Czym grozi nadciśnienie?
Jedną z najczęściej spotykanych przypadłości krążeniowych w dzisiejszych czasach jest podwyższone ciśnienie krwi. Jest to choroba, na którą choruje coraz więcej osób, a ich średni wiek ciągle spada. Co to znaczy? Oznacza to, że osoby w coraz młodszym wieku zaczynają mieć problem ze zbyt wysokim ciśnieniem. Często jest to bagatelizowane, ponieważ w danym momencie nic niepokojącego się nie dzieje, ewentualnie pojawiają się bóle głowy. Jaki to ma wpływ na nasze dalsze życie?
Nadciśnienie może powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych i narządów wewnętrznych, w tym serca. Obecnie choroba dotyczy niemal co trzeciej osoby dorosłej. Nadciśnienie nazywa się cichym zagrożeniem, ponieważ sam ten stan nie powoduje żadnych objawów. Jednak długotrwały wpływ na organizm może z czasem zagrażać życiu.
Prowadzenie zdrowego trybu życia na wszystkich etapach życia, niezależnie etnicznego, może pomóc w minimalizowaniu ryzyka nadciśnienia tętniczego. Warto zatem być świadomy wyników swojego ciśnienia krwi oraz prowadzić zdrowy tryb życia poprzez wprowadzenie zbilansowanej diety oraz odpowiedniej ilości aktywności fizycznej.
WYSOKIE CIŚNIENIE KRWI, CO ROBIĆ?
Nadciśnienie to poważna choroba, która działa negatywnie na nasz układ krwionośny przez dłuższy czas, nie dając na początu większych symptomów. Jeżeli na jakichkolwiek badaniach wyjdzie, że masz podwyższone ciśnienie krwi, a nie idą za tym żadne czynniki zewnętrzne, tj. stres, zmęczenie czy spożycie kofeiny, to już powinieneś być zaalarmowany i zrobić powtórne badanie w bardziej komfortowych warunkach. Często jest tak, że sam fakt przebywania w placówce medycznej podczas badań okresowych do pracy, standardowych bilansach medycznych, czy podczas kontroli u lekarza sportowego, powoduje stres oraz idące za tym rosnące ciśnienie krwi.
Jeżeli stan podwyższonego ciśnienia się utrzymał przy kilku następnych pomiarach, to następną rzeczą, którą możesz zrobić, jest wizyta u lekarza. Warto wówczas mieć jakieś notatki z ostatnich badań, aby już mieć o czym rozmawiać z lekarzem. Nawet jeśli wysokie ciśnienie krwi rzadko objawia się nieprawidłową siłą przepływu krwi przez tętnice, z czasem może spowodować uszkodzenie narządów wewnętrznych, w tym serca, naczyń krwionośnych i nerek. Tak więc, przewlekłe nadciśnienie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i jest przyczyną innych poważnych problemów zdrowotnych.
NADCIŚNIENIE TĘTNICZE – OBJAWY.
O niedociśnieniu najczęściej świadczy duży spadek ciśnienia w pozycji stojącej. Chorzy mogą uskarżać się na zmęczenie, znużenie, zawroty i bóle głowy, dezorientację i problemy z widzeniem, brak apetytu. Czasem dochodzi do omdlenia i drgawek. Jeżeli dochodzi do tego typu reakcji, to już powinna zapalić się „lampka alarmująca”.
Gdy na skutek badań lekarz stwierdzi, że chorujesz na nadciśnienie krwi, to powinieneś zacząć w sposób regularny i samodzielny badać poziom ciśnienia. Swego czasu, za wzorcowe ciśnienie przyjmowano wartość 120/80 i jakiekolwiek odchyły od tej liczby traktowano jako stany zagrożenia. Oczywiście ważne jest, abyśmy nie dopuścili do wzrostu obu wartości, o tyle istotniejsza jest wartość pierwsza, czyli ciśnienie skurczowe, które jest wskaźnikiem tego, z jaką siłą krew napiera na ściany naszych naczyń krwionośnych podczas wyrzutu krwi z serca. Jeśli to konieczne, lekarz omówi możliwości leczenia i sugerowaną opiekę zdrowotną, o ile zajdzie taka potrzeba. Jednocześnie dobry dietetyk podpowie Ci, jakie składniki naszego jedzenia mogą pomóc Ci w walce z chorobą.
CIŚNIENIE TĘTNICZE, A WIEK I POCHODZENIE.
