Jak rozpocząć przygodę z dietą?
Dieta to temat, który jest ściśle związany z uprawianiem sportu na jakimkolwiek poziomie szczególnie, jeżeli w grę wchodzi manipulacja wagą i zmiana wyglądu naszej sylwetki. Dla osób początkujących – katorga, w Internecie pełno skrajnych diet – mega monotonne, opierające się na kilku tych samych posiłkach lub w drugą stronę – strasznie wymyślne, bazujące na stosunkowo egzotycznych i drogich produktach.
Osoba początkująca, która chce samodzielnie rozpocząć przygodę z dietą już na początku dostaje mocny cios. Tylko czy, aby na pewno tak to musi wyglądać? Przede wszystkim, jeżeli dietę potraktujemy jako coś, co robimy pod przymusem i jesteśmy niewolnikiem swojego jedzenia, to na pewno spora część osób będzie miała ciężko i odpadnie na starcie. Dieta musi stać się naszym nawykiem, tak jak potrafimy nie słodzić herbaty czy kawy, tak i spożywanie wartościowych i zbilansowanych posiłków powinno być dla nas czymś normalnym.
Postaram się podrzucić kilka pomysłów, które pomogą Wam zacząć swoją przygodę z dietą, będą to raczej rady, a nie sztywna rozpiska tego, jak i kiedy macie jeść. Oczywiście, jeżeli nie czujesz się na siłach, a dysponujesz jakimś budżetem, to warto skorzystać z pomocy specjalisty lub nawet z odpowiedniego kateringu dietetycznego.
Dieta – metoda małych kroków.
Wprowadzaj dietę do swojego życia małymi krokami – nie wszystko na raz. Jeżeli do wczoraj Twój dzień wyglądał tak, że jadłeś jak chciałeś, o ile nie zapomniałeś i generalnie Twoimi posiłkami było cokolwiek, co miałeś pod ręką, to wprowadzenie restrykcyjnej diety z dnia na dzień Cię pokona. Stosuj metodę małych kroków, zacznij wprowadzanie do swojego jadłospisu wartościowych i zbilansowanych posiłków po kolei, chociażby zacznij od śniadań, po paru dniach kolacji, następnie dopracuj posiłki do pracy, obiady itd. W tym trybie wejście w pełny tryb diety, o ile tak to można nazwać, zajmie Ci kilka lub kilkanaście dni. Jakie są tego plusy? Na początku przygody z dietą będziesz wiedzieć ile czasu zajmie Ci przygotowanie poszczególnych posiłków, następnie ile i co musisz kupić na zakupach, ponadto nie wrzucisz się na głęboką wodę od pierwszego dnia i przyzwyczaisz się do gotowania odpowiednich posiłków na cały dzień.
Dieta wymaga regularnych pór posiłków.
Wprowadzanie diety zacznij od spożywania posiłków o podobnych porach dnia. Nie znaczy to, że masz jeść o konkretnych godzinach i posiłek 10 minut wcześniej lub później zaprzepaści Twoje szanse na wymarzoną sylwetkę – nic bardziej mylnego. Pilnowanie tego spowoduje, że przerwy między posiłkami będą równe, a w okresach, gdy zbliża się posiłek, zaczniemy robić się głodni, co pomoże też uniknąć podjadania między posiłkami.
Pomijanie posiłków lub niekontrolowanie okresów ich spożywania ma kilka minusów, chociażby fakt pominięcia spowoduje, że nie dostarczymy odpowiedniej ilości makroskładników, ale druga ważna kwestia – posiłek będzie do wyrzucenia lub bardziej optymistyczna wersja – do zjedzenia na jutro, ale już nie będzie taki świeży. Jeżeli wkradnie nam się okres, że będzie 4-5-6 godzin odstępu między posiłkami, to w późniejszej porze dnia będzie ich więcej, na skutek czego będziemy przejedzeni.
Dieta musi być dostosowana do Twoich możliwości i potrzeb.
Dostosowujmy posiłki w naszej diecie do naszego trybu życia i potrzeb. Co mam na myśli? Jeżeli pracujesz 8 czy 10 godzin w ciągu dnia, a dopuszczoną masz jedną przerwę, to nie komponuj sobie na ten okres dwóch stałych i obfitych posiłków. W takiej formie lepiej zrobić sobie jeden posiłek, że tak powiem – obiadowy, a drugi w formie płynnej, typu shake, smoothie czy nawet odżywka, aby zjeść go szybko i sprawnie.
Dieta odpowiednia do Twojego budżetu.
Dostosuj posiłki w swojej diecie do swojego budżetu i umiejętności kulinarnych. Dieta nie musi składać się tylko z kawioru, łososia czy wołowiny. Oczywiście wyolbrzymiam, ale dążę do tego, że dieta nie musi być droga i składać się z drogich i ciężkich do przygotowania posiłków. Nie planuj sobie schematu żywienia na jeden dzień, ponieważ każdego dnia będziesz jadł to samo, spróbuj przygotować sobie plan tygodniowy, gdzie będziesz mógł uwzględnić różnego typu produkty. Postaw na rzeczy, które lubisz, umiesz przyrządzić i przede wszystkim je lubisz, dzięki czemu przygotowanie dań będzie dla Ciebie proste i będziesz potrafił oszacować czas, który spędzisz w kuchni, co więcej – będziesz znał te smaki i niczym się nie zaskoczysz.
Urozmaicaj swoją dietę.
Unikaj monotonii w diecie, jest to punkt dość mocno połączony z poprzednim. Tygodniowe planowanie pozwoli Ci urozmaicić dietę, unikniesz monotonii poprzez spożywanie codziennie tego samego, a ponadto znajdziesz w swoim jadłospisie miejsce na rzeczy, które naprawdę lubisz i chciałbyś częściej spożywać. Jeżeli masz ochotę na nowe smaki i nowe dania, to zaplanuj sobie je na weekend, gdzie masz więcej czasu, aby na spokojnie je sobie przygotować i zjeść. Monotonia szybko zabija chęci.
Zaplanuj dietę wcześniej.
Jeżeli jakiś dzień będzie inny niż zazwyczaj i wykracza poza Twoją tygodniową rozpiskę diety, to zaplanuj sobie żywienie na ten konkretny czas wcześniej. Zrób odpowiednie zakupy, przekształć posiłki, jeżeli jest to jakaś forma pracy w terenie czy dłuższa podróż. Jest to szczególnie istotne dla osób, które prowadzą nieregularny tryb pracy, ponieważ improwizowanie w terenie wymaga trochę doświadczenia, abyś umiał ocenić co i gdzie możesz kupić, aby było wartościowe i proste do przygotowania.
Jak rozpocząć dietę?
To takie szybkie sześć punktów, które przyszły mi na myśl na podstawie doświadczeń osób, które rozpoczynają dopiero przygodę z dietą. Słowo „dieta” często kojarzy się z restrykcyjną i sztywną rozpiską, która nie uwzględnia odstępstw. Nic bardziej mylnego, jednak do wszystkiego trzeba się przygotować i tu idealnie sprawdzi się powiedzenie: „Nie od razu Rzym zbudowano!”.
Oliwier
13 marca 2023 @ 14:13
Co jest stosunkowo lepsze, gotowanie samemu sobie w domu czy jednak katering?