Do czego podać wina z Muscatu?
Do czego podać wina z Muscatu? Trudno o jednoznaczną odpowiedź na tak postawione pytanie, jako że w przypadku tej odmiany możemy mieć do czynienia z bardzo różnymi winami, od lekkich i zwiewnych wytrawnych, po słodkie i wzmacniane.
Na dobrą sprawę w ogóle trudno jest mówić, o jednym muskacie, jako że nazwa ta funkcjonuje jako parasol dla jednej z najstarszych i najbardziej znanych rodzin winorośli na świecie. Na jej członków składa się co najmniej 150, a według niektórych źródeł nawet 200 spokrewnionych ze sobą szczepów i krzyżówek. Muskaty, z którymi mamy do czynienia w winiarstwie obecnie były już wykorzystywane przez starożytnych Greków.
O czym w ogóle mówimy? Czym jest wino z muskatu?
Skąd pochodzą Muscaty?
Muscaty upodobały sobie śródziemnomorskie siedlisko, dlatego najlepsze efekty dają we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, a także w Rutherglen w Australii, oraz w Afryce Południowej, gdzie z muscat de frontignan powstaje jedno z najsłynniejszych słodkich win świata, niegdyś królujące na królewskich dworach Europy – vin de constance.
Statusem najstarszego i najszlachetniejszego w całej rodzinie cieszy się muscat blanc à petits grains, którego uprawy spotkać można w wielu krajach tak Starego, jak i Nowego Świata.
Krajem słynącym między innymi z win z muskatu są Włochy. Najbardziej znane są musujące wina piemonckie powstające z moscato bianco. Subtelne, słodkie frizzante moscato d’asti (Luca Bosio Moscato d’Asti) jest winem szczególnie docenianym przez amatorów subtelnej słodyczy i niewysokiego poziomu alkoholu. Smakuje idealnie solo letnią porą, a obecnie świetnie sprawdzi się na zakończenie posiłku podane z owocami, orzechami czy dojrzewającymi serami. Inny słodki muskat, tym razem z Izraela (Mount Hermon Moscato) także idealnie komponuje się z deserami – zabajone, czy brzoskwiniami zapiekanymi pod kruszonką.
Jak smakują wina Muscat Blanc?
Za wspólną cechę wszystkich muskatów przyjmuje się wspaniale bujny, kwiatowy bukiet, stanowiący ich swojego rodzaju wizytówkę. Jest to niesamowita i głęboko zapadająca w pamięć kompozycja, na którą składają się aromaty różane, geranium, kwiatu pomarańczy, jaśminu, kapryfolium, cytrusów i wosku pszczelego. Inną właściwością, będącą w cenie u enologów, jest wszechstronność muskatów. Z powodzeniem można z nich otrzymać wino wytrawne, półwytrawne, słodkie, musujące, a także deserowe. Trzeba tylko pamiętać, że powstające z muskatów wina cechuje stosunkowo niska kwasowość, tym samym ich wersje niewzmacniane nie są predestynowane do długiego przechowywania; cztery lata to dla nich maximum.
Muskaty aleksandryjskie – odmiana.
Do innej gałęzi tej rozległej rodziny zalicza się wino muscat aleksandryjski dający lekkie, przyjemnie owocowe i naturalnie cudownie aromatyczne wina. Zdecydowanie wiedzie prym wśród muskatów na Półwyspie Iberyjskim. To z niego powstają moscatele de valencia (Sol del Mediterráneo, Viñamas Blanco), czy słynne moscatele de setúbal. Są to wina słodkie lub półsłodkie, spokojne bądź musujące (Reymos Sparkling) doskonale komponujące się z deserami w takiej czy innej postaci oraz z sałatkami owocowymi. Te wzmacniane (Castillo de Chiva Moscatel) znakomicie smakują z ciastkami z kremem czy kremem waniliowym solo.
Zasadniczo mniejszy jest problem z doborem potraw do słodkich czy półsłodkich wersji muskatów, jako że one same jakby wręcz dopraszają się połączenia z deserami. Pewne wyzwanie mogą stanowić muskaty wytrawne czarujące w nosie bogactwem aromatycznym i oszałamiające kwiatami, prezentując przy tym pełną wytrawność na podniebieniu. Dla niektórych ten nadmiar aromatów może być kłopotliwy i do jedzenia postanowią jednak sięgnąć po wino z mniej aromatycznej odmiany. Jednak tym wszystkim, którzy szukają ciekawych połączeń kulinarnych, sugerujemy zestawiać wina z muskatu, z daniami curry z dodatkiem orzechów nerkowca, kurczakiem po tajsku, rybami o delikatnym białym mięsie czy szeroko pojmowanymi daniami kuchni orientalnej. Do nich pasować będą także słodsze wersje muskatów.
Zenek
10 marca 2023 @ 14:27
Nie ma to jak dobre winko, na dobra randkę, z dobrą kobietą
Bardzo polecam
Ewelina
10 marca 2023 @ 14:28
Wino muskatów, dobre wspomnienia, pierwsze randki, zabawne jest to, że piliśmy je do kebab a powinniśmy do carry haha