Motywacja w procesie treningowym.
Trening sportowca bazuje na motywacji, to nie tylko ciężka praca nad rozwojem jego cech motorycznych. Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdzie prowadzimy bardzo solidnego zawodnika, który bez wątpienia ma aspiracje na miejsca medalowe, jednak gdy dochodzi do dnia, w którym ma możliwość zmierzyć się z innymi, zmienia się o 180 stopni, brakuje mu motywacji i nie przypomina samego siebie – gubi się, jest zestresowany i przejawia irracjonalne zachowania. Skąd bierze się problem z motywacją?
Nasz wspominany zawodnik zna swoje wyniki i ma bez problemu dostęp do porównania ich z potencjalnymi rywalami, jednak nie ma przekonania co do swojej wartości. Wątpi w swoje możliwości, zastanawia się jaki skok formy ma konkurencja, publika czy wszechobecni rywale go rozkojarzą, przez co się gubi i nie jest w stanie skupić się na czekającym go zadaniu. Pozostawiony samemu sobie bez pomocy nad pobudzeniem swojej motywacji, pogłębia swoje obawy i przegrywa walkę z największym swoim rywalem, a zrazem sojusznikiem – samym sobą.
W takiej sytuacji powinien interweniować trener, który powinien zadbać o jego motywację i pomóc mu znaleźć sposób na odnalezienie się w stresie.
Czym jest proces motywacji?
Motywacja to proces dążenia do osiągnięcia stanu gotowości organizmu do wykonania danej pracy, spowodowany pobudzeniem procesów psycho-fizycznych naszego organizmu. Pobudzenie motywacji jest bardzo indywidualne i nie ma złotego środka, który zadziała na każdego, jednak w pewnym stopniu można pracować nad jej poszczególnymi fragmentami wedle schematów, które wdrażane są chociażby na treningu mentalnym sportowców.
Wspominany trening mentalny to cykl zajęć, które mają na celu pomóc sportowcom w pełnym wykorzystywaniu ich potencjału i uzyskaniu kontroli nad całokształtem emocji, które są obecne podczas wykonywanych zadań. Trening mentalny skupia się na pobudzeniu motywacji. Jego wprowadzenie jest bardzo istotne w sytuacjach, gdy zawodnik wpadnie w pasmo porażek, powraca po ciężkiej kontuzji, bądź boryka się z problemami na podłożu osobistym.
Praca nad motywacją polega na analizie samego zawodnika jak i procesów przedstartowych, dzięki czemu terapeuta-trener ma pogląd na sposób jego przygotowania oraz jest w stanie wykazać ewentualne błędy lub braki na konkretnym etapie. Wychwycone błędy są analizowane pod kątem przyczynowo-skutkowym i przy wspólnej pracy systematycznie niwelowane lub eliminowane w procesie rozwoju motywacji zawodnika..
Motywacja – co robić?
W procesie rozwoju motywacji dobrze jest skorzystać z pomocy terapeuty, jednakże na poziomie, który prezentuje większość z nas, nie spotykamy na tyle wielkich trudności, które wymagały by wsparcia osób trzecich. Bez problemu możemy sobie poradzić sobie sami z pobudzeniem naszej motywacji, kierując się kilkoma prostymi zasadami, które postaram się przedstawić.
Postawmy sobie cel, który nas zmotywuje, do którego będziemy dążyć oraz wyznaczyć odcinek czasu niezbędny do jego osiągnięcia. Temat wydaje się prosty, bo każdy ma jakiegoś idola, który w jakiś sposób go inspiruje, jednak bardzo często jest to osoba, która zjadła własne zęby w danej dziedzinie i zrobiła to na przestrzeni wielu lat. Dajmy sobie cel w zasięgu ręki i bądźmy w tym realistami, aby nasza motywacja była osiągalna, ale wymaga od nas nakładu pracy.
Motywacja – analiza.
Motywacja wymaga analizy w jakim punkcie naszego życia się znajdujemy, jest to o tyle istotne, że daje nam jakikolwiek punkt odniesienia. Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, kiedy nasz cel jest dość odległy i musimy mieć możliwość podzielić swój plan działania na etapy. Stosując takie rozwiązanie będziemy realizować poszczególne etapy, dzięki którym będziemy widzieć postęp w naszym rozwoju, co będzie nas na bieżąco motywować do dalszej realizacji celu.
Motywacja – możliwości i słabe strony.
