Czym jest alfa-ketoglutaran?
Tematyka treningu i diety jest często ściśle powiązana z suplementacją. Wiadomym jest, że dany trening ukierunkowuje specyfikę naszej diety, która dopiero w ostatniej kolejności jest uzupełniana suplementami, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Wiele początkujących osób popełnia tzw. szkolny błąd i zamiast skupić się na odpowiedni zaplanowaniu treningu oraz diety, od razu sięgają po suplementy.
Niestety jest to ściśle powiązane z tym, że w dzisiejszych czasach chcemy mieć wszystko szybko. Najlepiej już. Dodatkowo wiele kampanii reklamowych danych suplementów sugeruje duże efekty w krótkim czasie, na co często łapią się osoby początkujące. Musimy mieć jednak świadomość, że jeżeli doprowadziliśmy nasze ciało do słabej kondycji fizycznej przez okres kilku lub kilkunastu lat, to naprawa tego nie będzie trwała sześć tygodni.
Nie mniej jednak, postaramy się przybliżyć czym jest AKG, czyli alfa-ketoglutaran, który jest jednym z głównych składników wszelkiego rodzaju suplementów przed treningowych.
Czym jest alfa-ketoglutaran?
Alfa-ketoglutaran to związek zwany karboksylowanym ketokwasem. Jest wytwarzany w organizmie w sposób naturalny i jest wykorzystywany w cyklu Krebsa, sekwencji reakcji wewnątrzkomórkowych, w wyniku których powstaje energia w postaci ATP. AKG jest również ważne dla kilku innych procesów metabolicznych i komórkowych. AKG pomaga w utrzymaniu równowagi azotowej w organizmie, jest prekursorem kilku aminokwasów, jest źródłem energii dla komórek i działa jako przeciwutleniacz. Służy do produkcji glutaminy.
Zalety alfa-ketoglutaranu.
Alfa-ketoglutaran stosowany jako suplement poprawiający syntezę białek mięśniowych i zmniejszający rozpad mięśni (katabolizm), dlatego też jest stosowany przez sportowców w celu poprawy składu ciała. Suplementacja AKG może również poprawić wyniki sportowe. Jedno z badań wykazało, że suplement argininy i alfa-ketoglutaranu poprawia siłę wyciskania na ławce, ale nie wydolność tlenową. Potrzebne są dalsze badania, aby poprzeć twierdzenia o AKG jako środku ergogenicznym.
AKG stosuje się również w okresie rekonwalescencji po operacji lub urazie, ponieważ jest prekursorem aminokwasu glutaminy. Chociaż glutamina jest aminokwasem nieistotnym, czasami nazywa się ją „warunkowo niezbędną”, ponieważ ilość glutaminy potrzebna organizmowi do regeneracji po poważnym urazie może przekraczać ilość, którą organizm jest w stanie wyprodukować. W tym przypadku suplement AKG może pomóc w procesie regeneracji.
U osób z przewlekłą chorobą nerek , szczególnie tych poddawanych dializie, podawanie AKG w połączeniu z wapniem poprawia biomarkery czynności nerek. W jednym badaniu stwierdzono, że AKG może wpływać pozytywnie na strukturę zewnętrznej warstwy skóry i nawilżenia zewnętrznej warstwy skóry, dlatego miejscowe (maści) stosowanie AKG może poprawić wygląd skóry.
Wady alfa-ketoglutaranu.
Sama suplementacja AKG nie wydaje się wiązać ze znaczącymi skutkami ubocznymi. W jednym badaniu stwierdzono, że poziom, przy którym nie obserwuje się szkodliwych skutków (NOAEL) u szczurów wynosi 1 g/kg masy ciała. Osoby stosujące AAKG, czyli połączenie argininy z AKG, zgłaszały działania niepożądane, w tym kołatanie serca i zawroty głowy. Ta kombinacja jest powszechnie stosowana przez sportowców.
Choć uważa się, że AAKG ma działanie ergogeniczne, dowody na to nie są jednoznaczne. W niektórych badaniach odnotowano poprawę siły, ale inne badania nie wykazały poprawy wydajności, siły i wytrzymałości. Zatem badania są sprzeczne. Biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych, ryzyko może nie być warte niewielkich potencjalnych korzyści.
Jak działa alfa-ketoglutaran?
AKG jest pomocny jako prekursor aminokwasów. Reaguje z amoniakiem w organizmie, tworząc glutaminę i inne aminokwasy. Z kolei glutamina jest ważnym źródłem energii dla limfocytów i enterocytów (odpowiednio rodzaju białych krwinek i komórek jelitowych) i może być wykorzystywana przez organizm do regeneracji po urazie. Ta reakcja z amoniakiem tworzy również glutaminian, który pomaga zwiększyć produkcję proliny, która jest ważna dla produkcji kolagenu. Pamiętajmy, że mimo wszystko glutaminę produkuje samodzielnie nasz organizm.
AKG jest także regulatorem ekspresji genów i działa na szlaki sygnalizacyjne komórek biorące udział w procesie starzenia. Może wydłużyć życie poprzez ograniczenie aktywności syntazy ATP, nośnika energii w komórkowym metabolizmie energetycznym. Wydaje się, że hamowanie syntezy ATP i TOR/mTOR wydłuża życie, co wykazano u owadów, myszy i much. AKG wykazuje również pewną aktywność przeciwutleniającą, zarówno poprzez eliminację reaktywnych form tlenu (ROS), jak i poprzez poprawę aktywności innych enzymów, które to robią.
Czy suplementacja AAKG jest konieczna?
Czy suplementacja AAKG jest niezbędna? To pytanie nurtuje wielu entuzjastów fitnessu. AAKG, czyli L-arginina alfa-ketoglutaran, jest popularnym suplementem wśród osób aktywnych fizycznie. Jednakże, czy jest on rzeczywiście konieczny dla osiągnięcia celów treningowych, pozostaje kwestią sporną. Zanim zdecydujesz się na suplementację AAKG, warto skonsultować się z profesjonalistą, aby dokonać świadomego wyboru.
AKG – podsumowanie.
Dla nas najczęstszą spotykaną formą suplementu zawierającego alfa-ketoglutaran jest jej połączenie z argininą, czyli AAKG, które występuje w wielu przed treningówkach. Dlatego też częściej będziemy spotykać się z taką odmianą. Generalnie można uprościć jej działanie do zwiększenia pompy mięśniowej, a przez lepsze ukrwienie możemy poprawić transport składników odżywczych oraz odprowadzenie produktów przemiany materii. Osobiście nie spodziewałbym się poprawy wyników sportowych lub znaczącego wpływu na rozwój masy mięśniowej.