swoje zdrowie.
Czy każdy potrzebuje suplementacji?
Zacznijmy od podstaw. Odpowiednio zbilansowana dieta ma za zadanie dostarczyć naszemu organizmowi przede wszystkim energii niezbędnej do przetrwania, czyli musimy dostarczyć jej tyle, aby pokryć zużycie związane z podstawowymi czynnościami życiowymi, pracą czy wysiłkiem fizycznym. Następnie musimy zadbać, aby produkty z których korzystamy były najbardziej wartościowe, dzięki czemu pokryjemy nasze zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju witaminy i minerały. Zachowajmy również odpowiadające nam proporcje pomiędzy białkami, tłuszczami oraz węglowodanami szczególnie, jeżeli wykonujemy ciężką pracę lub jesteśmy bardzo aktywni fizycznie. Pamiętajmy, aby uwzględniając powyższe rzeczy zadbać również o różnorodność oraz smak naszej diety, aby nie była to dla nas wymuszona rozpiska, która nam nie smakuje, a my tylko czekamy, aby zakończyć ten „nieprzyjemny” dla nas okres.
Dbam o dietę, po co mi suplementy?
Często jest tak, że na skutek różnego rodzaju schorzeń, zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze w naszej diecie musi być znacznie wyższe niż u osób zdrowych. Zdarza się, że pozyskanie takich ilości z pożywienia jest dla nas trudne lub nawet niewykonalne, co jest podyktowane ilością czy nawet ceną produktu, który musimy spożyć w większej ilości. Przykład: osoby z niskim poziomem hemoglobiny we krwi sięgają po suplementację opartą o żelazo oraz kwas foliowy; okres przeziębień – witamina C. To samo dotyczy osób, które cierpią na nietolerancje lub uczulenia pokarmowe, co wyklucza mniejsze lub większe produkty z naszego jadłospisu, a jednocześnie ogranicza lub wyklucza nam niektóre źródła mikro czy makroelementów. Przykład: alergicy powinni przede wszystkim zadbać o swoją odporność, aby minimalizować skutki alergii, więc często sięgają po kompleksy multiwitaminowe.
Suplementacja u sportowców.
Kolejnym przypadkiem są osoby, które są bardzo aktywne fizycznie, gdzie na skutek zwiększonego zapotrzebowania energetycznego ilość pokarmów, które musimy spożyć rośnie, co czasem może wykluczyć poza nasze możliwości szczególnie, gdy chcemy jeszcze wpleść trening, na którym nie chcemy być przejedzeni. Przykład: osoby chcące chociażby zwiększyć masę mięśniową, a nie są w stanie zmieścić w sobie takiej ilości pożywienia często sięgają po suplementy z grupy odżywek węglowodanowo-białkowych; różnego rodzaju elektrolity wspomagające nawodnienie podczas aktywności fizycznej.
Dodatkowo sportowcy, który będąc w konkretnym cyklu treningowym, który jest ukierunkowany na rozwój jakiejś cechy motorycznej, chcą z tego okresu wyciągnąć najwięcej ile mogą. Przykład: zawodnicy rozwijający swoją siłę często sięgają po kreatynę lub kompleksowe suplementy przedtreningowe; różnego rodzaju diuretyki w dyscyplinach, które wymagają zmieszczenia się w konkretnej kategorii wagowej.
Jak widzimy, mimo świadomego i prawidłowego żywienia, jest pewna grupa osób, która może potrzebować suplementacji, jednak to nie jest żadna sztywna zasada, ponieważ wszystko jest sprawą ściśle indywidualną. Pamiętając o tym, nie sugerujmy się sugestiami znajomych czy reklam, ponieważ musimy zawsze zadbać o nasze podstawy, jakimi jest prawidłowa dieta, dopiero później na podstawie wcześniejszej analizy sięgajmy po dodatki.
Korzystajmy z suplementacji od trenera, dietetyka lub lekarza.
Dbajmy o to, aby w wyborze odpowiednich produktów wspomagał nas trener, dietetyk, a nawet lekarz, abyśmy nie zrobili sobie więcej złego niż dobrego. Może się to wiązać nie tylko ze skutkami zdrowotnymi, ale również i obniżeniem naszej sprawności podczas wysiłku fizycznego.
- Osoby o podwyższonym ciśnieniu krwi powinny unikać suplementów opartych na kofeinie, tj. spalacze czy kompleksy przedtreningowe;
- Sportowcy uprawiający sporty walki powinni unikać suplementów, w których jest arginina, aby nie „pompować” mięśni tlenkiem azotu podczas treningu;
- Osoby trenujące w godzinach wieczornych powinny unikać suplementów bazujących na różnego rodzaju stymulantach. tj. chociażby wspominania kofeina, aby nie utrudniać sobie snu.
9 marca 2023 @ 14:36
Chciałabym zacząć trenować kalistenike, jestem ciekaw jakie suplementy były by mi najbardziej potrzebne do jak najlepszego progressu
9 marca 2023 @ 14:37
Czy w młodym wieku warto brać suplementy czy lepiej stawiać na naturalny rozwój?