Mięśnie głębokie w sportach walki.
Kolana, golenie, stopy, łokcie i pięści, których podczas treningu kickboxingu, MMA czy Muay Thai używasz ich jako broni do uderzania w tarcze i przeciwników. Co łączy te wszystkie elementy? Co daje prawdziwą moc i potencjał tej formowanej broni? Jak możesz poprawić ich szybkość oraz siłę uderzenia?
Mięśnie głębokie, które odpowiadają za ruchy i stabilizację tułowia są istotnym elementem każdego sportowca. Wszystko to tworzy połączenie pracy Twoich mięśni, co stanowi siłę Twojego całego ciała.
Dlaczego siła mięśni głębokich (tzw. rdzenia, core) jest tak istotna? Są to teoretycznie mięśnie, które trenujemy w różnych ćwiczeniach z różną intensywnością, szczególnie te w formie unilateralnej, czyli jednostronnej.
MIĘŚNIE GŁĘBOKIE W SPOTACH WALKI.
Przez „core” mówimy nie tylko o Twoim brzuchu, ale także o obszarach, które składają się na całokształt tzw. mięśni głębokich, w tym na plecy, pośladki, biodra, nogi, a nawet na klatkę piersiową i ramiona. Kiedy koncentrujesz się na sile „core”, powinieneś skupić się na wszystkich tych obszarach, a nie tylko na setkach brzuszków, próbując zrobić wyczekiwany sześciopak.
Efektem treningu mięśni głębokich jest to, że stajesz się silny, elastyczny i luźny we wszystkich tych obszarach, na które mają pośredni lub bezpośredni wpływ. Większość z nich można przepracować dzięki prostym ćwiczeniom z zastosowaniem obciążenia własnego ciała, ale dzięki wykorzystaniu ciężarów, pasów, opon i dynamicznych ruchów, możesz utrzymać „rdzeń” w jak najlepszej kondycji i osiągnąć poziom wyżej w uprawianym sporcie.
ROTACJA, A MIĘŚNIE GŁĘBOKIE.
Jedną z rzeczy, na której należy się skupić przy treningu mięśni głębokich jest siła rotacji. Kiedy uderzasz i kopiesz, używasz ogromnej ilości ruchów rotacyjnych za pomocą uderzeń rękoma lub nogami. Powinieneś ruch zapoczątkowywać z bioder i ramion, aby zwiększyć szybkość i moc całego organizmu, co przełoży się na wykorzystanie tego w trakcie treningu dyscypliny głównej. „Walka z cieniem” to idealna forma rozgrzewki, ponieważ imitujesz ruchy, które wykonujesz podczas treningu z partnerem, dzięki czemu ukierunkowujesz organizm na czekający go wysiłek.
STABILIZACJA TO PODSTAWA.
Kolejnym elementem, który daje Ci trening mięśni „core” jest stabilizacja postury. Klincz jest stosowany w celu zaatakowania przeciwnika kolanami w bliskim kontakcie. Aby dobrze skontrolować przeciwnika, musisz pracować nad stabilizacją swojej pozycji, aby ją lepiej wykorzystać do ataku. Można to zrobić za pomocą przysiadów i tzw. „plank’sów”, ponieważ są to dobre ćwiczenia bazowe, których można użyć do budowania siły szczególnie, że dość mocno współdziałają ze sobą.
Równie dobrą formą treningu mięśni głębokich są ruchy unilateralne, czyli jednostronne, ponieważ w trakcie różnych form ataku, przybierasz najczęściej postawę niesymetryczną, co pomaga nam w zachowaniu równowagi w nietypowych pozycjach.
ĆWICZENIA NA STABILIZACJĘ (CORE):
- Plank – 30 sekund
- Plank na prawym przedramieniu – 30 sekund
- Plan na lewym przedramieniu – 30 sekund
- Podpór przodem z prawym kolanem przy klatce piersiowej – 30 sekund
- Podpór przodem z lewym kolanem przy klatce piersiowej – 30 sekund
- Podpór przodem – 30 sekund
Podczas planowania cyklu treningowego powinniśmy zawsze uwzględniać rozwój naszych mięśni głębokich. Odpowiadają one za stabilność naszego ciała oraz płynność i siłę połączonej pracy wielu grup mięśniowych. Rozwój naszych mięśni tzw. „core” jest o tyle istotny, że ćwiczone w sposób jednostronny (np. ruchy skrętne), przygotowują nas do „przebywania” w różnych, często niewygodnych pozycjach. Przysiady, ciągi czy pompki nam w tym pomogą, ale warto je wzajemnie przeplatać, dzięki czemu podejdziemy do tematu bardzo kompleksowo.
Karol
19 stycznia 2023 @ 16:17
Mięśnie głębokie są często niedoceniane ze względu na ich „niewidoczność”. Jednak w sportach wali nie chodzi o sylwetkę a o wydolność i siłę.
Sportowiec
19 stycznia 2023 @ 16:18
Stety niestety wszystkie mięśnie są ważne szczególnie w sportach walki.