Praca nad motywacją jest skuteczna, gdy znamy swoje możliwości. Podsumujmy jakie posiadamy narzędzia, które posłużą nam do realizacji naszego założonego celu. Czego nam brakuje, a co możemy już odznaczyć na naszej liście – nie ma nic gorszego, jak braki od strony technicznej, co wprowadza chaos we wcześniej zaplanowany ciąg działań. Mając na względzie te aspekty, przygotujemy się odpowiednio do realizacji naszego celu, co już samo w sobie nas zmotywuje, ponieważ będziemy mieli pewność skutecznego podejścia od samego początku.
Proces motywacji wymaga świadomości pozytywnych i negatywnych aspektów nadchodzącej pracy. Musimy przeanalizować różne skutki oraz problemy, które mogą nam się przytrafić w drodze do celu, dzięki temu zajściu będziemy przygotowani na wszelkie niedogodności i nie wybije nas to z rytmu. Czasem trzeba działać ryzykownie w niektórych decyzjach, a odpowiednio przeanalizowane i uargumentowane jest łatwiej podjąć. Biorąc pod uwagę ten aspekt, jak i poprzedni, już na etapie planowania wykluczamy elementy, które mogą nam utrudnić realizację naszego celu, co mogło by negatywnie wpłynąć na naszą motywację do dalszego działania.
Motywacja – wizualizacja.
Wizualizacja obranego celu jest bardzo ważna dla naszej motywacji, wewnętrznie nas motywuje i daje nam pewnego rodzaju połączenie z nadchodzącymi zmianami, dzięki czemu łatwiej nam się na to ukierunkować i podświadoma chęć dążenia do celu jest większa – moim zdaniem jeden z ważniejszych elementów, które wpływają na naszą motywację. Niestety często pomijana przez wiele osób lub błędnie interpretowana – często zamiast dążyć wewnętrznie do obranego celu, wmawiamy sobie, że coś jest dla nas nieosiągalne.
Motywacja to sprawa indywidualna.
Bardzo ważnym punktem każdego procesu motywacji są indywidualne pobudki, którymi kieruje się dana osoba. Należy pamiętać, że motywacja sama w sobie nie istnieje tylko po to, aby brać się za wielkie rzeczy i tylko podczas pracy nad nimi okazywać profesjonalizm swojego podejścia. Dotyczy ona również małych i codziennych spraw, takich jak trening, wyjście do pracy, wzięcie się za porządki, ogarnięcie papierologii czy dokończenie spraw, które długo odwlekaliśmy.
Głównie motywują nas pieniądze. Dla niektórych z nas jest to kwestia posłuchania dobrej, energetycznej muzyki, dla innego to kwestia paru chwil wyciszenia i zebrania myśli, a na innego trzeba ryknąć żeby wziął się do roboty. Sposobów na wewnętrzną motywację jest wiele, o większości nawet nie wiemy albo nie zdajemy sobie sprawy, że działają one motywująco.
Motywacja – podsumowanie.
Proces motywacji jest nieodzownym elementem procesu większych i mniejszych zmian. Można go poprawić poprzez pracę ze specjalistami, którzy nakierują nas na odpowiednie tory oraz przedstawią w jaki sposób możemy się do tego zmotywować. Jest wiele czynników wpływających na motywację, które są wysoce zindywidualizowane i dla każdego z nas mogą być skrajnie inne. Niestety, ale wiele osób lekceważy ten aspekt i traktuje to jako czcze gadanie, które jest dość mocno propagowane w mediach społecznościowych w sposób dalece przekoloryzowany przez internetowych motywatorów. Nie może to też działać w drugą stronę, że będziemy do siebie więcej gadać i się rozczulać niż znaleźć swoją motywację i robić co do nas należy.
Darwin
13 stycznia 2023 @ 17:07
Każdy wysiłek fizyczny wymaga motywacji. Tak nas ewolucja stworzyła – zużywaj jak najmniej energii, chyba, że twoje życie jest zagrożone.
Anastazja
13 stycznia 2023 @ 17:11
Przepisałam sobie wszystkie punkty do notatnika. Jeśli następnym razem zabraknie mi motywacji otworzę go i przeczytam choćby 10 razy aby się zmotywować.
Andrzej
13 stycznia 2023 @ 17:12
Aż nabrałem motywacji żeby wstać od komputera i wyjść na spracer.