Kto i kiedy potrzebuje suplementacji?
Większość z nas wie, że zdrowa i zbilansowana dieta jest ważna dla dobra naszego zdrowia. Jednakże, gdy słyszymy takie słowa, jak niedobór czegokolwiek lub dowiadujemy się, że nowy suplement multiwitaminowy właśnie trafił na półki, może nas zastanowić, czy jedzenie, które jemy, jest wystarczające, skoro potrzeba wprowadzać coraz więcej nowych suplementów. Podpowiadam: oczywiście, że wystarczą.
Przyjmowanie codziennej dawki jednego z minerałów, witamin lub suplementów multiwitaminowych, które znajdują się na półkach supermarketów i aptek. może być kuszące, ponieważ reklamy i opakowanie mówią nam, że to tylko jeden krok ku lepszemu zdrowiu. Zapotrzebowanie na wszelkie wartości odżywcze powinno być zaspokojone przede wszystkim z pożywienia, więc każdy powinien dążyć do zaspokojenia swoich potrzeb żywieniowych poprzez zdrowe wzorce żywieniowe, obejmujące pokarmy o dużej zawartości składników odżywczych – niezbędne witaminy i minerały, a także błonnik pokarmowy i inne naturalnie występujące substancje, które mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie.
Chociaż może zaistnieć potrzeba uzupełnienia diety w określonym momencie w naszym życiu, należy również wziąć pod uwagę zasadność przyjmowania suplementu. W jaki sposób?
KTO POTRZEBUJE SUPLEMENTÓW?
Jak się okazuje, najlepszym sposobem, aby zachować zdrowie, jest wybór szerokiej gamy zdrowych i wartościowych pokarmów, które uwzględnimy w naszej diecie. Niedobory składników odżywczych nie są aż tak powszechne w naszym społeczeństwie, natomiast z różnych powodów niektóre osoby nie mogą osiągnąć zalecanych ilości składników odżywczych bez stosowania suplementów.
Oprócz zrównoważonej diety osoby te mogą potrzebować wsparcia odpowiednią suplementacją. Przykładów jest wiele, rozpoczynając od starszych osób, kobiet w ciąży, sportowców oraz innych ludzi bardzo aktywnych fizycznie, osoby o stwierdzonych dużych niedoborach, z różnymi dolegliwościami pourazowymi, posiadające schorzenia układu pokarmowego, ze słabym apetytem , alergicy itd.
Zapotrzebowanie na suplementację dotyczyć może osób z nałogami, tj. alkoholizm czy narkotyki. Oczywiście tutaj ważna jest świadomość swojej choroby oraz podjęta próba pracy nad sobą, nie mówię tu o osobach prezentujących skrajne przypadki i bagatelizujących problem. W takich wypadkach nie pomoże żaden suplement.
SUPLEMENTY TYLKO PRZY CHOROBACH I KONTUZJACH?
Paradoksalnie, osoby stosujące teoretycznie zdrową dietę wegetariańską, bardzo często cierpią na różnego rodzaju niedobory, np. pokarmy pochodzenia zwierzęcego są głównym źródłem witaminy B12, więc osoby przestrzegające diety wegańskiej muszą stosować żywność wzbogaconą o witaminy z grupy B lub stosować odpowiednią suplementację.
Ciężarne kobiety, bardzo często są wspomagane suplementacją bogatą w żelazo oraz kwas foliowy, jeżeli aktualna kondycja ciężarnej nie sprzyja apetytowi, to wówczas sięga się po tego typu suplementację. Kwas foliowy jest bardzo ważny w okresie rozrodczym, ponieważ zmniejsza ryzyko występowania niektórych wad wrodzonych. Oczywiście wszystko zależy od badań oraz decyzji lekarza prowadzącego, jednak jest to często stosowany zabieg.
SUPLEMENTACJA WITAMINĄ D.
