Krzysztof Michalak – przygotowanie fizyczne w sportach walki.
Przygotowanie fizyczne w sportach walki to element, który w ostatnich latach stał się coraz bardziej istotny. Zawodnicy światowej czołówki to atleci najwyższej klasy, o czym świadczą nie tylko ich umiejętności, ale i sylwetki, które bądź co bądź – wiele nam mówią.
Wszystkie dyscypliny wchodzące do grupy sportów walki mają różną charakterystykę, a zawodnicy z kolei, mają różne style walki, co wymaga specyficznego podejścia do przygotowania fizycznego. Każdy ma swoje patenty treningowe, dlatego też staramy się je dla Was odkrywać.
Tym razem udało nam się zaczepić Krzysztofa Michalaka, zawodnika Piranha Grappling Team Gdynia, multimedalistę zawodów BJJ i Submission Fighting. Zadaliśmy Krisowi kilka pytań na temat jego podejścia do przygotowania fizycznego, na które chętnie odpowiedział.
1. Jak wygląda Twoje przygotowanie fizyczne?
Czy różni się ono od okresu startowego czy masz jakiś stały plan? Jeżeli masz swój plan, to często go zmieniasz?
Na przygotowanie fizyczne poświęcam jeden dzień w tygodniu oraz dodatkowo po treningach BJJ/SF robię elementy treningu siłowego jako formę po treningowej „dobitki”. Okres startowy nie wpływa na mój plan przygotowań. Staram się startować często, więc ciężko by było podzielić przygotowania na sensowne cykle. Do swojej dyspozycji mam parę planów treningowych i zmieniam je co ok. 8 tygodni.
2. Trenujesz ze Zbyszkiem Tyszką…
Jak duży wpływ miał Zybi Tyszka na Twoje podejście do przygotowania motorycznego?
Pod piecza Zbyszka uświadomiłem sobie, jak ważnym elementem jest przygotowanie fizyczne w tym sporcie, a były to czasami bolesne lekcje. Zachęcał mnie od początku do systematycznych treningów siłowych oraz udostępnił mi swoje plany treningowe, z których wciąż korzystam. Regularnie podrzuca mi nowe ćwiczenia i schematy które przetestował na sobie, niewątpliwie przekładają się one na walkę w parterze. Gdy trenowałem z Łukaszem Bagińskim poznałem podstawy animality oraz movementu, jak i trening z kolami gimnastycznymi.
3. Nad czym najbardziej skupiasz się podczas swojego treningu siłowego?
Przygotowania fizyczne ukierunkowałem na wytrzymałość siłowa, ponieważ uważam, ze taki rodzaj treningów najbardziej przydaje się na turniejach jak i pomaga uniknąć kontuzji.
4. Czy od zawsze dbałeś o swoje przygotowanie fizyczne?
Jeżeli nie, to co było u Ciebie punktem zwrotnym?
Zawsze robiłem coś pod kątem przygotowań fizycznych, ale nie było to uporządkowane oraz regularne. Na zmianę podejścia do treningów siłowych miały wpływa dwa czynniki. Pierwszy to własnie trafienie do Zbyszka Tyszki i Piranii, gdzie zderzyłem się ze ścianą w postaci samego Trenera, Oskara Piechoty, Bartka Łukaszewicza czy Marcina Kmiotka. Drugim czynnikiem była nominacja na czarny pas, kiedy uświadomiłem sobie, że będę teraz musiał walczyć przez 10 minut w turniejach i potrzebuje do tego zdecydowanie więcej paliwa, co oznacza, że muszę przygotować swój organizm do większych przeciążeń, co pozwoli mi uniknąć kontuzji.
5. Jak często trenujesz, czy możesz przybliżyć swoje metody treningowe?
Czy po treningu na macie stosujesz jakieś formy ćwiczeń na tzw. dobicie?
Trenuje na macie 5 razy w tygodniu i dodatkowo wykonuję jeden trening siłowy. Stricte pod przygotowania fizyczne poświęcam jeden dzień w tygodniu, podczas tych treningów robię plan treningowy od trenera Grzegorza Jakubka, polega on na zrobieniu w jak najlepszym czasie ok. 25-30 stacji, za każdym razem notuje osiągnięty czas i na następnym treningu muszę go poprawić. Jako nowość od niedawna robię również kompleks sztangowy plus bonusowe ćwiczenia zaczerpnięte od Zibiego. Po treningach chętnie stosuje „ćwiczenia na dobicie”, w klubie robimy je zawsze na koniec treningu 2 albo 3 razy w tygodniu.
6. Czy jest jakiś zawodnik, na którym się wzorujesz lub czerpiesz inspirację z jego metod treningowych?
Nie ma jednego zawodnika, którym się inspiruje, obserwuje wielu zawodników z czołówki światowej, jak i specjalistów od przygotowań motorycznych np. Phil Daru.
7. Korzystasz z pomocy specjalistów w tej dziedzinie?
Nie korzystam z pomocy trenerów od przygotowań fizycznych, wpływają na to moje ograniczenia czasowe, jednak uważam, ze to bardzo dobra opcja.
8. Czy myślałeś o typowym treningu siłowym na ciężarach?
W moim planie treningowym większość ćwiczeń robię na wolnych ciężarach, nie korzystam z maszyn bo to nie kulturystyka. Jednak unikam typowego treningu siłowego, ponieważ tak jak wspominałem, ciężko mi jest podzielić sezon na pomniejsze cykle.
9. Czy jest jakieś ćwiczenie lub bój…
Z którego wyniku jesteś wyjątkowo zadowolony i chciałbyś się nim pochwalić? Może ktoś spróbuje to pobić?
Niestety nie mam takiego ćwiczenia ze względu na przekrojowy moich treningów. Ćwiczeniem, które traktujemy jako challenge w klubie, to „protokół bułgarski” wykonany po treningu, kto się zmieści w czasie, to jest kocur.
9 marca 2023 @ 15:19
Ćwiczenia na dobicie. Czy jest to dobry pomysł ? Jeśli wykonujesz cały trening na 100 to jesteś chyba wystarczająco dobity, co dają takie ćwiczenia?
9 marca 2023 @ 15:20
Świetny wywiad !! Warto pokazać pracę od podstaw!