Korzyści zdrowotne wynikające z diety IF.
Do tej pory bez wątpienia słyszałeś o diecie polegającej na przerywanym poście (IF). Może któryś z Twoich znajomych, gdy wyskoczyliście coś zjeść akurat nic nie jadł, ponieważ było dla niego jeszcze za wcześnie albo w drugą stronę, po którejś godzinie z jakiegoś powodu przestał już jeść?
Chociaż IF stało się częścią popularnego leksykonu dietetycznego w ostatnich latach, post nie jest niczym nowym. Hipokrates był podobno pierwszą osobą, która zastosowała post w V wieku p.n.e. w leczeniu chorób i jest on istotną częścią wielu tradycji religijnych, w tym islamu.
Istnieje wiele powodów, dla których możesz spróbować postu, a konkretnie IF, od utraty wagi do dobrego samopoczucia. Skorzystaj z tej małej ściągi, aby poznać potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z przerywanego postu.
DIETA PRZERYWANEGO POSTU – INTERMITTENT FASTING – IF.
Ogólnie rzecz biorąc, rygorystyczne, długoterminowe badania nad przerywanym postem są nadal stosunkowo ubogie, a wiele wniosków, które przeczytasz w Internecie, opiera się na badaniach na zwierzętach. Nie jest jasne, czy jakikolwiek rodzaj IF jest naprawdę bezpieczny lub skuteczny na dłuższą metę. Mając to na uwadze, oto jakie korzyści może Ci przynieść IF:
PRZERWYANY POST – IF – ZAPOBIEGANIE CHOROBM SERCA.
Chociaż potrzebne są dalsze badania, w jednym konkretnym stwierdzono, że IF jest korzystną opcją żywieniową dla poprawy zdrowia sercowo-naczyniowego, ponieważ zmniejsza czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, takie jak otyłość, wysokie ciśnienie krwi, podniesiony poziom cholesterolu oraz cukrzyca. Naukowcy twierdzą, że obecnie nie jest jasne, który rodzaj IF jest najlepszy dla zdrowia serca.
PRZERWYANY POST (INTERMITTENT FASTING), A CUKRZYCA,
IF może być obiecującym sposobem leczenia cukrzycy typu 2. Post pomaga w utracie wagi, zmniejsza insulinooporność i korzystnie wpływa na hormony uwalniane przez komórki tłuszczowe, które wpływają min. na apetyt. Jednakże, jeśli masz cukrzycę, nie powinieneś próbować diety typu IF na własną rękę bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
PRZERYWANY POST – IF, A ALZHEIMER I PRACA MÓZGU.
Chociaż badania wciąż trwają, niektóre badania wykazują, że okresowy post może pomóc zmniejszyć ryzyko udaru mózgu i choroby Alzheimera. Główne wnioski tego stwierdzenia pochodzą z badań na zwierzętach i nie jest jasne, w jakim etapie ich życia należy wprowadzić dietę okresowego postu, aby zmniejszyć ryzyko chorób neurologicznych. Co więcej, pomimo tego, co mówią zwolennicy IF o poprawie zdolności poznawczych, takich jak skupienie, IF nie wydaje się być krótkoterminowym wzmacniaczem mózgu.
PRZERYWANY POST (INTERMITTENT FASTING), A WĄTROBA.
W przeglądzie i metaanalizie sześciu badań, osoby z niealkoholową tłuszczową chorobą wątroby (choroba wątroby obserwowana u osób z otyłością, cukrzycą i zespołem metabolicznym), które stosowały IF, odnotowały poprawę wyników testów czynnościowych wątroby w porównaniu z osobami, które prowadziły klasyczną dietę. Autorzy doszli do wniosku, że dzieje się tak, ponieważ IF prowadzi do utraty wagi. Niemniej jednak naukowcy podkreślają, że przed sformułowaniem konkretnych zaleceń potrzebne są bardziej zakrojone na dużą skalę, randomizowane badania.
Wniosek? Wygląda na to, że dieta okresowego postu (IF) bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Jednak, jak wielu naukowców wspomina, jest bardzo mało badań na ludziach, a każdy z nas indywidualnie reaguje na różnego rodzaju formy postu.
PRZERYWANY POST – IF – PODSUMOWANIE.
I na koniec pytanie: czy tego typu benefity płynące ze stosowania diety IF, nie sprowadzają się czasem do redukcji wagi ciała, którą można osiągnąć każdym typem diety?
14 marca 2023 @ 13:13
Czy na diecie if liczy się kalorie ?
16 marca 2023 @ 19:04
Jak dieta ma mieć jakiś cel, to niezależnie od jej rodzaju, musi mieć odpowiednio podliczone makroskładniki oraz zawartość energetyczną.
14 marca 2023 @ 13:13
Jeśli można i schudnąć i zadbać o swoje zdrowie to ja to kupuje !