Jak nie przesadzić z procesem treningowym?
Liczba osób uprawiających sporty walki, które notujemy dzisiaj, a nawet kilka lat temu, jest już bardzo wysoka. Wraz z pojawianiem się nowych talentów, sportowcy są zmuszani do ciągłego rozwoju lub ryzykują bycie pokonanym przez „młode wilki”. Minęły dni, w których zawodnicy dobrzy w jednym aspekcie wygrywali wszystkie walki.
Dzisiejsi mistrzowie MMA są pełno etaowymi sportowcami przez całą dobę, gdzie poza sezonem trening, odżywianie i regeneracja stają się kluczem do sukcesu, ponieważ gdy Twój przeciwnik sobie odpuszcza, Ty nadal pracujesz.
Oto kilka wskazówek, dzięki którym trening sportów walki będzie przebiegał zgodnie z planem, co pomoże Ci osiągnąć wyższą wydajność na treningu i zawodach.
ZAPLANUJ SWÓJ TRENING.
Zapisz swoje cele, priorytety, swoje obowiązki (praca, współmałżonek, dzieci itp.), porozmawiaj ze wszystkimi wspierającymi Cię osobami, a następnie zorganizuj swój tydzień treningowy.
To wymaga metody prób i błędów, ale aktywne reagowanie na różnego rodzaju wypadki losowe wpływa pozytywnie na Twoją umiejętność planowania w sytuacjach kryzysowych.
REALIZUJ PLAN TRENINGOWY.
Poświęcenie czasu na ustalenie celów i zrobienie planu to jedno. Zastosowanie go, wyprowadzenie i urzeczywistnienie to kolejna trudość. Życie zawsze rzuca wyzwania na swój sposób i najczęściej w najmniej odpowiednich momentach.
Upewnij się, że poświęcasz też trochę czasu, aby doświadczyć „dlaczego” trenujesz tak ciężko, w przeciwnym razie drobne wahania co do słuszności obranej drogi, mogą zepchnąć Cię z prawidłowego kursu. Może być łatwo zachować koncentrację, jeśli wiesz do czego się szykujesz, a co w przypadku, gdy póki co nie ma konkretnego celu? Co do wyznaczania celu, odsyłam do tego artykułu.
ODPOWIEDNIO DOPASUJ TRENING.
Siła i kondycja są niezbędne, ale uważaj! Nie wszystkie treningi są sobie równe. Upewnij się, że znajdziesz dobrego trenera, który pomoże Ci opracować plan, który pasuje do Twoich potrzeb, etapu przygotowań i pomaga osiągnąć Twoje cele. Nie ma znaczenia, czy możesz wycisnąć ćwierć tony lub wyrwać 150kg nad głowę 100 razy.
Sporty walki wymagają mobilności, stabilności, siły, szybkości i mocy, które mogą być utrzymane w konkretnym czasie i w różnych pozycjach. Jest to wyjątkowy zestaw wymagań, których większość programów nigdy nie rozwiązuje całkowicie.
OPANUJ STRES.
Stres (siłownia, mata, bieganie itp.) przeszkadza w rozwoju naszego ciała. Siłę i ogólną sprawność budujesz w trakcie odpoczynku, gdy Twój organizm się regeneruje z pomocą dobrej diety. Czas wolny jest niezbędny dla Twojego ciała i umysłu! Świeżość i przygotowanie do jednego treningu dziennie jest bardziej korzystne niż wymuszenie trzech, gdzie nic nie zapamiętujesz i trenujesz byle jak.
Poświęć dzień lub dwa w tygodniu na wypoczynek, a Twoja motywacja do treningu również wzrośnie. Często się mówi, że sportowcy nie mogą usiedzieć – to dobrze, bo wypoczywając czekają już na następny tydzień treningowy. Gorzej by było, jakby szli na trening z takim nastawieniem, jak wszyscy w poniedziałek rano do pracy.
DBAJ O SEN.
Procesy odbudowy Twojego ciała są najintensywniejsze i najbardziej korzystne, kiedy dobrze się wyśpisz. Jeśli słabo i krótko śpisz, to pracę nad tym ustaw jako priorytet. Spanie pozwala Twojemu ciału na pełną regenerację. Wiem, że to już było, ale jest to tak istotny element, że trzeba to powtarzać w kółko.
Problemem mogą być zbyt późne jednostki treningowe, suplementy okołotreningowe, które są przyjmowane, słabo przygotowany pokój do snu – wypada go przewietrzyć, wyłączyć wszelką elektronikę (organizm reaguje na migające światła nawet z zamkniętymi powiekami) i uwaga – dobrze zjeść.
DIETA TO PODSTAWA.
Jedzenie to paliwo, koniec kropka. Odżywiaj się w sposób należyty, a organizm odwdzięczy Ci się lepszymi wynikami. Mocniejsze kości, szybsza regeneracja powysiłkowa, siła, zmniejszenie występowania stanów zapalnych, wyższy poziom energii i wiele innych korzyści wynikają z jednego prostego zabiegu, jakim jest wprowadzenie odpowiedniej diety.
Jesteś jak lokomotywa parowa, której cały czas trzeba ładować węgiel do pieca – piecem jest Twój organizm, a węglem jedzenie, bez tego nawet jadąc na odpowiednich torach, możesz znacząco spowolnić, a nawet się zatrzymać.
DBAJ O REGENERACJĘ.
Różnego rodzaju rollery i piłki, są niesamowitymi narzędziami, które pomogą zmniejszyć ból po treningu, uniknąć kontuzji, szybciej odzyskać siły, a w konsekwencji osiągnąć wyższy poziom sportowy i po prostu poczuć się lepiej. To jest nasze wsparcie, więc jeśli ich nie użyjesz, to warto by zacząć!
A jeśli nie wiesz, jak z nich korzystać, to zawsze możesz udać się do specjalistów albo posiłkować się filmami z internetu. 5-10-15 minut po treningu może znacznie usprawnić i odciążyć Twoje ciało.
Pamiętajmy, że kluczem do rozwoju jest umiejętność planowania i zdrowy rozsądek!
12 stycznia 2018 @ 19:23
3
14 stycznia 2018 @ 12:51
5
15 stycznia 2018 @ 12:06
5
19 stycznia 2023 @ 16:25
Dobrze wypunktowałeś najważniejsze zasady zbalansowanego trenowania. Niestety niektórzy je lekceważą i odpadają.
19 stycznia 2023 @ 16:26
Łatwo powiedzieć dbaj o sen. Niestety pracuję od 8 do 18, na 19 trening do 21. Zostają mi 3 godziny na życie prywatne.
19 stycznia 2023 @ 16:27
4