Czy trening na siłowni jest bezpieczny dla dzieci?
Dla wielu osób dość popularne jest przekonanie, że trening z ciężarami może ograniczyć wzrost, szczególnie dziecka. Jednakże, to jest błędne stwierdzenie, które nie jest poparte niczym sensownym. Wraz z wiekiem, aż do czasu dojrzewania, kości wydłużają się. Pomiędzy tymi kośćmi znajdują się płytki wzrostu. Gdy otrzymują one sygnały z mózgu, spowodowane procesami hormonalnymi, płytki te zaczynają się wydłużać.
Hormony wpływają bezpośrednio na proces wzrostu. Jedynym sposobem, w który trening może powodować obniżanie wzrostu, jest spowodowanie pęknięć kości, co jest praktycznie niemożliwe.
Co więcej, znacznie bardziej prawdopodobne jest, że takie sytuacje wystąpią w innych popularnych dyscyplinach sportowych, niż w podnoszeniu ciężarów.
Czy siłownia hamuje wzrost u dzieci?
Eksperci w dziedzinie zdrowia i ćwiczeń fizycznych zapewniają, że dzieci mogą bezpiecznie i skutecznie trenować wraz z obciążeniem, jeśli ich program treningu jest dostosowany do zaleceń i środków ostrożności. Ryzyko z tym związane jest podobne do ryzyka związanego z innymi sportami, którymi dzieci i młodzież się zajmują.
Od jakiego wieku dzieci mogą trenować?
Zachęcanie dzieci do treningu siłowego może być bardzo korzystne dla ich rozwoju. W tym celu należy zagwarantować dziecku bezpieczeństwo przy ćwiczeniach siłowych oraz zapewnić mu odpowiedni program treningowy, dopasowany do jego potrzeb i możliwości. Choć nie ma wieku minimalnego, zaleca się, aby dziecko zaczęło ćwiczyć siłowo w wieku około 7-8 lat, o ile jest ono samo zainteresowane trenowaniem.
Aby uzyskać pożądane efekty, trening dziecka musi być odpowiednio rozplanowany. Powinien on być dostosowany do możliwości dziecka, aby uniknąć programów o zbyt dużej objętości, intensywności lub częstotliwości lub ćwiczeń wykonywanych do upadku mięśniowego. Ważne jest, aby w programie ćwiczeń skupić się głównie na przestrzeganiu poprawnej techniki.
Korzyści z treningu siłowego dzieci.
Podnoszenie ciężarów jest szczególnie istotne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Zaletą treningu z obciążeniem jest poprawa koordynacji, wzrost siły, większa gęstość kości oraz sprawność sercowo-naczyniowa. Dzięki temu regularny trening z obciążeniem w wieku dzieci i młodzieży stanowi świetny sposób na zapewnienie długofalowych zdrowotnych korzyści.
Jaki plan treningowy dla dziecka?
Można zacząć od stosowania prostej rutyny treningowej, składającej się z 1-2 serii ćwiczeń złożonych, takich jak przysiady z kettlem, wiosłowania i wyciskania, udawanie się na treningi dwa razy w tygodniu. Mimo to, należy pamiętać, że program treningowy powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, ograniczeń i celów. Szczególnie młodzi ludzie, którzy chcą poprawić swoje wyniki sportowe, powinni skupić się na usprawnianiu konkretnych umiejętności swojego sportu, jednak nie należy wykluczać treningu siłowego.
W świecie, w którym ilość dzieci borykających się z nadwagą rośnie, a siedzący styl życia staje się coraz bardziej popularny, trening siłowy powinien zostać zaakceptowany przez młode osoby, a nie odrzucony z powodu fałszywych przekonań, które są bezpodstawne.