Dlaczego oszukujemy dietetyka?
Zgodne ze sztuką postępowanie w gabinecie lekarskim, czy też dietetycznym zaczyna się od dobrze przeprowadzonego wywiadu.
Po kilku minutach masz już pełny obraz tego, czego brakuje w jego diecie. Co można poprawić? Zaczynasz układać plan. Jednak coś tu nie gra, a efekty nie następują.
Czas na smutną wiadomość: 77% pacjentów kłamało lub pomijało prawdę w gabinecie lekarskim.
25% pacjentów kłamie na temat spożywanego alkoholu u dietetyka, Millenialsi ( ’81 – ’97 ) na temat aktywności fizycznej, a z kolei 74 % kobiet kłamało na temat…
Sprawdź czy zaliczasz się do jakiejkolwiek z grup.
Młodsi pacjenci kłamią częściej.
Ciekawe badanie na próbie ponad tysiąca pacjentów przeprowadził Berxi. Daje ono sporo wiedzy na temat tego, o jak dużym problemie mówimy.
Różnice między mężczyznami (79%) i kobietami (74%) nie są może jeszcze tak znaczące. Jednak co ciekawe, widać mocną zależność względem wieku pacjentów, odnośnie umiejętności przyznania się do kłamstwa. I tak:
Generacja Z (1998-2017) – 93%
Millenialsi (1981-1997) – 76%
Generacja X (1965-1980) – 75%
Baby Boomers (1946-1964) – 69%
To nie jedyne różnice. Każda generacja kłamie na nieco inne tematy.
Generacja Z – najczęściej ukrywa fakty na temat swojej historii kontaktów seksualnych.
Millenialsi – częściej kłamią na temat swojej aktywności fizycznej.
Generacja X – często ukrywa fakt nadużywania alkoholu.
Baby Boomers – częściej kłamali na temat swojej diety.
Jak często pacjenci kłamią na temat diety i aktywności?
Wśród różnych powodów do kłamstwa niestety te są w czołówce. Jak się okazuje, często nawet przed specjalistami ukrywamy fakt, że nie prowadzimy zdrowego stylu życia.
25% kłamie na temat alkoholu
23% kłamie na temat diety
23% kłamie na temat aktywności fizycznej
Przyczyny problemu.
Można by pomyśleć, że najczęstszą przyczyną jest po prostu wyparcie problemu lub jego nieuświadomienie. Jednak to nie do końca prawda – tutaj przyczyna dotyczy tylko 19% osób.
Znacznie częściej pacjenci podają, że nie chcą być oceniani (33%), są zakłopotani (31%) lub czują wstyd (24%). Zdarza się także, że mają wpływ na to niemiłe doświadczenia z poprzednimi specjalistami (21%).
Jak ustalili prowadzący ankietę, zyskujący w czasie pandemii sposób porady – czyli kontakt online – również nasila problem. Pacjenci w tej formie kontaktu pomijają prawdę lub kłamią znacznie częściej.
Ułatwia to dystans i fizyczna bariera w postaci ekranu komputera.
Z drugiej strony ufamy częściej osobom w podobnym wieku, religii i pochodzeniu etnicznym do naszego. Duża różnica wieku stwarza dodatkową barierę między lekarzem a pacjentem.
Podpowiedzi od pacjentów, jak ułatwić komunikację.
Przede wszystkim aż 61% pacjentów jest skłonnych do prawdomówności częściej z osobą, którą wcześniej znała. Stąd długofalowa współpraca powinna procentować lepszymi efektami.
Chociaż przeciętnie częściej kłamiemy przez teleporady – to widać znaczące różnice między pacjentami. Część wspomina, że chętniej byłaby prawdomówna w kontakcie osobistym, część zaś – przez spotkanie online.
A Ty do której grupy się zaliczasz?
11 stycznia 2023 @ 11:56
Ludzie myślą, że powiedzą dietetykowi prawdę to ten wybiegnie i zacznie wszystkim mówić: „Patrz ten chłopak zażywa za mało aktywności fizycznej”. Przecież dietetycy i lekarze są po to, żeby nam pomóc.
11 stycznia 2023 @ 11:56
5
12 stycznia 2023 @ 06:30
5