Na czym polega dieta keto i kiedy będzie dobrym wyborem?
Dieta ketogeniczna wciąż cieszy się dużą popularnością. To sposób żywienia, który wyklucza wiele produktów – zwłaszcza tych będących źródłem węglowodanów. Na czym dokładnie polega dieta keto i u kogo może przynieść pozytywne efekty? Jak ją prowadzić, by była zdrowa?
Dieta ketogeniczna – co to?
Na czym polega dieta ketogeniczna? To jadłospis, który polega na dostarczaniu znacznych ilości tłuszczu – zwłaszcza w porównaniu do innych makroskładników. Kluczową cechą tej diety jest minimalna porcja węglowodanów. Ten sposób żywienia jest swego rodzaju zaprzeczeniem ogólnych zaleceń żywieniowych, które mówią o zbilansowanych posiłkach, ale ma on konkretny cel.
Zadaniem diety ketogenicznej jest wprowadzenie stanu ketozy. To stan, który występuje podczas głodówki lub intensywnego wysiłku fizycznego, gdy dochodzi do wyczerpania zapasu glukozy. W wyniku tego zjawiska metabolizm jest przekierowywany na wykorzystywanie ciał ketonowych. Produkuje je wątroba, z kwasów tłuszczowych.
Dieta keto – co jeść?
Warto znać podstawowe założenia diety keto. Co jeść, będąc na takim jadłospisie? Dobrze sprawdzą się podroby, tłuste ryby, czerwone mięso i owoce morza. Wegetarianie mogą sięgnąć po jajka, ser, awokado, śmietanę, orzechy i nasiona. Na keto można pozwolić sobie również na seler, szparagi, ogórka, paprykę, kalafiora, brokuł i inne warzywa nisko skrobiowe.
Dieta ketogeniczna dopuszcza spożywanie niewielkich ilości owoców, zwłaszcza jagodowych. Wskazane są maliny, truskawki, jeżyny, porzeczki, jagody i borówki amerykańskie.
Czego nie jeść na diecie ketogenicznej?
Na diecie keto nie można jeść wielu produktów. To przede wszystkim żywność będąca źródłem węglowodanów – ryż, płatki owsiane, makaron, mąka. Należy unikać również soków owocowych, napojów gazowanych, słonych i słodkich przekąsek oraz większości owoców, poza tymi wymienionymi wyżej.
Dieta keto jest bardzo restrykcyjna. Z tego powodu jej skomponowaniem powinien zająć się specjalista, który odpowiednio połączy tłuste produkty z dozwolonymi warzywami i owocami. Gdy dieta ketogeniczna jest zaplanowana nieprawidłowo, szybko może doprowadzić do poważnych niedoborów.
Kiedy można zastosować dietę keto?
Nie każdy powinien decydować się na sposób żywienia, jakim jest dieta ketogeniczna. Dla kogo taki jadłospis będzie dobrym wyborem? Głównie dla pacjentów chorych na cukrzycę typu 2 lub chorobę Parkinsona, chorobę Alzhaimera i stwardnienie rozsiane. Taką dietę stosuje się również przy padaczce lekoopornej u dzieci i wrodzonych wadach metabolizmu. Sięgają po nią też osoby z otyłością.
Dieta ketogeniczna jest ceniona zwłaszcza przez osoby, które muszą dbać o poziom insuliny. Ograniczenie cukrów prostych reguluje wydzielanie tego hormonu i obniża ilość glukozy we krwi. Takie zjawisko jest korzystne ze względów zdrowotnych (w przypadku osób chorych na cukrzycę i insulinooporność), a także zmniejsza odczuwanie głodu.