Czym jest nietolerancja laktozy?
Nietolerancja laktozy jest problemem dotyczącym, jak sama nazwa wskazuje, pokarmy zawierające laktozę. Laktoza jest naturalnie występującym cukrem, który jest obecny w produktach mlecznych, takich jak mleko, jogurt czy ser. Wiele osób może bez problemu spożywać te potrawy i napoje, ale niektórzy z nas nie są w stanie strawić bez konsekwencji tego cukru.
Nietolerancja laktozy jest dziedziczna – w związku z tym szansa występowania tego schorzenia u potomstwa jest spora. Forma i nasilenie nietolerancji jest osobnicza, co oznacza, że różni ludzie mogą mieć różne tolerancje na żywność i napoje zawierające laktozę.
Co więcej powinniśmy wiedzieć o nietolerancji laktozy? Co może grozić w sytuacji spożycia laktozy? Jak zachowa się organizm?
Nietolerancja laktozy i jej objawy.
Niektóre warunki zdrowotne i leczenie mogą również prowadzić do nietolerancji laktozy w wyniku uszkodzenia jelit. Na przykład celiakia, niektóre rodzaje leczenia raka i chirurgia przewodu pokarmowego. Gdy ktoś odzyskuje zdrowie, może wrócić do spożywania żywności i napojów zawierających laktozę, więc jest to coś na zasadzie okresowej nietolerancji. Osoby z nietolerancją laktozy odczuwają szereg dolegliwości trawiennych po jedzeniu lub spożywaniu napojów zawierających laktozę. Objawy mogą obejmować:
- wzdęcia
- biegunka
- gazy
- nudności
- ból brzucha
Twój lekarz pierwszego kontaktu może podczas diagnozy zapytać, czy niektóre pokarmy powodują u Ciebie „rewolucje” żołądkowe lub nieregularne wypróżnienia. Często ludzie z nietolerancją laktozy są świadomi, że określone pokarmy i napoje prowadzą u nich do dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Lekarz najprawdopodobniej zapyta, czy ktoś z Twojej rodziny ma lub miał jakieś nietolerancje pokarmowe.
Nietolerancja laktozy – jak postępować?
Lekarz może zlecić test oddechowy wodoru, aby pomóc zdiagnozować nietolerancję laktozy. Może też skierować Cię do dietetyka, który może pomóc Ci określić, ile laktozy jest przez Ciebie tolerowane, aby jednocześnie mieć świadomość o granicy, której nie możesz przekraczać, aby uniknąć problemów żołądkowych.
Jeśli nie tolerujesz laktozy, musisz ograniczyć pokarmy zawierające ten cukier mleczny. Większość osób z nietolerancją laktozy może spożywać niewielkie ilości laktozy bez widocznych objawów. Badania sugerują, że odpowiednik jednej szklanki mleka dziennie może być tolerowany przez wiele osób, które mimo wszystko nie tolerują laktozy. Wiele osób z nietolerancją laktozy może również cieszyć się smakiem jogurtu i twardych serów, takich jak cheddar lub szwajcar, bez żadnych objawów.
Produkty zawierające laktozę.
Tak jak wspominałem, źródłami laktozy są produkty na bazie mleka. Obejmuje to mleko, ser, jogurty, twaróg i masło, a także bitą śmietanę, mleko w proszku w proszku czy mleko skondensowane. Pakowane i gotowe produkty spożywcze mogą również zawierać laktozę. Czytanie listy składników może pomóc w określeniu, czy dany pokarm zawiera laktozę. Produkty mleczne mogą być stosowane jako składnik różnych produktów spożywczych, w tym pieczywa, gofrów, ciast, ziemniaków instant (dania ekspresowe zalewane wrzątkiem), zup kremowych, batonów proteinowych i koktajli zastępujących posiłki. Laktoza może być również obecna w produktach, w których nie powinna się znajdować, takich jak śmietanki inne niż mleczne, margaryna i wędliny.
Leki również mogą zawierać laktozę. Jeśli bierzesz leki na receptę lub bez recepty, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub farmaceutą. Zapytajvczy którykolwiek z tych produktów zawiera laktozę i czy jego ilość może być uciążliwa dla osób z występującą nietolerancją.
Nietolerancja laktozy, a wapń i witamina D.
Mleko i produkty mleczne są powszechnym źródłem wapnia dla wielu z nas i często są wzbogacane witaminą D. Jeśli profilaktycznie zmniejszasz spożycie mleka, ważne jest, aby wybrać inne źródła wapnia i witaminy D, aby uniknąć ich niedoboru. Bezlaktozowe wersje produktów mlecznych są dostępne w większości supermarketów. Produkty te oferują podobną ilość wapnia, jak ich mleczne odpowiedniki. Kombinacja innych produktów spożywczych może również pomóc zaspokoić zapotrzebowanie na wapń w ciągu dnia, w tym:
- ryby z jadalnymi, miękkimi ośćmi, takimi jak łosoś czy sardynki w puszce
- suszonej fasoli
- brokuły i zielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż i warzywa kapustne
- napoje i pokarmy wzbogacone wapniem, takie jak 100% sok pomarańczowy czy mleko sojowe
- migdały
Jeśli wybierzesz produkty mleczne bez laktozy, mogą one być już wzmocnione witaminą D. Inne źródła tego składnika odżywczego można uzyskać z:
- jajka
- łosoś i inne tłuste ryby
- tran
- grzyby
I ponownie – czytaj uważnie etykiety produktów. Czasami wapń jest dodawany do niemlecznych napojów z orzechów lub ryżu, a także do 100% soków owocowych i płatków śniadaniowych.
Pola
14 marca 2023 @ 12:10
Mój brat ma nietolerancje laktozy, zawsze gdy po spożyciu mleka się załatwia robi krwawą jesień hah
Kamil
14 marca 2023 @ 12:11
Czym najlepiej zastąpić mleko w diecie, aby nie miało to laktozy
Dawid
17 marca 2023 @ 14:24
Nigdy nie wiedziałem, że leki mogą zawierać laktozę. To wiem wyjaśnia
Igor
17 marca 2023 @ 14:26
A na biologii uczą dzieci o układach zamiast o rzeczach takich jak uczulenia, ich skutki i co może je wywołać