Masa bez diety?
Budowanie masy mięśniowej to najczęściej spotykany cel, który kieruje młodych ludzi na siłownię. Chęć przypodobania się rówieśnikom, wpływ trendów z popkultury czy po prostu wewnętrzna potrzeba wprowadzenia zmian w swoim życiu – żaden powód nie jest zły, teraz tylko kwestia wprowadzić to w życie.
Co musimy wiedzieć o budowaniu masy? Podstawowa informacja to fakt, że zwiększając masę nasze ciała, zwiększamy nie tylko ilość naszych mięśni, ale także poziom tłuszczu i wody. Niby logiczne, ale często pojawiają się zagadnienia typu: „Zbuduj aż 6kg czystej masy mięśniowej w miesiąc!”, w związku czym ludzie są zmyleni, ponieważ tu mówią o „czystej” masie mięśniowej, a my mimo wszelkich starań podłapujemy tłuszcz i wodę.
Proces budowania masy mięśniowej wymaga regularnych treningów siłowych oraz odpowiedniej diety, która dostarcza organizmowi odpowiednią ilość białka i kalorii potrzebnych do regeneracji i wzrostu mięśni. Efektywny rozwój masy mięśniowej wymaga również odpowiedniego odpoczynku, aby mięśnie mogły się regenerować i rosnąć po intensywnych treningach.
Budowanie masy mięśniowej.
Budowanie „czystej” masy mięśniowej to proces, gdy zwiększamy masę nasze ciała, pilnując jednocześnie, aby poziom dostarczanej przez nas energii był wyższy niż zapotrzebowanie. Proste, logiczne i w żaden sposób odkrywcze. Ważny jest właśnie ten „poziom”, czyli nadwyżka spożywanej przez nas energii. Wystarczy 200-300 kcal, aby nasz organizm zaczął reagować w oczekiwany przez nas sposób. Oczywiście są osoby, które tej nadwyżki wprowadzą 500, 800 czy 1000 kcal, aby masa rosła mocno i szybko. Tylko czy wówczas zwiększymy tak samo drastycznie poziom masy mięśniowej? Niekoniecznie, a ponadto utrudnimy sobie późniejszy proces redukcji tkanki tłuszczowej przez to, że teraz niepotrzebnie się podlejemy. To nie są wyścigi, dlatego najlepszy progres jest stał i liniowy, a nie skokowy.
Czy da radę budować masę mięśniową bez diety?
Teoretycznie tak. Wszystko zaczyna się od naszego podejścia do słowa „dieta”. Dla niektórych jest to określony jadłospis, którego powinniśmy się trzymać w określonych porach, proporcjach, składnikach itd. Dla innych jest to świadomość tego, co powinniśmy spożywać wraz z jedzeniem. Osoby, które podchodzą do diety jako konkretnej rozpiski, czyli musi być w ich sposobie żywienia coś zaplanowane i teoretycznie narzucone, nie są nauczone odnajdywać się sytuacjach dynamicznych, które wymagają wprowadzania bieżących zmian. Bieżące zmiany w diecie to nic innego, jak: zwiększony apetyt podyktowany większą aktywnością, zatrzymująca się waga, rotacja posiłkami czy określone pory jedzenia.
I teraz tak, osoby, które są z tej powiedzmy „drugiej” grupy, idąc na siłownię z założeniem, że chcą budować masę mięśniową, zwiększają ciężkim treningiem swoje zapotrzebowanie na energię. Dostosowując się do aktualnego stanu rzeczy, tj. zwiększonego zapotrzebowania, spożywają więcej pożywienia, a co za tym idzie – nawet w sytuacji, gdy nie liczą w żaden sposób kalorii, to jest cień szansy, że przypadkowo przekroczą poziom zapotrzebowania.
Liczenie kalorii to podstawa redukcji i budowania masy mięśniowej.
Jednak, jeżeli będziemy jedli byle jak, jak do tej pory, to raczej nie zwiększymy masy mięśniowej. Wielu ludziom wydaje się, że jedzą dużo, ale gdy przedstawiają mi swoje posiłki z dwóch czy trzech dni wstecz, to wygląda to naprawdę mizernie. Przekonanie, że czegoś jemy dużo nie sprawdzi się w tym sporcie. Może na początku tak, gdy organizm jest jak rozpalony piec i wszystko pochłania, a do tego jest trochę „w szoku”, jak pojawiają się dla niego nowe bodźce. Wraz z nabywanym doświadczeniem, nie unikniemy chociażby podstawowej kontroli naszego żywienia.
Czy budowanie masy bez diety jest możliwe?
Budowanie masy mięśniowej bez ściśle określonej diety jest możliwe, ale wymaga zrozumienia i reagowania na potrzeby własnego organizmu. Zwiększając ilość spożywanych posiłków w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie energetyczne, możesz skutecznie wspierać wzrost mięśni. Jednakże, w miarę zdobywania doświadczenia, konieczna staje się kontrola nad swoim planem żywieniowym. Bez tej kontroli istnieje ryzyko, że nie osiągniesz optymalnych wyników w budowaniu masy mięśniowej i nie będziesz w stanie efektywnie monitorować swojego postępu. Dlatego ważne jest, aby stopniowo wprowadzać zmiany i dostosowywać dietę do własnych celów i potrzeb fizjologicznych.
Kaja
7 marca 2023 @ 15:01
W jaki sposób obliczyć ile kalorii jest nam potrzebne, aby zdrowo i dobrze przybrać na masie 5 kg?
Dominik Kopczyński
8 marca 2023 @ 11:23
W Internecie jest mnóstwo kalkulatorów, które mogą dać nam punkt odniesienia. Później kwestia regularnego dokładania kcal i obserwacji organizmu.
Waldemar
7 marca 2023 @ 15:02
Jakie są skutki zbyt szybkiego nabieranie na masie ?
Dominik Kopczyński
8 marca 2023 @ 11:24
Niepotrzebna woda i tłuszcz, a jak tłuszczu pójdzie dużo, to zmienia się nasza wrażliwość insulinową, więc mięśnie gorzej pochłaniają energię, a co za tym idzie – gorzej rosną.