Niedobory witaminy D występują bardzo często u niemowląt, dzieci i młodzieży. Niemowlęta karmione piersią i dzieci, które spożywają w swojej diecie mało pokarmów, które są źródłem witaminy D, są narażone na zwiększone ryzyko niedoboru tej witaminy i prawdopodobnie będą potrzebowały suplementacji witaminą D, szczególnie w okresie, gdy nasza skóra jest szczelnie zakryta przed promieniami słonecznymi. Natomiast u dziewcząt w tych grupach wiekowych, mogą występować niedobory żelaza.
Oczywiście niedobory witamin i potrzeba suplementacji nie stanowi reguły, które dotyczą wyłącznie dzieci lub są uzależnione od płci. Tego typu braki mogą występować również u dorosłych kobiet i mężczyzn, przy czym zabieg w obu przypadkach jest ten sam – najpierw odpowiednio urozmaicona dieta, a dopiero później sięgamy po suplementację. Grupą, która może wymagać dodatkowej suplementacji, są ludzie, którzy przyjmują leki lub cierpią na takie przypadłości, które upośledzają należyte wchłanianie składników odżywczych. Oczywiście leki to minimalizują, czasem nawet leczą, ale mimo stosowania należytej diety, suplementacja jest często nieunikniona.
KTO POWINIEN ZALECIĆ SUPLEMENTACJĘ?
Osobami, które najczęściej decydują o Twojej suplementacji jest wykwalifikowany trener, dietetyk lub po prostu lekarz. We wszystkich wypadkach, współpraca powinna rozpocząć się od analizy przypadku, poznania potrzeb danej osoby, a następnie wstępna ocena stanu zdrowia. Bardzo wskazane są konkretne badania krwi, które stanowią podstawę do dalszej współpracy. Oczywiście bez badań i specjalistów również można się obejść, jednak stosowanie czegokolwiek „na oko” może mieć tak samo mizerne efekty. Są również osoby, które posiadają na tyle duże doświadczenie w zakresie żywienia oraz suplementów sportowych, że są w stanie samodzielnie sobie poradzić z tym tematem, jednak pozostała część użytkowników robi to po prostu źle.
Wiadomym jest również fakt, że pułapką na konsumentów są zabiegi samych producentów suplementów. Krzykliwa etykieta i wysportowani modele połączeni z szybkimi efektami jest tym, co przykuwa naszą uwagę, a całość podlana odrobiną niewiedzy daje nam złudne przekonanie o szybkich zmianach.
SUPLEMENTACJA – PODSUMOWANIE.
Niezależnie od typu niedoboru, pierwszym krokiem powinna być zmiana diety, zanim sięgniesz po suplementy. Wprowadzenie pełnowartościowych produktów i warzyw daje nam już solidną, zdrową podstawę do dalszego działania. Zdrowa dieta nie musi być monotonna, wszystko zależy od Twojej kreatywności, a Internet bogaty w zdrowe przepisy może pomóc w przełamaniu żywieniowej rutyny. Dopiero kolejnym krokiem może być odpowiednia suplementacja. Jeżeli chodzi o konkretne niedobory, które rzutują na nasze zdrowie, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą i działać wedle jego poleceń. Jeżeli tematem jest to, że jesteś niejadkiem lub Twojej wiedzy żywieniowej daleko do podstaw, to wróć do kroku pierwszego, zanim ponownie chwycisz za białko, gainer czy inne puchy z suplementami.
31 stycznia 2023 @ 16:31
A tak z ciekawości – jaka jest największa bomba witaminowa? Zgaduję, że to jakiś owoc, ale jaki? Chodzi mi tu o produkt, który zawiera najwięcej witamin, żeby sobie zjeść kiedy na obiad zachce się KFC i jednocześnie jako tako utrzymać poziom witamin na dobrym poziomie
31 stycznia 2023 @ 16:33
Warto jeszcze wspomnieć, że często osoby starsze potrzebują suplementacji, w szczególności wapnia