Kreatyna nie tylko dla mięśni!
Kreatyna to suplement nie tylko dla mięśni! Jej wpływ na zmniejszenie bólu głowy i zawrotów, ograniczenie zmęczenia, a także poprawę funkcji poznawczych czy komunikacji! Wakacje już dawno minęły, a my realizujemy swoje postanowienia. Wiele osób będzie chciało z tego powodu poruszać się więcej, by spalić zbędne kg, nagromadzone przez sezon urlopowy.
Jak zredukować tkankę tłuszczową łatwo i szybko? Można poczytać reklamy! Te oczywiście będą Cię przekonywać, że powinnaś zacząć od suplementów diety.
Nie będę Ci truł, że zaczynasz od złej strony, ponieważ to dieta jest podstawą odchudzania, a suplementy stanowią tylko jej uzupełnienie. Chcę Cię przekonać, że jeśli już chcesz kupić suplementy, to z pewnością powinnaś mieć w swoim zestawie kreatynę.
Kreatyna suplementem na odchudzanie?
Czemu kreatyna może być suplementem korzystnym w procesie redukcji tkanki tłuszczowej? Bo wpłynie także na to, że jeśli Ci się nie chce trenować, to Ci się zachce – Twój kasztan, który nosisz w górnej części ciała, będzie funkcjonował znacznie lepiej. Mózg, najistotniejszy z elementów naszego układu nerwowego, jest narządem bez którego nie bylibyśmy w stanie nie tylko funkcjonować sprawnie, ale w ogóle funkcjonować.
W związku z powyższym, biorąc pod uwagę niebagatelną role mózgu w utrzymaniu homeostazy i naszego istnienia – jest on chroniony w wyjątkowy sposób – kości czaszki okalają go dosyć szczelnie, mając chronić przed uszkodzeniami. Jednocześnie owe zabezpieczenia okazują się nie zawsze być wystarczające. Jednym z bardziej niebezpiecznych, a w związku z tragicznymi wydarzeniami minionych miesięcy (śmierć paru sportowców powodowana właśnie urazami mózgu) – częściej dyskutowanym tematem jest urazowe uszkodzenie mózgu. Cóż to takiego?
Urazowe uszkodzenie mózgu.
O TBI, czyli urazowym uszkodzeniu mózgu (ang. traumatic brain injury) mówimy w momencie wystąpienia urazu wewnątrzczaszkowego, wynikłego w skutek zewnętrznej siły (owy wpływ określa się mianem urazu). Nie jest wprawdzie jedną „jednostką chorobową”, a sytuacją w której dochodzi do uszkodzenia mózgu na skutek działania siły. Czyli wywracasz się, ktoś Cię uderzył albo po prostu miałaś pecha i spadł Ci na głowę sufit, to stosowanie kreatyny może Cię uchronić przed uszkodzeniem mózgu, ale nie tylko.
Niecodzienne zastosowanie kreatyny?
Większość z Was kojarzy kreatynę z potencjałem anabolicznym i ergogenicznym, dzięki czemu w sporcie ma ogromne rzesze zwolenników. Jednocześnie kreatynę charakteryzuje udokumentowany wpływ na procesy energetyczne, zachodzące w środowisku tkanki nerwowej, ściślej – w mózgu. Dzięki temu czasem określa się ją mianem potencjalnego środka nootropowego.
Doświadczenia pozwoliły stwierdzić, że suplementacja kreatyną przyczynia się do znacznie mniejszego spadku koncentracji po narażeniu na uraz i wsparciu metabolizmu komórek tkanki mózgowej. Więcej kreatyny skutkowało wyższą dostępnością energii, poprawą metabolizmu mitochondrialnego i mniejszymi zaburzeniami homeostazy mózgu – w skrócie – neuroprotekcją. Dotychczasowe dane pozwalają domniemywać, że podaż kreatyny może minimalizować uszkodzenia wywołane urazem nawet o 36-50%.
Kreatyna jako podstawa suplementacji.
Wnioskuje się także, że suplementacja kreatyną może wspierać funkcje poznawcze. Eksperymenty z udziałem gryzoni przyniosły wiedzę na temat ograniczenia dysfunkcji tkanki nerwowej (nawet o 40%!) Przeprowadzone badania wśród dzieci, które doznały mTBI, pozwoliły zaobserwować istotny spadek epizodów bólu głowy i zawrotów, ograniczenie zmęczenia, a także poprawę funkcji poznawczych, komunikacji i zachowania dzięki podaży kreatyny.
Kreatyna – podsumowanie.
Jak nie trudno się zorientować – kreatyna jest środkiem niesamowicie multizadaniowym. Wspiera rozwój masy i siły mięśniowej, wspomaga procesy regeneracji, pozwala funkcjonować sprawniej w „trudnym” środowisku i podczas znacznego obciążenia psycho-emocjonalnego oraz fizycznego, a bacząc na przytoczone dziś doniesienia – wspiera także tkankę nerwową wspomagając jej regenerację oraz ograniczając podatność na uszkodzenia wynikłe z różnych względów.
Jak stosować kreatynę? Zależy od protokołu – 5g/dzień do posiłku codziennie. Pierwsze widoczne efekty będę po okresie ok 10 dni, pełne wysycenie nastąpi po okresie ok 20 dni (w zależności od ilości tkanki mięśniowej). Polecam wersję mono – najlepiej przebadana, najtańsza, zawierające największe ilości „krety”.
12 stycznia 2023 @ 17:19
Czy kreatyna występuje w jakimś rodzaju żywności? Może w owocach, warzywach czy mięsie?
12 stycznia 2023 @ 17:54
Występuje min. w wołowinie, ale są to ilości nieporównywalne z suplementem, ponieważ tam jest coś ok. 2g.
12 stycznia 2023 @ 17:21
Zawsze żona traktuje moją kreatynę jak sterydy. Teraz mogę jej powiedzieć że to lekarstwo 🙂