Lordoza – czy to poważna choroba?
Tytuł jest oczywiście żartem, ale wynika on niestety z niewiedzy wielu ludzi, którzy podchodzą do tematu lordozy ledźwiowej. Nie raz i nie dwa spotkałem się, jak ktoś z grobową miną mówi, że zdiagnozowano mu lordozę. Mina była na tyle poważna, jakby oznaczało to przynajmniej nowotwór albo ciężką operację. Czym to jest w praktyce?
Lordoza jest jednym z dwóch rodzajów krzywizn, które występują w naszym kręgosłupie. Jest to naturalne wygięcie, w którego szczycie kręgosłup idzie ku płaszczyźnie czołowej i występuje w dwóch odcinkach: lędźwiowym i szyjnym. Od razu warto zwrócić uwagę, że lordozę posiada każdy z nas i nie jest to żadna choroba tylko naturalna forma krzywizny, która zwiększa wytrzymałość naszego kręgosłupa.
Co robić, gdy pojawiają się dysfunkcje w tym odcinku kręgosłupa? Przede wszystkim musimy wprowadzić szereg zmian, które będą miały pozytywny wpływ na minimalizowanie wady postawy, jaką jest pogłębiona lordoza lędźwiowa. Zaczynając od formy pracy, sposobu siedzenia czy chodzenia, kończąc na treningu, który będzie ukierunkowany na poprawę wady postawy.
POGŁĘBIENIE LORDOZY LĘDŹWIOWEJ.
Lordoza lędźwiowa, to dość specyficzny obszar, który jest narażony na wiele czynników, mogących ją przesadnie pogłębiać. Lordoza jak i kifoza (antagonistyczne wygięcie) mają swoje normy, które warunkują postawę naszego ciała, bez nich człowiek nie był by stabilny, a sam kręgosłup byłby bardzo delikatny i słaby. Na skutek naszego trybu życia, pracy, wad postawy czy nieprawidłowego treningu, bardzo często doprowadzamy do jej nadmiernego pogłębienia.
Nadmierne pogłębienie najczęściej objawia się bólem w odcinku lędźwiowym, który narasta wraz z czasem, który spędzamy w pozycji stojącej lub podczas zwiększonego wysiłku, ponadto pojawia się charakterystycznie wypięty ku płaszczyźnie czołowej brzuch, co jest stosunkowo mocno widoczne.
POGŁĘBIENIE LORDOZY LĘDŹWIOWEJ – PRZYCZYNY.
Częstą przyczyną nadmiernego pogłębienia tego odcinka kręgosłupa jest najzwyklejsza dysproporcja mięśniowa. W sytuacji, gdy mięśnie dolnego odcinka grzbietu są zdecydowanie silniejsze od mięśni brzucha, to ich dysproporcja wymusza nienaturalną krzywiznę, która pogłębia lordozę w odcinku lędźwiowym.
Przykurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego również wpływa na pogłębienie lordozy, jest to temat dość mocno związany z nadmiernym przodopochyleniem miednicy, na które składać się może wiele elementów. Nadmierna kifoza piersiowa również powoduje pogłębienie lordozy lędźwiowej, ponieważ organizm musi reagować innymi krzywiznami, aby utrzymać nasze ciało w pionie. Indywidualne schorzenia (np. krzywica) oraz przebyte kontuzje, które w zależności od powagi sytuacji, zostawiają swoje piętno na naszej posturze.
NADMIERNE PRZODOPOCHYLENIE MIEDNICY.
Wszystkie powyższe elementy składają się na całokształt wady, jaką jest nadmierne przodopochylenie miednicy, które negatywnie wpływa na całokształt naszej postury poprzez zwiększenie krzywizn kręgosłupa, którymi organizm „kontruje” wychylenia powodujące niestabilność. Więcej o przodopochyleniu miednicy znajdziesz tutaj. Często jest tak, że gdy lekarz bądź fizjoterapeuta stwierdza fakt pogłębienia lordozy lędźwiowej, to słysząc tak ciężkie słowo zastanawiamy się ile dni życia nam jeszcze pozostało. Nazewnictwo jest ciężkie, może straszne, ale sam problem nie.
NADMIERNE PRZODOPOCHYLENIE MIEDNICY – LECZENIE.
W praktyce nadmierne pogłębienie lordozy lędźwiowej jest łatwe do zdiagnozowania, a same ćwiczenia są stosunkowo proste, kwestią jest samozaparcie i świadomość tego, że nie pracujemy w żaden sposób nad wyglądem naszego ciała, a po prostu dbamy o swoje zdrowie i ułatwiamy sobie codzienne funkcjonowanie. W związku z tym, wizualnych efektów raczej nie będzie i trzeba skupić się na obserwacji naszego ciała. Warto sprawdzić, czy ten problem nie dotyczy nas, ponieważ znaczna część społeczeństwa się z tym boryka i nie jest nawet świadoma swojego problemu. Objawy u każdego są inne, więc nie możemy bezgranicznie kierować się opisywanymi powszechnie przypadkami. Więcej informacji dot. jak zabrać się za pracę nad przodpochyleniem miednicy tutaj.
Lord
25 stycznia 2023 @ 18:08
Jak przeczytałem ten tytuł myślałem, że mnie krew zaleje. Całe szczęście już pierwsze zdanie mnie uspokoiło.
Samuel
25 stycznia 2023 @ 18:10
Czy lordoza może być śmiertelna? Teściowa podobno ma i chciałbym wiedzieć, czy są szanse 🙂