Jak telewizja wpływa na dietę dziecka?
Czas w telewizji może mieć negatywny wpływ na odżywianie Twojego dziecka. Czemu? Wiele dzieci spędza sporo czasu przed telewizorem, a badania pokazują, że łatwo można im sugerować żywność na podstawie tego, co widzą w reklamie. Niektóre z produktów pokazanych w reklamach nie dają im żadnych korzyści zdrowotnych, jeżeli spojrzymy na to przez pryzmat rozwoju ich rosnących mózgów i ciał. Wiele z nich ma wysoką zawartość tłuszczów stałych, dodanych cukrów, sodu i tzw. „pustych kalorii”, za to często brakuje im odpowiedniej (lub w ogóle) ilości witamin, minerałów i błonnika pokarmowego.
Każdego dnia podczas oglądania telewizji dzieci zazwyczaj oglądają od 10 do 13 reklam promujących niektóre rodzaje żywności lub napojów. Ponadto wykazano, że ponad 90% tych reklam prezentuje produkty, których spożycie zaleca się dzieciom świadomie ograniczać. W rzeczywistości, nawet dzięki inicjatywie dotyczącej reklam żywności i napojów dla dzieci i dobrowolnej próbie poprawy reklamy produktów spożywczych skierowanej do dzieci poniżej 12 roku życia, ponad połowa reklam zatwierdzonych w 2014 r. nie spełniała ustalonych wcześniej zaleceń żywieniowych przez firmy i stacje telewizyjne, które wyraziły chęć współpracy.
Co zatem możemy zrobić we własnym zakresie?
Jak zwalczyć dziecięce pokusy telewizyjne i promować zdrowsze jedzenie w swoim domu?
Może to nie będzie odkrycie Ameryki, ale jednaj est to bardzo powszechny problem w wielu polskich domach – dzieci jedzą podczas oglądania czegokolwiek w telewizji, na telefonie lub tablecie. Unikaj oglądania podczas jedzenia. Jako rodzina wspólnie zadecydujcie, że nie będziecie oglądać telewizji (ani nie używać innych urządzeń elektronicznych) podczas posiłków lub przekąsek. Regularne spożywanie posiłków bez zakłóceń oferuje również możliwość promowania zdrowego odżywiania i więzi rodzinnych, często są to jedyne okazje do wspólnych rozmów, a ponadto kontrolujemy co i ile jemy. Najprostszym przykładem jest spożywanie suchych przekąsek podczas oglądania filmów, gdzie zanim się spostrzeżesz, to opakowanie czipsów czy orzeszków zniknie.
Jeżeli nie ma innej możliwości, bo dziecko jest już mocno przyzwyczajone i proces odwrócenia tego nawyku będzie długotrwały, staraj się oglądać programy dla dzieci bez bloków reklamowych – to samo dotyczy Youtube, gdzie trzeba kontrolować pojawiające się reklamy na początku filmów. Zastanów się nad kupnem lub wypożyczeniem programów lub filmów dla dzieci, ewentualnie regularnie nagrywaj odpowiednie według Ciebie produkcje, aby szybko przewijać reklamy. Innym rozwiązaniem jest oglądanie programów w publicznych stacjach telewizyjnych, które w trakcie nie mają bloków reklamowych.
Wspólnie spędzaj czas, ucząc dzieci tematyki żywienia, wyraźnie wskazując negatywne i pozytywne skutki. Spróbuj założyć ogród, odwiedzić rynek warzywny lub przejrzeć sekcję warzyw i owoców w sklepie spożywczym, pozwalając dziecku wybrać produkt, chociażby do obiadu danego dnia. Starsze dzieci można nauczyć, jak używać etykiety ze składem i wartościami odżywczymi i pomagać w zakupie zdrowszej żywności. Jak założyć taki ogród? Wystarczy skrzynia z ziemią postawiona na balkonie lub parapecie, gdzie można uprawiać drobne warzywa czy zieleninę.
Pozwól dzieciom pomagać w kuchni. Małe dzieci mają chęć nauki i szczerą chęć pomocy. To świetny czas, aby wprowadzić podstawowe i świadome nawyki żywieniowe, takie jak mycie rąk przed kontaktem z żywnością i przydzielanie prostych zadań, takich jak nakrycie stołu lub zrywanie liści sałaty na sałatkę.
Ustaw limity czasu spędzanego przez ekranem telewizora lub innymi urządzeniami elektronicznymi. Dzieci w każdym wieku spędzają go zdecydowanie za dużo na tego typu czynności. Chociaż część tego czasu wiąże się z działaniami edukacyjnymi, nadal istnieje obawa, jak może to wpłynąć na ich zdrowie i rozwój, ponieważ często jest to bezcelowe błądzenie w internecie lub po kanałach telewizyjnych. American Academy of Pediatrics zaleca nie więcej niż godzinę dziennie przed telewizorem dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat.
Bądź dobrym wzorem do naśladowania. Dzieci w pewnym wieku uczą się najwięcej obserwując i naśladując. Jako rodzic, wybieranie zdrowszej żywności i napojów, przy jednoczesnym ograniczeniu korzystania z urządzeń elektronicznych może pomóc wzmocnić nawyki, które próbujesz wypracować u swoich dzieci.
Podsumowując, ogranicz lub w ogólnie oglądaj telewizji podczas jedzenia, jeżeli jest to nieuniknione – staraj się włączać dzieciom programy bez reklam. Wspólne rozmowy i czas spędzony przy jednym stole są idealnym rozwiązaniem, aby telewizor nie był potrzebny, ponadto pomoc dzieci w trakcie przygotowania posiłku i po jego zakończeniu, to bardzo dobre rozwiązanie. Najważniejsze – dawaj dzieciom dobry przykład na podstawie swoich zachowań.
14 marca 2023 @ 12:53
Gorąco polecam biwaki z dziećmi
14 marca 2023 @ 12:56
Przede wszystkim rozmowa, to podstawa