O co chodzi z detoxem?
W dzisiejszych czasach dieta typu detox jest bardzo popularna, gdy żywność jest mocno brana pod lupę nie tylko przez naukowców, ale i klienci są bardziej świadomi, bardzo dużym trendem jest świadomość oczyszczania naszego organizmu ze wszechobecnych toksyn. Znajomość hodowli czy powszechnie stosowanych dodatków do pożywienia, pozwala nam unikać niechcianych substancji w naszej codziennej diecie. Co w sytuacji, gdy po prostu nie mamy takiej możliwości? Czy musimy zatem zadbać o jakiś specjalny proces oczyszczania naszego ciała?
Diety typu „detox” są często źle rozumiane – zwłaszcza, że Twoje ciało jest już wyposażone we własny system detoksykacji. Zrozumienie, jak działa detoksykacja, może pomóc w wyjaśnieniu pewnych nieporozumień, ponieważ często jest tak, że ogarnia nas fascynacja jakąś metodą, nie patrząc na nią w zrozumiały sposób z obu perspektyw.
Czym więc jest tzw. dieta detox dla naszego organizmu? Czy nasz organizm wymaga odpowiedniego żywienia w celu oczyszczenia? Czy każdy z nas powinien zastanowić się nad wprowadzeniem diety typu detox?
SYSTEMY DETOKSYKACYJNE ORGANIZMU.
Detoksykacja to proces, który organizm wykonuje przez całą dobę, wykorzystując ważne elementy odżywcze z naszej diety. To proces, który przekształca toksyny do takiej formy, aby można je było usunąć skutecznie z organizmu. Można je podzielić na dwie główne kategorie: toksyny wytwarzane w organizmie podczas regularnego metabolizmu oraz te, które pochodzą spoza ciała i są wprowadzane przez jedzenie, picie, oddychanie lub są wchłaniane przez skórę z atmosfery.
Toksyny wytwarzane w organizmie obejmują kwas mlekowy, mocznik i produkty przemiany materii z mikroorganizmów w jelitach. Toksyny zewnętrzne mogą obejmować pestycydy, rtęć w owocach morza, ołów ze spalin samochodowych i zanieczyszczenie powietrza, chemikalia w wyrobach tytoniowych i narkotykach, alkohol oraz wiele innych.
DETOKSYKACJA ORGANIZMU – LEKI.
Detoksykacja to także proces, dzięki któremu leki są metabolizowane i usuwane z organizmu. Ponieważ toksyny są potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego, należy je przekształcać i wydalać z moczem, kałem, wydychanym powietrzem lub potem. Zdolność każdej osoby do detoksykacji jest różna i zależy od środowiska, diety, stylu życia, stanu zdrowia i czynników genetycznych, co sugeruje, że niektóre osoby mogą wymagać większego wsparcia oczyszczania organizmu niż inne.
Ale jeśli ilość toksyn, na które narażona jest dana osoba, przekracza zdolność jej ciała do wydalania, toksyny mogą być przechowywane w komórkach tłuszczowych, tkankach miękkich i kościach, negatywnie wpływając na zdrowie. Jest to uzasadnienie stosowania praktyk, które wspierają własne zdolności detoksykacyjne organizmu, ale potrzebne są dalsze badania.
ZASADY DIET TYPU DETOX.
Większość programów detoksykacji zaleca usuwanie wysoko przetworzonej żywności i żywności, na które wrażliwi są niektórzy ludzie, takich jak nabiał, gluten, jaja, orzeszki ziemne i czerwone mięso, czyli tzw. alergenów. Zalecają również jedzenie głównie warzyw z upraw ekologicznych, owoców, całych bezglutenowych ziaren, orzechów, nasion i chudego białka. Inne programy zalecają post, potencjalnie ryzykowną praktykę dla niektórych osób, która może w rzeczywistości tłumić szlaki detoksykacji w organizmie. Dlatego wielu lekarzy odradza tę praktykę.
Wielu niewykwalifikowanych ludzi twierdzi, że jest ekspertami w detoksykacji; jednak bardzo często brak jest badań potwierdzających ich skrajne tezy. Ponadto programy detoksykacji mogą się znacznie różnić i mogą stanowić zagrożenie dla niektórych osób (takich jak osoby z problemami zdrowotnymi, osoby z zaburzeniami odżywiania, osoby przyjmujące wiele leków oraz kobiety w ciąży lub karmiące piersią).
8 SPOSOBÓW NA WSPARCIE NATURALNEGO OCZYSZCZANIA:
Wsparcie oczyszczania organizmu nie musi polegać na rygorystycznym planie dietetycznym; robienie niektórych lub wszystkich poniższych czynności może wspomóc nasze naturalne mechanizmy obronne:
- Pij dużo wody.
- Codziennie jedz warzywa i owoce.
- Codziennie spożywaj błonnik pokarmowy z warzyw, owoców, orzechów, nasion i produktów pełnoziarnistych, aby utrzymać odpowiednią perystaltykę jelit.
- Spożywaj warzywa kapuściane, w tym brokuły i brukselkę, jagody, karczochy, czosnek, cebulę, pory i zieloną herbatę.
- Spożywaj odpowiednią ilość białka, co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania optymalnego poziomu glutationu, głównego enzymu oczyszczającego organizm.
- Warto zadbać o suplementację witaminami oraz minerałami.
- Jedz naturalnie sfermentowane potrawy, takie jak kefir, jogurt, ogórki i kapusta kiszona lub weź wysokiej jakości probiotyk.
Hubert
8 lutego 2023 @ 15:25
Wydaje mi się, że zamiast oczyszczać swój organizm wystarczy najzwyczajniej go nie zaśmiecać
Urszula
8 lutego 2023 @ 15:26
Jak w detoksie ma pomóc jedzenie naturalnie sfermentowanych potraw?
Dominik Kopczyński
9 lutego 2023 @ 18:33
Teoretycznie zwiększają ilość bakterii w jelitach, które tworzą zdrową dla nas florę jelitową.