Jak prowadzić ekonomiczną dietę?
Ceny żywności stale rosną min. na skutek rosnących cen paliw oraz dyrektyw unijnych, co powoduje, że nasza codzienna dieta staje się coraz droższa. Sam fakt, że ktoś stosuje „dietę” już się drogo kojarzy, no bo przecież wszędzie mowa, że trzeba jeść drogie ryby, drogie mięso, wymyślne warzywa czy tropikalne owoce, więc sam fakt skaczących cen straszy jeszcze bardziej.
Psychologia handlu również powoduje, że robimy większe zakupy związane z naszą dietą i wydajemy więcej pieniędzy, niż rzeczywiście potrzebujemy. Nie ułatwiają nam tego sklepy, które są wbrew pozorom „taktycznie” ustawione. Spece od marketingu stale polują na klientów w taki sposób, aby zachęcić ich do zakupów świadomie bądź też nie. Muzyka umilająca nam zakupy, promocje ustawione dosłownie pod ręką, słodycze na wysokości oczu dzieci… Czuliście kiedyś świeżo pieczony chleb w supermarkecie? Świeżo to co prawda duże słowo, bo „odgrzewane” jest mrożone pieczywo, ale sam zapach buduje domową atmosferę, która sprzyja wydawaniu pieniędzy. Pomijam już fakt, że na dział z pieczywem idzie się przez cały market.
Jak sobie radzić z uciekającymi pieniędzmi w sytuacji, gdy chcemy dbać o naszą dietę? Wiele osób stwierdza, że wprowadzenie diety jest drogie i po prostu ich na nią nie stać. Jest to błędne myślenie, ponieważ reorganizując swój budżet jesteśmy w stanie zmienić sposób naszego żywienia, zachowując lub obniżając poziom wydatków.
ZAPLANUJ SWOJE MENU I PLANUJ ZAKUPY.
Zakupy intuicyjne to zabieg, który najlepiej sprzyja wydawaniu pieniędzy, bo niby coś chcesz czy potrzebujesz, ale w praktyce nie wiesz co. Zamiast tego zaplanuj menu na najbliższy czas i stwórz listę zakupów odpowiadającą Twoim posiłkom. Jest już wiele aplikacji, które rozbijają posiłki na składniki, dzięki czemu dosłownie wiesz czego potrzebujesz. Możesz rozbić całą swoją tygodniową dietę na produkty, dzięki czemu wiesz jak kontrolować stan swojej spiżarni, a dodatkowo tworzysz dokładną listę zakupów.
KORZYSTAJ Z PROMOCJI, KART I KUPONÓW RABATOWYCH.
Wiele sklepów posiada karty zakupowe, które dają nam promocyjne rabaty oraz zniżki, obniżając ceny naszych zakupów. Carrefour daje karty, które umożliwiają korzystanie z rabatu w wysokości 5%, a w niektóre dni nawet 10%! Przy zakupach, za kilkadziesiąt złotych, a czasem grubo przekraczamy stówkę, powinniśmy odczuć to w naszym portfelu. Szczególnie, gdy stosując poprzedni punkt, zaplanujemy zakupy w dzień najwyższego rabatu.
PRZEKONAJ SIĘ DO PRODUKTÓW MARKI WŁASNEJ.
Wiele sieci handlowych,, stosuje tzw. produkty własne, które jakością oraz poziomem makroskładników nie ustępują tym markowym, a dzięki temu koszty naszych zakupów spadają. Są to produkty, które odpowiadają tym markowym, ale są stworzone na potrzeby danej sieci. Często jest tak, że jesteśmy przyzwyczajeni do danej marki i niezależnie od odwiedzanego sklepu, kierujemy się po te właśnie produkty. Często jednak możemy stwierdzić po przeczytaniu etykiety, że wiele się od siebie nie różnią, a i często-gęsto mają nawet podobne walory smakowe. Cytując reklamowy slogan: skoro nie ma różnicy, to po co przepłacać?
KUPUJ PRODUTY NA WAGĘ, A NIE PAKOWANE.
Produkty pakowanie hermetycznie są droższe niż te kupowane na wagę, co podnosi wartość naszych zakupów. Nie kieruj się wygodą zakupów podczas przebywania w sklepie, czyli wolisz wziąć owoce lub warzywa zapakowane w hermetyczne opakowanie, nie korzystając z tych, które można kupować na wagę. Często jest tak, że pakowane produkty w ładnych opakowaniach są nawet kilkukrotnie droższe niż te, o których ilości decydujemy my sami. Warto o tym pomyśleć. Warto poświęcić trochę czasu i skorzystać z produktów na wagę, które znacznie obniżą wartość naszych zakupów. Co więcej, możemy dany owoc lub warzywo wziąć do ręki, oceniając od razu jego jakość oraz świeżość. W przypadku produktów pakowanych nie mamy tej możliwości.
