Czym jest rwa kulszowa?
Rwa kulszowa (potocznie zwana korzonkami) określa się mianem zespołu objawów, powstałych w wyniku uciśnięcia największego nerwu u ludzi – nerwu kulszowego. Jego ścieżka wyznaczona jest od lędźwiowej części kręgosłupa, przez pośladek aż do stopy.
Dlatego też częstym zjawiskiem zaobserwowanym w przypadku rwy kulszowej jest ból pleców, który odczuwalny jest w obrębie lędźwi i promieniuje w stronę jednej lub obu nóg. Zdarza się, że ból nie obejmuje pośladka i jest ograniczony jedynie do obszaru lędźwiowego, jednakże może sięgać aż do uda, łydki lub stopy.
Rwa kulszowa może złapać każdego w najmniej odpowiednim momencie, więc warto wiedzieć z czym jest rwa kulszowa, jakie są jej przyczyny i co możemy zrobić, aby polepszyć naszą sytuację.
Objawy rwy kulszowej.
Czasem występowanie rwy kulszowej nie jest związane z bólem nogi, ale mogą pojawiać się inne objawy, takie jak mrowienie, drętwienie, osłabienie kończyny, uczucie gorąca albo zimna. Trwanie bólu korzonków może wahać się od kilku tygodni do kilku miesięcy lub lat, dzieląc się na fazę ostry i przewlekłą. Ostre ataki rwy kulszowej zazwyczaj pojawiają się niespodziewanie, np. po przewianiu, schyleniu lub podniesieniu ciężaru, jednakże często ból nadchodzi bez uchwytnego powodu.
Każdy ból pleców to rwa kulszowa?
Czasami, gdy ból pleców nagle się nasila, ludzie określają to mianem wypadnięcia dysku, choć ta nazwa jest potoczna, tak samo jak korzonki. W rzeczywistości, ból pleców, który powoduje inwalidzkie upośledzenie jest zwykle spowodowany przepukliną krążka międzykręgowego, którą w wielu przypadkach określa się mianem dysku.
Przepuklina nie występuje nagle, ale tworzy się latami, a czasem może być całkowicie bezobjawowa. To dopiero wtedy, gdy powoduje ona ucisk na nerwy, pojawiają się bardzo silne bóle pleców i inne symptomy, takie jak rwa kulszowa.
Leczenie oraz przebieg rwy kulszowej.
Faza ostra rwy kulszowej może trwać od kilku do kilkunastu dni i zwykle związana jest z zaostrzeniem się objawów i ograniczeniem ruchu, przy czym stosuje się wyłącznie leczenie farmakologiczne i odpoczynek. Zdarza się, że brak właściwego leczenia lub zbyt duży ucisk na nerw w tej fazie powoduje, że objawy utrzymują się nawet przez kilka miesięcy lub lat i wtedy mówi się o przewlekłym przebiegu choroby.
Ataki bólu w tej fazie mogą następować naprzemiennie – mogą się pojawiać i ustępować. W trakcie trwania fazy przewlekłej należy prowadzić odpowiednią rehabilitację, trening siłowy oraz edukację pacjenta.