Meldonium w sporcie, czyli popraw wytrzymałość.
Doping w sporcie bardzo często kojarzy się z kulturystami, treningiem siłowym i sterydami androgenno anabolicznymi (SAA), które w skrócie są nazywane po prostu sterydami. Idąc dalej, kulturyści czy inni reprezentanci sportów sylwetkowych skupiają się na masie mięśniowej, jej jakości oraz możliwie niskim poziomem tkanki tłuszczowej, a w okresie bezpośrednio przed startem – obniżeniu poziomu wody podskórnej. W ten sposób są w stanie zaprezentować swoją sylwetkę przed komisją sędziowską.
Trening siłowy to nie tylko kulturystyka i fitness, ponieważ jest cała grupa sportów siłowych, tj. dwubój, trójbój, strongman czy nawet crossfit. Tu podobnie – zawodnicy duzi, silni i dźwigający ogromne ciężary. Oczywiście pomijam aspekty kategorii wagowych, ale nawet porównując zawodnika z kategorii 75kg (o ile taka jest, bo strzelam) do zwykłego bywalca siłowni o tej samej wadze, to w zasadzie to porównanie nie istnieje.
Teraz trzeba sobie zadać pytanie, czy doping tylko i wyłącznie skupia się na rozwoju masy mięśniowej, a co za tym idzie – siły czy redukcji tkanki tłuszczowej? Zdecydowanie nie. Doping dotyka już niemal każdego sportu, gdzie zawodnicy mają inne potrzeby i czego innego oczekują od niedozwolonych środków.
MELDONIUM, CO TO JEST?
Meldonium, czyli prosta pod względem budowy substancja chemiczna. Pierwotnie stosowana w weterynarii, a w zasadzie w rolnictwie i hodowli. Służyła jako substancja, która miała stymulować wzrost drobiu i bydła, jednocześnie nie będąc antybiotykiem, jednak ostatecznie nie cieszyła się dużą popularnością. Później znalazła zastosowanie w medycynie, jako lek stosowany w leczeniu choroby wieńcowej i chorób ośrodkowego układu nerwowego na podłożu naczyniowym. Obecna na czarnym rynku, gdzie trafia głównie zza naszej wschodniej granicy pod nazwą Mildronat.
Jest to analog strukturalny γ-butyrobetainy (GBB), z której pod wpływem hydroksylazy (GBBH) powstaje lewokarnityna – niezbędna do transportu długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów w celu wytwarzania energii wewnątrzkomórkowej. Meldonium hamuje transport karnityny przez błony komórkowe w wątrobie i w nerkach. W warunkach tlenowych karnityna ma korzystny wpływ na pracę serca przez nasilenie β-oksydacji kwasów tłuszczowych, co jest źródłem 80 proc. wytwarzania miokardialnego ATP. W przypadku deficytu tlenu korzystniejsza jest glikoliza (oksydacja węglowodanów), która dostarcza ATP bardziej efektywnie, czyli z mniejszym wykorzystaniem tlenu.
Przez swoje podobieństwo strukturalne, a jednocześnie fakt, że nie podlega hydroksylacji, meldonium jest inhibitorem GBBH obecnej u człowieka w wątrobie, nerkach i w mniejszej ilości w mózgu. Na skutek jego działania dochodzi do stymulacji metabolizmu glukozy, co może być korzystne w fizjologii i stanach patologicznych, takich jak choroby na podłożu niedokrwienia, zespół metaboliczny czy cukrzyca. Właśnie obciążającymi rodzinnymi wywiadami w kierunku cukrzycy Szarapowa tłumaczyła przyjmowanie od wielu lat meldonium.
MELDONIUM W PRAKTYCE.
Meldonium mówiąc krótko: wpływa bardzo pozytywnie na wytrzymałość już w krótkim czasie od momentu rozpoczęcia cyklu. Bardzo pożądany we wszelkich sportach wytrzymałościowych, tj. sporty zespołowe, biegi narciarskie, lekkoatletyka czy sporty walki. Jest zdecydowanie prostszy w zastosowaniu, ponieważ ma formę kapsułek lub tabletek, a nie każdy chce czy potrafi zrobić iniekcję domięśniową.
Jest wiele badań na temat Meldonium, które opisują min. wpływ na ich wydolność treningową, ponadto bardzo pozytywnie wpływa na regenerację powysiłkową. Czyli możesz więcej na treningu i jeszcze szybciej się zregenerujesz. Ma również pozytywny wpływ na centralny układ nerwowy, który także „męczy” się podczas treningu, nie tylko mięśnie. Ma również szereg zalet, jeżeli chodzi o działanie naszego mózgu, tj. łatwiejsze zapamiętywanie czy pozytywne działanie na nasz nastrój.
MELDONIUM W SPORCIE – PODSUMOWANIE.
Doping to nie tylko substancje, które wpływają na rozrost i siłę naszych mięśni. Ma wiele więcej twarzy, niż nam się wydaje. Meldonium to jedna z substancji, które stosuje się z myślą o rozwoju wytrzymałości. Ma formę kapsułek lub tabletek, więc nie wymaga podania domięśniowego. Poprawia naszą wydolność podczas treningu, regenerację układu ruchu i centralnego układu nerwowego, a poza tym wpływa bardzo pozytywnie na naszą koncentrację i nastrój. Szereg pozytywnych cech powoduje, że sportowcy często po niego sięgają. Oczywiście jest to środek zakazany, warto rzucić okiem na listę sportowców, którzy wpadli na stosowaniu meldonium. Dostępna na Wikipedii.
Gabrysia
6 marca 2023 @ 17:06
Czy substancje takie jak meldonium można stosować będąc w ciąży ?
Dominik Kopczyński
9 marca 2023 @ 06:39
Zdecydowanie nie polecam w ogóle brać środków dopingujących. Artykuł ma charakter informacyjny.
Grzesiek
6 marca 2023 @ 17:07
Czy wiek gra dużą rolę jeśli chodzi o skutki uboczne takich substancji ? Może to wspomagać rozwój jakiś chorób albo tworzyć nowe ?
Dominik Kopczyński
8 marca 2023 @ 11:27
Jak najbardziej tak, jak każdy lek w nadmiarze. Doping docelowo zazwyczaj był lekiem, ale jest brany w nadmiarze dla innych korzyści. W nadmiarze wszystko szkodzi.