Najczęstsze błędy w treningu sportów walki!
W dzisiejszych czasach zawodnicy MMA wykonują w ciągu tygodnia bardzo dużą ilość jednostek treningowych. Drille, sparingi, trening w małych i dużych rękawicach, praca na workach, a także inne aspekty są intensywne i wszystkie obciążają organizm.
Jeśli masz zamiar dodać trening siły, to musi to być dobrze przemyślane i uzupełnić istniejący plan. Zbyt wielu trenerów i sportowców tworzy programy od zera, z plotek, filmów z YouTube lub z przeszłości: „Bo kiedyś działało”. Ich głównym celem jest po prostu ciężka praca do granic możliwości, bez uwzględniania innych istotnych aspektów treningu.
John Hinds powiedział: „Każdy trener może Cię zmiażdżyć, ale tylko Ci dobrzy mogą cię uzdrowić.” Niech ten cytat da Ci świadomość, że odpowiedni trener to nie tylko ten, który wyciśnie z Ciebie siódme poty, a ten, po którego treningu będziesz odnotowywać coraz lepsze wyniki w swojej dyscyplinie.
ZA CIĘŻKI TRENING.
Dostosuj intensywność i objętość treningu do możliwości treningu w danym okresie. Jeśli zawodnik wykonuje dwa treningi dziennie przez miesiąc, odżywianie leży, mało śpi i jest zestresowany, to ostatnią rzeczą, której potrzebuje jest przesadnie duży trening, który jest jego gwoździem do trumny. Zmieniaj intensywność treningu na podstawie poziomu umiejętności zawodnika, obciążenia treningowego, stylu życia i harmonogramu treningu walki – wszyscy jesteśmy inni i nie ma możliwości, abyśmy mogli zastosować czyjś trening i na siłę adaptować go do swoich możliwości.
Modyfikując trening siły trzeba pamiętać, aby zawsze stawiać na taki bodziec, który pomoże nam się rozwijać bez groźby przetrenowania. Pamiętaj, że Twoim celem przy budowaniu siły powinno być stymulowanie mięśni do wzrostu, a nie dążyć do samozniszczenia.
DIETA I REGENERACJA.
Brak snu, niewłaściwe odżywianie i krótki czas odpoczynku sprawiają, że zawodnicy są przemęczeni, podatni na uszkodzenia mięśni i ostatecznie są „wypaleni”. Oprócz intensywności treningu istnieje wiele innych czynników, które wpływają na osiągi i zdrowie zawodnika. Ograniczenie stresu, odpowiednie odżywianie, adekwatna ilość snu i inne techniki regeneracji są kluczowe dla zdrowia i osiągów zawodnika. Tak jak mówiłem wcześniej, większość z nich ćwiczy już za dużo, są przemęczeni i stoją o krok przed kontuzją. Mentalność „więcej znaczy lepiej” zwykle sprawia, że są zmęczeni, z drobnymi urazami lub są „wypaleni”. Im więcej mogą zrobić, aby przyspieszyć powrót do zdrowia i uniknąć kontuzji, tym lepiej – regeneracja jest integralną częścią każdej formy treningu.
BŁĘDNIE ZAPLANOWANY CYKL TRENINGOWY.
Harmonijnie zaplanowane rozwijanie umiejętności, siły, szybkości i techniki są dla zawodowego sportowca podstawą. Zbyt wielu zawodników trenuje przez kilka tygodni przygotowując się do zawodów lub walki, po czym robią sobie przerwę na dość długi czas, aby się dopiero odpowiednio zregenerować. Wniosek? Cykl treningowy jest przesadzony, a wszystkie formy regeneracji zeszły na dalszy plan.
Bycie utalentowanym lub walecznym w sportach walki będzie trwało tak długo, dopóki konsekwencja oraz etyka pracy będzie na najwyższym poziomie. Umiejętność i siła nie są budowane w ciągu kilku tygodni; potrzeba wielu lat, aby stworzyć fundament siły i technikę oraz ciągłego analizowania swojego cyklu treningowego, aby móc stale odnotowywać progresję. Dlatego nie można dopuścić do sytuacji, gdy elementy makrocyklu treningowego nie są dostosowane do sąsiednich mezocykli.
TRENING, DIETA I REGENERACJA MUSZĄ BYĆ SPÓJNE.
Za ciężki trening, słaba dieta i ograniczony sen sprowadza się do zbyt intensywnego treningu. Najpierw zaczyna się przesadnie ciężka jednostka treningowa, po której zawodnik potrzebuje odpowiedniej ilości czasu na wypoczynek. Wypoczynek nie może zostać w pełni wykorzystany, ponieważ zbliża się druga jednostka treningowa. Dni lecą, ilość treningów rośnie, a dodatkowo ciężkie mezocykle poganiają jeszcze cięższe, a zawodnik trenuje i nie musi być nawet świadomy, że robi sobie pod górę. Pamiętajmy o regeneracji, dopasujmy sąsiednie cykle i stosujmy adekwatną ilość jednostek treningowych do obranego celu.
Maciek
19 stycznia 2023 @ 16:20
W sporcie jak wszędzie – balans jest najważniejszy. Człowiek nie maszyna – potrzebuje odpocząć.
Łukasz
19 stycznia 2023 @ 16:21
Wiele osób myśli, że im cięższy trening tym lepszy. Jednak są granice, których nie wato przekraczać.