Naturalnie szczupli ludzie inaczej myślą o jedzeniu.
Ilu znasz naturalnie szczupłych ludzi, którzy potrafią jeść co chcą, kiedy chcą i nigdy nie muszą martwić się o swoją wagę? Czy po latach diety czułeś ukłucie zazdrości i zastanawiałeś się jak to robią?
Odpowiedź brzmi: Naturalnie szczupli ludzie inaczej myślą o jedzeniu. Nie kierują się oni emocjami ani otoczeniem w sytuacji podejmowania decyzji o spożyciu posiłku, ale dostosowują swoje posiłki do fizycznego głodu, który jest prawidłowym sygnałem organizmu.
To dobra wiadomość! Oznacza to, że przy odrobinie pomocy możesz zacząć inaczej myśleć o jedzeniu. Więc jeśli zawsze chciałeś być naturalnie szczupłą wersją siebie, mogę nauczyć Cię sposobu myślenia i pomóc dokonywać wybory żywieniowe wymagane, aby takim właśnie się stać.
Chęć jedzenia, a sygnały organizmu.
Urodziłeś się wiedząc kiedy, co i ile jeść, ale wielu ludzi ma w swoim najbliższym otoczeniu ludzi, którzy zachęcali ich, by ignorowali sygnały swojego ciała tj. nadmierna tkanka tłuszczowa i zamiast tego „czyścili talerze” lub „czekali do obiadu”. Z czasem zmienia to sposób naszego myślenia, a wybór żywności zaczyna się opierać na czynnikach zewnętrznych – co inni ludzie jedzą, które potrawy są szybko i łatwo dostępne. Może to prowadzić do problemów z kontrolą wagi ciała. Jeśli chcesz stać się szczuplejszy, a zarazem zdrowszy, musisz zacząć odróżniać „fizyczny głód” od „chęci jedzenia”.
Fizyczny głód.
Fizyczny głód pojawia się stopniowo i staje się coraz silniejszy, sygnalizuje ono, że organizm domaga się dostarczenia energii w postaci posiłku. Może Twój żołądek zaczyna się odzywać lub czuje się pusty lub może masz bóle głowy, jednak są to symptomy fizycznego element tego rodzaju głodu. Chociaż możesz w pierwszej kolejności korzystać z pewnych produktów spożywczych, tj. zdrowe pokarmy, to prawdziwy fizyczny głód oczekuje, że zaspokoisz go w zasadzie czymkolwiek.
Chęć jedzenia.
Chęć jedzenia (zwana także emocjonalnym głodem) jest zupełnie inna niż fizyczny głód. Jest podyktowana wyłącznie przez twój mózg, czyli aktualny nastrój i humor. Na przykład, jeśli widzisz jedzenie i natychmiast chcesz je zjeść mimo, że nie byłeś przed chwilą głodny – to znaczy, że pojawił się emocjonalny głód. Jeśli kiedykolwiek miałeś ochotę na coś słodkiego, słonego lub chrupiącego, to jest to również ten typ głodu – szczególnie pojawiający się w okresie zdrowej diety, gdzie wcześniej mieliśmy w zwyczaju jeść jakiś niezdrowy produkt, to organizm ma czasem ochotę powrócić do tego smaku. Wskazówką jest to, że emocjonalny głód pojawia się nagle i zwykle chce bardzo specyficznego jedzenia (np. czekolada). Jest bardzo ciężko go zatrzymać.
Głód fizyczny, a głód emocjonalny.
Kiedy wskazuje różnicę między głodem fizycznym, a głodem emocjonalnym, to większość ludzi, którzy zmagają się jego ciężarem wkrótce uświadamia sobie, że większość ich wyborów żywieniowych jest podyktowana „chęcią jedzenia”, a bardzo niewiele opiera się na prawdziwym, fizycznym głodzie.
Jeśli Twoje ciało nie prosi o jedzenie i nie chce jedzenia, to dlaczego jesz? Czasami samo zdawanie sobie z tego sprawy wystarczy, aby zmotywować się do zmian na tym polu. Czasami ludzie potrzebują pomocy dietetyka lub innego specjalisty, aby dojść do przyczyny tego typu zachowań.
Grzegorz
17 stycznia 2023 @ 16:42
Sam jestem naturalnie szczupły – ilekolwiek nie zjem nie mogę przytyć. Flustrujące
Dietetyk Czy Psycholog
17 stycznia 2023 @ 16:43
Teraz nie wiadomo czy iść do dietetyka czy psychologa 😉