Wiek i pochodzenie etniczne mogą determinować niektóre czynniki. Wysokie ciśnienie krwi ma tendencję do wzrostu wraz z wiekiem, na ogół występuje u dorosłych w wieku 50 lat i starszych. Jednak osoby z cukrzycą i osoby z nadwagą również są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Tak jak wspomniałem na początku, na skutek wielu ułatwień w naszym życiu, które wykluczają aktywność fizyczną oraz serwują nam gotowe, niekoniecznie zdrowe pożywienie na każdym kroku, wiek osób dotkniętych nadciśnieniem jest coraz niższy.
DIETA I JEJ WPŁYW NA CIŚNIENIE KRWI.
Osoby dotknięte nadciśnieniem mogą poprawić jego wartość za pomocą odpowiedniej diety. Chociażby dieta bogata w owoce i warzywa oraz o niskiej zawartości tłuszczów trans oraz sodu, może być dobrym krokiem na początek – owoców i warzyw coraz mniej w diecie przeciętnego Kowalskiego. Badania pokazują, że dieta tego typu może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi. Podczas badań dieta przynosiła korzyści uczestnikom w każdym wieku, jednak najwyższą poprawę odnotowano u osób w średnim wieku – czyli w wieku, w którym częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych zaczyna wzrastać.
Spora część społeczeństwo dostarcza za dużo sodu wraz z pokarmami, które jedzą, więc ważne jest, aby dowiedzieć się, jak zminimalizować jego podaż przy występującym nadciśnieniu. Pamiętaj, że ważne jest, aby po prostu czytać etykiety oraz mieć świadomość, że pod literkami „E” ukrywa się coś, czego „podejrzaną” nazwę niejednokrotnie ukryto. Działa to również w drugą stronę, jeżeli nazwa nie jest straszna, to zamiast symboli stosuje się pełen zapis. Zamiast gotowych mieszanek przypraw starajmy się je robić samodzielnie, dzięki czemu mamy świadomość co jemy, ponieważ do tzw. gotowców często dodaje się glutaminian sodu.
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I JEJ WPŁW NA CIŚNIENIE KRWI.
Bardzo ważne jest, aby niezależnie od naszego stanu zdrowia, dbać o odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Co ciekawe, jakbyśmy zapytali dziesięć osób, które napotkamy jako pierwsze, czy wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, to prawdopodobnie 9/10 odpowiedziało by twierdząco. Zadając następne pytanie, czy w związku z tym jesteśmy aktywni fizycznie, odpowiedź w większości jest przecząca, poparta całą listą problemów, które to uniemożliwiają. Jestem pewien, że każdy jest w stanie znaleźć ok. 30-60 minut 2-3 razy w tygodniu, żeby zadbać nie tylko o swoją sylwetkę, ale przede wszystkim zdrowie, które mamy tylko jedno.
Nadciśnienie tętnicze to schorzenie, którego nie można bagatelizować. To, że objawy nie pojawiają się na samym początku lub są naprawdę łagodne, to nie znaczy, że w przyszłości nie będzie to mocno rzutować na nasze zdrowie. W sytuacji, gdy dotknie nas nadciśnienie, powinniśmy zacząć regularnie badać jego poziom oraz udawać się na wizyty kontrolne. Bardzo ważne jest, aby dbać o odpowiednią dietę – dużo wody, warzyw oraz obniżenie spożycia sodu i tłuszczy trans, to dobry początek. Łącząc to z regularną aktywnością fizyczną, minimalizujemy ryzyko rozwoju choroby, a być może poprawimy nawet stan naszego aktualnego zdrowia.
Kamil
31 stycznia 2023 @ 16:16
Fajnie, że zauważyłeś problem ludzi, szczególności Polaków z aktywnością fizyczną. Ludzie wiedzą, że sport to zdrowie, a mimo wszystko go nie uprawiają. U mnie aktualnie treningi to około 18 godzin tygodniowo i nie narzekam na brak czasu
Agnieszka
31 stycznia 2023 @ 16:17
Niestety nadciśnienie to poważna choroba, a wiele osób lekceważy jej objawy, co doprowadza do pogorszenia ich stanu zdrowia
Krzysztof
31 stycznia 2023 @ 16:19
Wielu ludzi mimo znajomości konsekwencji nieleczonego nadciśnienia nadal uważa, że nie potrzebuje żadnej aktywności fizycznej, bo droga do sklepu czy spacer z psem im wystarczą…