Dieta Wolumetryczna, o co tu chodzi?
Lubisz jeść dużo i smacznie, ale obawiasz się nadwyżki kalorycznej? Poznaj zasady diety wolumetrycznej oraz przykładowy jadłospis. Ten sposób żywienia przyczynia się do sprawniejszej redukcji masy ciała, nie dziwi zatem coraz większa popularność diety objętościowej.
Istotnie, różnorodność diet odgrywa kluczową rolę w procesie redukcji masy ciała. Diety takie jak dieta niskowęglowodanowa, wysokobiałkowa czy wegetariańska oferują różne podejścia do osiągnięcia deficytu kalorycznego. Wybór odpowiedniej diety zależy od preferencji osobistych, stylu życia i indywidualnych potrzeb zdrowotnych. Ważne jest, aby znaleźć balans pomiędzy ograniczaniem kalorii a zapewnianiem organizmowi niezbędnych składników odżywczych.
Dieta powinna być przede wszystkim dostosowana do naszych preferencji i trybu życia, zapewniając wygodę w codziennym funkcjonowaniu. Jednocześnie, należy pamiętać o zachowaniu równowagi i odpowiedniego dostarczania niezbędnych składników odżywczych, zgodnie z celami zdrowotnymi czy też redukcją masy ciała. Ważne jest, aby dieta była nie tylko skuteczna, ale również przyjemna i wykonalna w dłuższej perspektywie czasowej, abyśmy mogli utrzymać zdrowy styl życia.
Założenia diety wolumetrycznej.
Dieta objętościowa, zwana również wolumetryczną, polega na dobieraniu produktów żywnościowych według ich kaloryczności. Dr Barbara Rolls, amerykańska dietetyczka, opracowała ją na podstawie swoich doświadczeń z pacjentami. Większość składników odżywczych w tym typie diety pochodzi z produktów, które mają wysoką zawartość wody i błonnika pokarmowego. Skupia się ona na gęstości energetycznej i odżywczej spożywanych pokarmów, jednocześnie dając większą objętość posiłków, która szybko daje uczucie sytości i pomaga w odchudzaniu.
Zasady diety wolumetrycznej.
Aby zastosować dietę wolumetryczną, jedz owoce o niskiej zawartości kalorii, takie jak truskawki, maliny, jabłka, cytrusy, kiwi, granat i arbuz oraz niskokaloryczne warzywa, takie jak ogórki, pomidory, papryka, seler naciowy, cukinia, sałaty i inne rośliny zielono liściaste. Unikaj produktów zbożowych i owoców i warzyw bogatych w węglowodany. W swojej diecie należy wyeliminować pszenne pieczywo, fast foody, tłuste mięsa, tłuste sery, desery mleczne, śmietanę, wysokokaloryczne sery, słone przekąski, cukier i słodzone napoje gazowane. Ważne jest, aby pić odpowiednią ilość płynów – 3 litry dziennie.
Gęstość energetyczna.
Gęstość energetyczna oznacza kwotę energii, która jest zawarta w określonej objętości lub masie produktów. Produkty o niskiej gęstości energetycznej dostarczają mniej energii w porównaniu do innych, ale ich spożywanie jest korzystne dla zdrowia, ponieważ są one pełne witamin i minerałów, a do tego mało przetworzone. Przykładowe produkty o niskiej gęstości energetycznej to: zielone warzywa, owoce jagodowe, ryby takie jak łosoś, śledź i tuńczyk, odtłuszczone produkty mleczne, rośliny strączkowe, jajka oraz woda.
Dla kogo jest dieta wolumetryczna.
Dieta wolumetryczna to wymarzony sposób żywienia dla osób, które chcą zdrowo schudnąć, a nie lubią głodować. Daje możliwość ułożenia jadłospisu, który będzie odpowiednio skomponowany pod kątem wartości odżywczych. Polega ona na usunięciu z diety produktów, które nie wpływają pozytywnie na zdrowie, a wzbogacaniu go w cenne witaminy i minerały, których wiele ludziom brakuje. Najważniejszą zaletą tej metody odchudzania jest to, że nie czujemy głodu, ani nie ma potrzeby podjadania. Jeśli szukasz zdrowej metody zrzucenia zbędnych kilogramów bez trzymania się sztywnych zasad, spróbuj właśnie tej metody!
Efekty diety wolumetrycznej.
Czy dieta wolumetryczna daje dobre efekty? Na pewno tak. Produkty, których należy unikać, zazwyczaj nie są zalecane w żadnej zdroworozsądkowej diecie. Ten sposób odżywiania ma pozytywny wpływ na sylwetkę i odchudzanie, ale także na samopoczucie i zdrowie. Jedząc dużo owoców i warzyw będziesz dostarczać swojemu ciału cennych witamin i składników mineralnych, które wspomogą jego funkcjonowanie.
Zalety diety wolumetrycznej.
Nie musisz całkowicie wykluczyć produktów o wysokiej gęstości energetycznej. Postaraj się, aby Twoja dieta była zrównoważona i składała się z warzyw, owoców i innych produktów spożywczych o niskiej wartości energetycznej. Porzucenie restrykcji żywieniowych i liczenia kalorii jest wskazane w diecie wolumetrycznej. Jest to zdrowy i efektywny sposób odżywiania się, oparty na produktach o niskiej wartości energetycznej i dużej zawartości wody. Takie jedzenie szybko daje poczucie sytości i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.