Naturalne podniesienie poziomu testosteronu?
Stale rozwijający się rynek suplementów dostarcza nam na bieżąco substancje, które rozwiążą wszystkie nasze problemy ze zdrowiem. Dotyczy to zarówno odchudzania, budowania masy mięśniowej, koncentracji czy poprawie poziomu hormonów. Jeden prosty trik, który pomoże Ci podnieść poziom testosteronu!” – a następnie reklama magicznego środka w cenie równie dla nas magicznej – legalny, nie będący sterydem, działający już w zasadzie od momentu otwarcia opakowania. Znacie to?
Czy jest jakiś skuteczny suplement, który podniesie poziom testosteronu i poprawi Wasze libido? Teoretycznie tak, jednak tym razem nie jest to tabletka, którą można sobie połknąć, a później cieszyć się jej efektami. Tym jednym prostym trikiem, który nam pomoże, jest sen. Sen będący dla nas naturalnym suplementem, wspomagającym przede wszystkim regenerację naszego organizmu.
Niby takie proste, że sen jest dobry na wszystko, niby każdy to wie, jednak czemu tak często tego nie pilnujemy? Pamiętajmy, że zdrowy tryb życia w postaci regularnej aktywności fizycznej, zbilansowanej diety oraz odpowiedniej regeneracji wpłynie na nasz układ dokrewny (hormonalny) znacznie lepiej, niż jakiekolwiek suplementy.
Sen reguluje nasze hormony.
Nie potrzeba badań, żeby dojść do takiego wniosku, że sen wpływa pozytywnie na nasz układ hormonalny. Wystarczy przypomnieć za co została przyznana jedna z nagród Nobla w 2017 roku. Chodzi o rytm dobowy, któremu podlegają komórki. Jak chcesz mieć wysoki poziom testosteronu, skoro zaniedbujesz sen i wychodzisz n naprzeciw całemu organizmowi?
To, jak ważny jest sen dla 0dpowiedniego poziomu testosteronu, potwierdza jedno z badań przeprowadzonych na młodych mężczyznach. Panowie w kwiecie wieku powinni buchać testosteronem i są najlepszym materiałem badawczym, jeśli chodzi o badanie poziomu tego hormonu. Przez kilka dni badani mężczyźni spali około 10 godzin. Później nastąpiła drastyczna zmiana i spali mniej niż 5 godzin. Czym to poskutkowało? Poprzez ograniczenie długości snu zanotowano spadek poziomu testosteronu o 10–15%. Dość zawrotna ilość, jak na tak krótki czas ograniczenia snu. Tymczasem dla wielu z nas taka sytuacja (krótki sen) to norma.
Odpowiednia ilość snu to odpowiednia ilość testosteronu.
Drugie badanie jest również bardzo ciekawe. Wydaje się kontynuacją pierwszego, chociaż w rzeczywistości było wykonane nieco wcześniej. Tym razem naukowcy nie zdecydowali się na interwencję i wymuszanie krótkich okresów snu. Po prostu monitorowali sen dwunastu starszych panów. Okazało się, że u badanych poranne poziomy testosteronu są dość zbieżne z ilością godzin przesypianych na co dzień. Nie dość więc, że poziom testosteronu spada wraz z wiekiem, to w dodatku może znacznie przyspieszyć przez brak szacunku do rytmu dobowego.
Odpowiednia ilość snu jest niezbędna dla organizmu.
Średni czas snu w dzisiejszych czasach zdecydowanie się zmniejsza, co jest zjawiskiem negatywnym. Pogoń za karierą i pieniędzmi staje naprzeciw naturalnym potrzebom ludzkiego organizmu. Od dawna wiadomo, że osiem godzin to optymalna ilość snu dla człowieka. Nieważne, czy powołamy się na medycynę chińską i jej regenerację nocną, czy na najnowsze badania naukowe, które pokazują wzrost problemów zdrowotnych przy zaniedbaniu ilości snu. Nie bez znaczenia jest też pora snu. Zgodnie z medycyną chińską czas pomiędzy godziną 21.00 a 1.00 jest najważniejszy dla regeneracji nadnerczy. Nagroda Nobla z 2017 roku dotycząca cyklu dobowego tylko postawiła kropkę nad i.
Sen i regeneracja podstawą cyklu treningowego.
Niewystarczająca ilość snu może mieć wpływ na nasz organizm w przyszłości. Warto pamiętać, że nasz organizm działa na zasadzie bezwzględnego banku. Każdy kredyt musi być spłacony. Jednocześnie organizm ma niesamowite zdolności adaptacyjne. Potrafi przetrwać miesiące lub lata w niesprzyjającym środowisku. Wiele osób może uznać, że teraz nie śpi tyle ile potrzebuje, a mimo to czuje się dobrze. Jednak organizm w końcu odezwie się po spłatę zaciągniętej pożyczki. Często niedobór snu trzeba później bardzo długo odsypiać, żeby wrócić do równowagi. Wiedzą to dobrze osoby, które przez lata pracują na nocnych zmianach. Jak organizm żyjący na kredycie ma mieć wysoki poziom testosteronu?
Wpływ snu na testosteron – podsumowanie.
Brak snu, niedobór melatoniny, brak uregulowanego cyklu dobowego to dla organizmu stres. Ten z kolei sieje spustoszenie w organizmie i znacząco wpływa na hormony płciowe. W XXI wieku stresu i tak jest zbyt dużo, więc go sobie nie dokładaj. Inaczej zapomnij o optymalnym poziomie testosteronu i dobrym samopoczuciu z nim związanym. Pamiętajmy, że sen jest najprostszą i najprzyjemniejszą czynnością, która globalnie regeneruje nasz organizm. A Ty ile poświęcasz czasu na sen?