Klasyfikacja bólu
W fizjoterapii stosuje się wiele klasyfikacji bólu. Podstawową klasyfikacją są te, które uwzględniają kryteria czasu, jakości i natężenia. Warto sobie sprawdzić, czy przypadkiem nie powinnaś/eś już pójść do specjalisty, który pomoże Ci z tą dolegliwością. Często jest on lekceważony, a później dochodzi do jeszcze większych uszkodzeń, kontuzji. czy innych problemów zdrowotnych.
Według definicji Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu: subiektywnie przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne, powstające pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę (tzw. nocyceptywnych) lub zagrażających ich uszkodzeniem. Jest to odczucie subiektywne, dlatego jest nim wszystko to, co chory w ten sposób nazywa, bez względu na obiektywne objawy z nim związane. Receptorami bólowymi są nocyceptory.
Pamiętajmy, ból nie jest skutkiem, tylko objawem, że coś złego dzieje lub działo się w danym sektorze naszego ciała. Dotyczy to szczególnie wszelkiego rodzaju bólów głowy, które mogą mieć bardzo wiele przyczyn. W takiej sytuacji ludzie często sięgają po tabletkę przeciwbólową, tylko czy to rzeczywiście rozwiązuje problem?
RODZAJE BÓLU.
Jeśli chodzi o czas trwania bólu, to tutaj wyróżniamy ból ostry, podostry i przewlekły. Bardzo istotna jest umiejętność rozpoznania stopnia bólu w sytuacji konsultacji z lekarzem, aby odpowiednio przeprowadzić wywiad, który ma na celu udzielenie Ci pomocy. To samo dotyczy bólu, który może niespodziewanie pojawić się w trakcie wykonywanego treningu, co jest dla nas istotnym sygnałem.
- Ostry – trwa krótko (do 2 miesięcy) i przeważnie dotąd, dokąd działa szkodliwy bodziec, który go wywołuje.
- Podostry – stan pośredni między bólem ostrym, a przewlekłym.
- Przewlekły – trwa dłużej niż 6 miesięcy, jest bólem patologicznym, objawem lub skutkiem choroby, towarzyszy mu często psychiczna reakcja na ból w postaci depresji.
Ból można ocenić także ze względu na natężenie i czas trwania. Umiejętność określenia natężenia oraz czasu trwania również jest bardzo istotna podczas konsultacji lekarskiej. Każdy z nas zmagał się w swoim życiu z bólem i potrafił go scharakteryzować własnymi słowami, sprawdź czy Twoje nazewnictwo porywa się z prawidłowym nazewnictwem:
- Narastający – stałe narastanie bólu- typ falisty – charakteryzuje się narastaniem i osłabieniem dolegliwości
- Ostry – cechuje się nagłym narastaniem i stopniowym ustępowaniem bólu
- Napadowy – ujawnia się w postaci napadów krócej lub dłużej trwających.
BÓL JEST WAŻNYM SYGNAŁEM.
Możemy podzielić także patrząc na jego charakter oraz jakość bólu. Posiadając podstawową wiedzę na temat szerokiej klasyfikacji bólu, możemy ocenić co nam dolega i jak bardzo powinniśmy się nim przejmować. Inaczej podchodzimy do bólu, gdy uderzymy się w nogę o mebel, a jeszcze inaczej, gdy ostro i przewlekle boli nas brzuch. Co więcej, sporo bólów głowy wynika z odwodnienia organizmu na skutek za małego spożycia wody. W takim wypadku lepsze jest napicie się większej ilości wody oraz obserwacja organizmu, a ból prawdopodobnie minie. Na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż sięgać po tabletkę.
- Pulsujący – wskazuje na naczyniowe pochodzenie. Np. bóle głowy
- Rwący – wyróżnia się gwałtownością w narastaniu i krótkim czasem trwania lub naprzemiennym narastaniem i zwalnianiem, charakterystyczny dla bólów promieniujących wzdłuż podrażnionych nerwów (rwa kulszowa, rwa barkowa)
- Kurczowy – występuje głównie w stanach niedokrwiennych mięśni np. choroby narządów wewnętrznych, ból żołądka
- Piekący – pojawia się na powłokach ciała w neuropatiach, uszkodzeniach układu współczulnego oraz w niektórych chorobach skóry, jest to ból najtrudniejszy do lokalizacji
- Rozsadzający – jego źródłem są zazwyczaj narządy jamy brzusznej i głowa. Jest to ból głęboki, rozlany, tępy, któremu towarzyszą często objawy wegetatywne np. nudności.
IDENTYFIKACJA RODZAJU BÓLU JEST WAŻNA.
Świadomość, że ból ma różne rodzaje jest bardzo pomocna we wstępnej diagnostyce różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Dzięki umiejętności odpowiedniego nazywania sygnałów swojego organizmu, możemy bardziej ukierunkować specjalistę na nasz problem, a nie mówić po prostu: „Boli tutaj, jak ruszam.” – to takie mało pomocne.
Pomoże to również trenerowi w bieżącej pracy, gdy potrafisz określić co, jak i z jaką siłą Cię boli, co pozwoli na wprowadzenie bieżących zmian w treningu, np. wykluczenie którejś płaszczyzny ruchu. Pojawiający się ból to nie tylko sygnał dla Ciebie, że coś się dzieje, ale czujesz go tylko Ty – informuj o tym.
Fizjoświr
24 stycznia 2023 @ 14:34
Jestem pewien, że każdy fizjo czy ogólnie lekarz dałby wiele, żeby klienci, którzy do nich przychodzą przeczytali ten artykuł wcześniej
Piotr
24 stycznia 2023 @ 14:36
Niedawno po bieganiu chyba przewiałem sobie kostkę. Ból był jakby w 4 wymiarze. Do teraz nie jestem w stanie sklasyfikować tego bólu. NIe był to bezpośrednio ból, ale ogromny dyskomfort.