Dieta DASH, czym jest i o co chodzi?
Czy wyobrażasz sobie sposób odżywiania, który jest łatwy do przestrzegania a jednocześnie zalecany przez lekarzy jako skuteczny sposób poprawy zdrowia? Oczywiście! Dieta śródziemnomorska to doskonały przykład takiego podejścia. Bogata w warzywa, owoce, orzechy, ryby, oliwę z oliwek i niewielkie ilości czerwonego wina, ta dieta jest nie tylko smaczna, ale również bogata w składniki odżywcze.
Lekarze często polecają ją ze względu na jej korzystny wpływ na serce, mózg i ogólną kondycję organizmu. Co więcej, jest stosunkowo łatwa do przestrzegania, ponieważ nie wymaga radykalnych ograniczeń, a raczej promuje zrównoważone i świadome wybory żywieniowe.
Czy zechcesz zobaczyć dietę, która pomoże obniżyć ciśnienie krwi, a przy tym uatrakcyjni posiłki? To nie jest niemożliwe – mowa o „Stylu życia DASH”. Jakie korzyści niesie za sobą stosowanie diety DASH? Przeczytaj o tym w tym artykule. Kolejna dieta, która jest magicznym sposobem na zrzucenie nadmiernej tkanki tłuszczowej?
Zasady diety DASH.
Dieta DASH wymaga ograniczenia soli, produktów wysokoprzetworzonych, słodkich napojów, potraw wędzonych i marynowanych. Zaleca się spożywanie produktów zbożowych z pełnego przemiału, warzyw i owoców, ryb, chudego nabiału (2-3 porcje), orzechów i nasion, zdrowych tłuszczów roślinnych i innych źródeł nienasyconych kwasów tłuszczowych (2 porcje).
Wpływ diety DASH na zdrowie.
US News i World Report po przeprowadzeniu wnikliwej analizy ocenili dietę DASH jako drugą najlepszą dietę. Ma ona wykazane korzyści w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi oraz obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi.
Wady diety DASH.
Negatywne strony diety DASH to brak gotowych posiłków, trudność w przestrzeganiu przez osoby używające dużej ilości soli, konieczność dokładnego mierzenia porcji i liczenia kalorii, nie jest ona skierowana do osób chcących schudnąć oraz nie jest zalecana dla osób cierpiących na przewlekłe choroby nerek i wątroby, nietolerancję laktozy, celiakię. U osób z problemami serca i cukrzycą typu 2 dieta DASH powinna być stosowana z dużą ostrożnością.
Zalety diety DASH.
Produkty diety DASH są łatwo dostępne, posiadają wszechstronne korzyści dla zdrowia, dostarczają odpowiedniego bilansu i równowagi makroskładników, jest elastyczna i przeznaczona do stosowania przez całe życie. Za jej stosowanie opowiadają się wiodące organizacje zdrowotne, w tym Narodowy Instytut Zdrowia USA, Amerykański Związek Diabetyków oraz USDA.
Co jeść na diecie DASH?
Plan żywieniowy DASH polega na zwiększeniu ilości spożywanych warzyw i owoców (4 – 5 porcji dziennie), produktów z pełnych ziaren, chudego mięsa, produktów o niskiej zawartości tłuszczu, ryb, drobiu oraz roślin strączkowych. Ponadto, należy ograniczyć mięso (w tym czerwone mięso) i pełnotłuste produkty mleczne oraz żywność o wysokiej zawartości cukru i soli. DASH skupia się także na zachowaniu odpowiedniej ilości składników mineralnych, takich jak potas, wapń i magnez.
Efekty diety DASH.
Stosując dietę DASH można spodziewać się następujących efektów: obniżenia ciśnienia krwi już po dwóch tygodniach jej stosowania, zmniejszenia zaburzeń metabolicznych, niższego ryzyka zachorowania na raka dzięki antyoksydantom z owoców i warzyw oraz NNKT, obniżenia ryzyka dny moczanowej, poprawy wytrzymałości kości i zapobiegania osteoporozie za sprawą wapnia z produktów mlecznych i warzyw liściastych.
Opinie o diecie DASH.
Od chwili powstania dieta DASH zajmuje zawsze miejsce w pierwszej trójce najzdrowszych diet na świecie. Specjaliści od cukrzycy, serca, płuc i układu krążenia wielokrotnie wysoko oceniali ją, np. w rankingach U.S. News. Regularne stosowanie diety DASH skutkuje obniżeniem ciśnienia krwi, poprawą wydajności układu krwionośnego i kondycji zdrowotnej. Dodatkowo, dzięki temu, że można jeść więcej, jednocześnie spożywając mniej kalorii, jest ona dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą schudnąć. Efekty są widoczne szybciej, gdy dodatkowo wprowadzana jest aktywność fizyczna.