Kontrola masy ciała u dzieci
Kiedy dzieci są małe, rodzice i inni opiekunowie są odpowiedzialni za zapewnienie możliwości, które pozytywnie wpłyną na ich zdrowie. Możesz pomóc dziecku, wykonując proste czynności: będąc pozytywnym wzorem do naśladowania dla zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej; zapewnij spokojną atmosferę podczas regularnych posiłków; zaangażuj całą rodzinę we wspólną aktywność fizyczną itd.
Jeśli chodzi o odżywianie i kondycję fizyczną, rola rodziców jest taka sama bez względu na wiek ich dzieci. Odpowiednia waga dzieci to znacznie więcej niż liczby. Chodzi o zdrowe zachowania, takie jak spożywanie różnorodnych pokarmów i czynności zapewniających siłę, elastyczność i wydolność tlenową. Diety nie są rozwiązaniem. Diety mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
Badania sugerują, że dzieci, które mają konkretnie ustaloną dietę, ważą więcej niż dzieci, które z dietą nie miały styczności, a ponadto mają niższą samoocenę i większe ryzyko zaburzeń odżywiania. Nie narzucaj dziecku diety, zwłaszcza bez konsultacji z lekarzem i dietetykiem.
Rodzinna aktywność fizyczna.
Wprowadzenie dzieci w zdrowe nawyki żywieniowe i aktywności fizycznej jest kluczowe dla ich zdrowia i rozwoju. Rodzice mogą zacząć od uczenia dzieci o różnorodności i znaczeniu świeżych warzyw i owoców w diecie. Wspólne gotowanie posiłków może być świetną okazją do edukacji i wspólnego spędzania czasu. Regularne aktywności fizyczne, takie jak spacery, jazda na rowerze czy zabawy na świeżym powietrzu, mogą również stać się codzienną rutyną dla całej rodziny. Te proste działania nie tylko pomogą dzieciom rozwijać zdrowe nawyki, ale także zachęcą dorosłych do dbania o swoje zdrowie.
Bądź aktywny i angażuj całą rodzinę do wspólnej zabawy.
Dzieci potrzebują około 60 minut aktywności fizycznej każdego dnia, więc zapewniaj im to bawiąc się razem z nimi. To zabawa zarówno dla nich, jak i dla Ciebie, a ponadto forma aktywnego spędzania wolnego czasu. Zastanów się, czy w najbliższej okolicy nie ma zajęć dla dzieci. Zaplanuj zajęcia dla całej rodziny, dzięki którym wszyscy się poruszają, np. jazda na rowerze, spacery, koszykówka lub piłka nożna w parku. Spraw, aby rodzinne posiłki były okazją do wspólnie spędzonego czasu. Wspólne spożywanie większej liczby posiłków może mieć duży wpływ na zdrowie, samopoczucie, a nawet finanse Twojej rodziny. Kolacje przygotowywane w domu są mniej kosztowne niż jedzenie na mieście, no i łatwiejsze do przygotowania, niż mogłoby się wydawać.
Przekazywanie właściwych nawyków żywieniowych.
Zjedz porządne śniadanie. Wyjdź poza schemat: płatki i mleko. Spróbuj na śniadanie jajecznicę z boczkiem, dorzuć ciemne pieczywo i jakieś warzywo, a już zróżnicujesz dietę. Naucz dzieci, jak używać blendera do robienia własnych koktajli śniadaniowych lub przygotowuj je samemu. Nie zabraniaj jedzenia ani nie traktuj jedzenia jako nagrody. Zakazanie jedzenia tylko zwiększa jego pragnienie w myśl powiedzenia: „Zakazany owoc smakuje najlepiej”. Zamiast odmawiać ulubionej potrawy dziecka, ogranicz wielkość porcji. Korzystaj z nagród nieżywnościowych za dobre zachowanie, takie jak naklejki lub pozwalając dziecku na zabawę z przyjacielem. Bądź świadom tego, co jesz. Jadając w restauracji, poszukaj zdrowych, a zarazem pożywnych opcji w menu dla dzieci, takich jak grillowany kurczak, sałatki czy gotowe zestawy obiadowe. Jeśli zamówisz na wynos lub dostawę do domu, pamiętaj, że możesz dodać dowolne składniki, aby wzbogacić swój posiłek, o czym często zapominamy lub po prostu tego nie robimy.
Warzywa i owoce dla dzieci.
Korzystaj z pełnej gamy warzyw i owoców. Większość dzieci w wieku powyżej 4 lat potrzebuje co najmniej 3 porcji warzyw i owoców dziennie. Do każdego posiłku i przekąski podawaj soczyste, chrupiące, pyszne owoce i warzywa. Świeże, mrożone, suszone i w puszkach – wszystkie rodzaje produktów przyczyniają się do dobrego zdrowia. Możesz korzystać z różnych wariacji, serwując mrożone winogrona, kebaby warzywne lub mrożony jogurt z truskawkami. Niektóre dzieci nie lubią gorzkich lub mocnych i wyrazistych w smaku warzyw, więc uprość to, podając brokuły na parze lub kalafior. Wpajaj dzieciom świadome jedzenie. Powtarza się to kilka razy, ale w dzisiejszych czasach to najczęstszy problem, ale wyłączaj urządzenia elektroniczne na czas posiłku i pomagaj dzieciom skoncentrować się na jedzeniu, będąc obecnym przy stole. Zapytaj swoje dzieci, jak to jest być bardzo głodnym, trochę głodnym, w miarę pełnym i bardzo najedzonym. Omów znaczenie słuchania wewnętrznych wskazówek naszego ciała.
Napoje bez dodatku cukru.
Wybierz zdrowe napoje. Napoje bezalkoholowe, poncz owocowy i napoje owocowe zawierają dodatkowe cukry, które mogą wypierać pożywne napoje. Zamiast tego wybieraj zdrowsze napoje, takie jak woda czy świeże i samodzielnie robione soki. Ogranicz dostęp do elektroniki przed snem. Dzieci, które odpowiednio się wysypiają, częściej utrzymują zdrową wagę i osiągają lepsze wyniki w szkole. American Academy of Pediatrics nie zaleca montażu telewizorów w pokojach dziecięcych, aby skrócić czas beztroskiego oglądania, aby promować odpowiednią higienę snu.
Tatian
14 marca 2023 @ 12:51
Otyłość u dzieci to głównie zasługa kochanych rodziców
Joasia
14 marca 2023 @ 12:52
Trudność w tym wszystkim jest taka że ciężko zachęcić dziecko do do zdrowych posiłków, może na go jakieś rady?