RÓB SOBIE ZAPASY.
Rób zakupy produktów, które szybko wykorzystujesz na zapas, dzięki zaoszczędzisz czas i pieniądze na ponowne zakupy. Przykładem są chociażby wody do picia, po co tracić czas czy paliwo, aby kilkukrotnie jeździć bądź chodzić i dokupować niezbędną nam wodę? Nie prościej jest pojechać raz i kupić na zapas, co pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Warto jednak się upewnić, czy aby na pewno mamy wystarczająco miejsca na składowanie. Często wiąże się to też z punktem numer 2, ponieważ są promocje, które oferują niższe ceny przy zakupie większej ilości danego produktu.
KUPUJ PRODUKTY NISKO PRZETWORZONE.
Nisko przetworzone produkty spożywcze, takie jak chleb razowy, makarony, ryże, warzywa, owoce, mięso czy ryby są w stosunkowo niskich cenach, o tyle nie możemy tego powiedzieć o produktach, które stanowią przetworzone produkty, tj. przyprawione już mięsa, gotowe potrawy z ryżu czy makaronu, surówki czy sałatki z owoców lub warzyw. Sklepy są pełne produktów instant, które w przeliczeniu na ilość są drogie, bo taniej jest kupić ziemniaki, warzywa i mięso, aby zrobić obiad dla kilku osób, niż korzystać z gotowców.
KORZYSTAJ Z PRODUKTÓW SEZONOWYCH.
Świeży produkt w szczycie jego sezonu jest znacznie tańszy niż poza nim. Jeżeli mamy szczęście i posiadamy własny ogródek, działkę czy gospodarstwo, to nie ma najmniejszego problemu. W sytuacji, gdy nie posiadamy własnych zapasów, to warto odwiedzać targi bądź gospodarstwa, które wyprzedają swoje plony. Nie dotyczy to tylko owoców i warzyw, ale również jajek czy mięs. Warto w swojej diecie wprowadzić sezonowość, podczas doboru warzyw i owoców, dzięki temu unikniemy monotonii i zredukujemy koszty zakupów.
KONTROLUJ DATY WAŻNOŚCI I NIE WYRZUCAJ JEDZENIA.
Zakupy intuicyjne sprzyjają nadmiernym wydatkom, na skutek czego niektóre produkty mogą ulegać przeterminowaniu. Robiąc zakupy będąc głodnym, wybieramy produkty, które niekoniecznie są naszym smakiem, ale taki wybór podpowiedział Wam głód. W związku z tym jedzenie zalega w lodówce lub spiżarni, część co prawda zjemy, ale część może się zmarnować. Kontrolujmy daty ważności na opakowaniach, sprawdzajmy stan warzyw i owoców, nie otwierajmy iluś produktów tego samego rodzaju, tj. napoje, mleko czy inny nabiał. Uchroni Cię to przed wyrzucaniem jedzenia. Może warto nauczyć się trochę gotować, aby potrafić zrobić „coś z niczego”, korzystając z zalegających produktów?
ZWRÓĆ UWAGĘ NA POPRAWNOŚĆ CEN I REAGUJ.
Pracownicy sklepów to też ludzie i mają prawo się pomylić przy oznaczaniu ceny produktów. Byłeś w sytuacji, że w miejscu składowania danego produktu była cena X, a przy kasie okazuje się, że jest znacznie wyższa? Nie jest to oszustwo. Często jest tak, że pracownicy nie zdążą „cofnąć” promocji, a jeszcze częściej jest tak, że to klient przełoży dany produkt w inne miejsce, co tworzy zgrzyty przy kasie. Korzystajmy z czytników, zapytajmy obsługę i nauczmy się rezygnować z czegoś przy kasie – mamy takie prawo, ale często machamy już na to ręką, bo parę złotych Was nie zbawi.
EKONOMICZNA DIETA – PODSUMOWANIE.
Zakupy zaczynają się już przed wyjściem z domu. Etap planowania jest bardzo ważny, bo pozwala on nam wpływać na nasz budżet, dzięki czemu nie wydajemy bezsensownie pieniędzy. Ludziom słowo „dieta” i tak się drogo kojarzy, bo wykorzystuje się wymyślne dania, których składniki są drogie – to jest fakt, ale kupując tyle ile trzeba, możemy oszczędzić sporo pieniędzy, o czym wielokrotnie przekonują się moi klienci. Pamiętajmy, że zdrowe żywienie nie jest drogie, bo wbrew pozorom korzystamy z tego, czemu najbliżej do natury i istnieje od zawsze.
Marcel
12 marca 2023 @ 14:36
Gdyby ludzie choć trochę doinformowali się na temat diety, to słowo nie przerażało by ich
Karolina
12 marca 2023 @ 14:38
Planowanie to ważne sprawa , ile razy było tak , że idziesz na głodnego i wynosisz dwie siatki zamiast jednej