Nowy sposób na zbędne kilogramy?
Żeby stracić na wadze, to czasem trzeba… Przybrać na wadze? To brzmi jak wariactwo, prawda? Czemu przybierać jeszcze na wadze, skoro chcemy schudnąć? Bez sensu! Może brzmi bez sensu, ale jednak tak wygląda naprawa uszkodzonego metabolizmu, który wszelkie próby redukcji wagi sabotuje poprzez wzmożenie apetytu i totalny brak efektów. Znasz to?
Jeżeli w Twojej przeszłości były historie z niskokalorycznymi dietami, ciągle masz efekt jo-jo, cierpisz na zaburzenia odżywiania to jest to artykuł akurat dla Ciebie. Prawidłowo działający metabolizm jest jednym z ważniejszych czynników, które decydują o tym, że nasza waga jest w normie oraz jaką mamy łatwość w jej utrzymaniu.
Z kolei zbyt duże restrykcje kaloryczne, diety niskotłuszczowe – im więcej takich prób odchudzania się, tym większe są wyrządzone szkody. Z każdą kolejną redukcją organizm coraz bardziej się broni i coraz trudniej stracić zbędne kilogramy. Dlaczego tak się dzieje?
CYKLICZNOŚĆ W DIECIE REDUKCYJNEJ.
Redukcja tkanki tłuszczowej to bardzo skomplikowany proces, w którym bierze udział wiele hormonów i składników mineralnych. Jednak w uproszczeniu można to przedstawić następująco: Wyobraźmy sobie, że nasz metabolizm to termostat, który jest ustawiany przez nasz mózg. Jeśli Twój termostat jest ustawiony na 2200 kalorii, będziesz spalał tę ilość każdego dnia. Jednak, kiedy drastycznie zmniejszasz spożycie kalorii przez dłuższy czas to termostat zostaje przeprogramowany. Więc zamiast spalać 2200 kalorii dziennie, Twoje ciało spali tylko 1500. Rozpoczęcie tego procesu zajmuje kilka tygodni, dlatego początkowo diety o ograniczonej kaloryczności zwykle są bardzo skuteczne.
Problem pojawia się jednak, gdy próbujesz zmusić mózg do zresetowania termostatu i zwiększenia liczby spalanych kalorii – wtedy szybko nabieramy kolejne kilogramy. Taki stan przeprogramowanego termostatu może trwać nawet kilka lat! To wszystko sprawia, że często, aby schudnąć trzeba zacząć jeść więcej. Czasem trzeba nawet nieco przytyć!
Jednak w długofalowej perspektywie mamy piękną redukcję wagi i (co najważniejsze!) utrzymanie tego efektu. Warto pamiętać, że diety o niskiej kaloryczności na dłuższą metę przyczyniają się do niedoborów pokarmowych i problemów z tym związanych. Aby zachować wagę na takiej diecie, trzeba by było jeść coraz mniej i mniej. A przecież nie o to chodzi… Pożywienie, jak sama nazwa wskazuje – odżywia nas. Nasze ciało potrzebuje budulca i energii z jedzenia, abyśmy mogli sprawnie funkcjonować. Dbaj o siebie i dostarczaj swojemu organizmowi tego, czego potrzebuje.
JAK POWINNA WYGLĄDAĆ OPTYMALNA DIETA NA REDUKCJĘ?
- pozwala uzyskać i utrzymać odpowiednią masę ciała,
- zapewnia równowagę hormonalną,
- wzmacnia system odpornościowy,
- zapobiega dolegliwościom zdrowotnym,
- składa się z prawdziwego, gęsto odżywczego jedzenia, a nie z gotowych produktów,
- jest ciągła, jest stylem życia, a nie dietą w stylu: Jak schudnąć 5 kg do wakacji.
Jak widać, wiele czynników wpływa na stan naszego ciała. Dlatego warto zacząć odchudzanie od analizy swojego zdrowia, ponieważ odpowiednia dieta, skupiająca się przede wszystkim na prawidłowym odżywieniu organizmu sprawi, że waga sama wróci do prawidłowego poziomu. Nie traktujmy diety, jako krótkiego okresu, gdzie katujemy, jedząc sałatę i odmawiając sobie kebaba. Zdrowa dieta, to taka, która nigdy się nie kończy.
Nikodem
15 lutego 2023 @ 16:26
Brzmi jak paradoks, ale skoro działa to czemu z tego nie skorzystać
Karolina
15 lutego 2023 @ 16:27
Jeśli coś jest głupie, a działa to nie jest głupie