Dietetyczne posiłki 500 kcal.
Słowo „dieta” kojarzy się bardzo często z ostrym reżimem żywieniowym, który wprowadzamy najczęściej z dwóch powodów: wymaga tego nasze zdrowie lub chcemy zmienić coś ze swoim ciałem. Mylne rozumienie słowa „dieta” powoduje, że jest to system, który został nam narzucony i nie robimy tego wedle własnego upodobania, a w związku z tym czekamy na efekty i chcemy jak najszybciej zakończyć ten etap.
Dieta jest niczym innym, jak sposobem naszego żywienia, który prowadzimy na co dzień. Należy zwrócić uwagę, że często mówi się o zmianach w diecie, uzupełnieniu diety, zadbaniu o coś w diecie, a przecież dla nas dieta to jakiś okres, w którym nasze żywienie jest ukierunkowane pod konkretny cel. Świadczy to o tym, że każdy z nas jest na diecie, jednak jest bardziej lub mniej niej świadomy.
Biorąc pod uwagę fakt, że chęć zmiany w naszym zdrowiu czy wyglądzie wymaga świadomego żywienia, a z myślą o diecie mamy w głowie ryż z kurczakiem i brokułami albo inne monotonne dania, postanowiliśmy Wam podrzucić kilka pomysłów, które wprowadzą do Waszej diety powiew świeżości.
Dietetyczne posiłki 500 kcal.
Dieta nie musi być monotonna, może uwzględniać smaczne i zdrowe posiłki, pojawi się miejsce na coś słodkiego, słonego czy wyrazistego w smaku. Możemy eksperymentować z różnymi składnikami i technikami gotowania, aby tworzyć nowe, zaskakujące potrawy. Wszystko ogranicza się do dostosowania wedle naszych potrzeb żywieniowych w danym okresie oraz inwencji twórczej. Warto również korzystać z sezonowych produktów, które są nie tylko smaczniejsze, ale i bardziej wartościowe pod względem odżywczym.
Przykłady posiłków 500 kcal.
1. Posiłek: Twarożek z pomidorem i szczypiorkiem.
- 1 bułka grahamka (75g)
- 200g twarogu chudego
- 1 skyr naturalny (150g)
- pomidor
- szczypior
Twaróg wykładasz na talerz i gnieciesz widelcem, a następnie dodajesz skyr i dokładnie mieszasz. Pomidora i szczypior kroisz w drobną kostkę i dodajesz do twarogu, a następnie całość ponownie mieszasz – przyprawy dodajesz wedle uznania.
B: 64; T: 2g; W: 56g; Kcal: ~490
2. Posiłek: Sałatka z tuńczykiem.
- 120g tuńczyka w sosie własnym
- 20g pestek słonecznika
- 50g sera feta
- 3 wafle ryżowe o smaku pizzy GOOD FOOD
- pomidor
- mix sałata
Tuńczyka odlewasz z sosu, a fetę kroisz w drobną kostkę. Mix sałat mieszasz z pokrojonym w kostkę pomidorem i dodajesz fetę i tuńczyka, całość przyprawiasz wedle uznania. Na wierzch posypujesz słonecznik.
B: 41g; T: 25g; W: 31g; Kcal: 515
Dieta – ile posiłków?
3. Posiłek: Tortilla z nadzieniem z twarogu.
- 1 tortilla pełnoziarnista (ok. 62g)
- 1 skyr waniliowy (150g)
- 125g twarogu chudego
- 100g FRUIT LOVE
Twaróg gnieciesz widelcem i mieszasz ze skyrem, a następnie rozkładasz równomiernie na tortilli i ją zawijasz. Na wierzch dajesz FRUIT LOVE.
B: 44g; T: 7g; W: 67g; Kcal: ~475
4. Posiłek: Wątróbka z ziemniakami.
- 3 ziemniaki (~250g)
- 200g wątróbki drobiowej
- marchew gotowana
- cebula
Ziemniaki gotujesz, wątróbkę podsmażasz z cebulką i dodajesz marchewkę – gotowe.
B: 43g; T: 13g; W: 50g; Kcal: ~480
5. Posiłek: jajka z pomidorami.
- 3 jajka
- 3 pomidory
- szczypior
- czosnek
- bułka graham (70g)
- przyprawy
Pomidory kroisz w drobną kostkę i smażysz na patelni. Mogą być bez skórki. Dodajesz czosnek, a następnie wbijasz do nich jajka, gdy stworzy się coś na zasadzie przecieru. Jajka możesz zostawić w całości lub wymieszać, aby zrobić z tego jajecznicę. Dodajesz przyprawy i na koniec posypujesz szczypiorem.
B: 31g; T: 18g; W: 57g; Kcal: ~490
Zbilansowana dieta nie musi być ciężka.
Dlaczego warto korzystać z przepisów dietetycznych?
Korzystanie z przepisów dietetycznych przynosi liczne korzyści zdrowotne. Optymalnie zbilansowane posiłki wspierają utrzymanie prawidłowej wagi oraz zapewniają odpowiednią ilość składników odżywczych. Dieta zgodna z zaleceniami dietetyków może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy oraz nadciśnienia. Przepisy dietetyczne mogą być pomocne w kontrolowaniu poziomu cholesterolu i cukru we krwi.
Regularne stosowanie zdrowych przepisów może poprawić samopoczucie i poziom energii. Planowanie posiłków zgodnie z zaleceniami dietetycznymi sprzyja także rozwijaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Zastosowanie przepisów dietetycznych może być kluczowe w procesie odchudzania i utrzymania efektów długoterminowo. Wprowadzając różnorodność zdrowych potraw, przepisy dietetyczne pomagają unikać monotonii w diecie.