Obalamy mity #11: Musisz robić detox!
Internet jest pełen sprzecznych opinii oraz teorii, które dotyczą specyfiki treningu oraz diety. Najczęściej dotyczą one spożywania poszczególnych produktów lub sposobów podejścia do swojego sposobu żywienia. Musimy być świadomi, że wiedza pozyskana z Internetu nie zawsze jest wartościowa, jeżeli nie ma poparcia w badaniach naukowych, które są podstawą do wysuwania niekiedy drastycznych teorii.
Pamiętajmy, że zbilansowana dieta ma swoje ogólne wytyczne, jednak musi być ona dopasowana do danej osoby i uwzględniać jej indywidualne preferencje. Dlatego też nie możemy ślepo wierzyć w krytykę czy nowoczesne podejścia, bez uprzedniego zapoznania się z tematem. Ważny jest również fakt, że wszelkie zmiany w diecie wymagają analizy i nie mogą być robione na oko lub pod wpływem presji.
My stawiamy na badania naukowe, które są podstawą przekazywanej przez nas wiedzy. Bez problemu można znaleźć portale, które są zbiorami badań z bardzo szerokiego zakresu dotyczącego żywienia, zdrowia czy suplementacji.
DETOX, CZY TO NAM POTRZEBNE?
„Detox” jest ostatecznym przejawem obsesji na temat „czystego jedzenia”, który ogranicza naszą dietę do soków roślinnych i wody. Teoretycznie po kilku dniach tego schematu, nasz organizm powinien zostać oczyszczony z… Czego? Dobre pytanie. Badanie przeprowadzone w 2009 r. na dziesięciu różnych producentach produktów przeciwdziałających toksynom wykazało, że producenci nie są w stanie nazwać „toksyn” niwelowanych przez żaden z ich piętnastu produktów – nie mówiąc już o tym, czy ich produkty działają. Ściślej mówiąc, toksyny są substancjami roślinnymi lub zwierzęcymi, które są trujące dla ludzi; dla wielu zwolenników detoksu „toksyny” obejmują także metale ciężkie… i wszystko, co syntetyczne: nie tylko toksyny (trucizny wytwarzane przez człowieka, takie jak zanieczyszczenia czy pestycydy ), ale także konserwanty, syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, itp.
CZY DETOX DZIAŁA?
Niestety, nawet gdy substancja naprawdę jest szkodliwa, „dieta detoksowa” nie pomoże. Ostra toksyczność najprawdopodobniej stanowiłaby nagłą potrzebę pomocy medycznej. Wątroba, nerki, płuca i inne narządy działają przez całą dobę, usuwając szkodliwe substancje i wydalając produkty przemiany materii; detoksy mogą utrudnić im pracę! Diety oczyszczające niekoniecznie są bezpieczne. Co jakiś czas pojawia się opis przypadku potencjalnego ryzyka, takiego jak uszkodzenie nerek wywołane przez zielone koktajle lub niewydolność wątroby po herbatach oczyszczających dziwnego pochodzenia.
Co tłumaczy popularność herbat oczyszczających, które często są podstawą detoxu? Jedną z odpowiedzi jest szybka utrata wagi. Głodówka uniemożliwia dostarczanie węglowodanów, więc wytracamy zmagazynowany glikogen w +/- 24 godziny. Wynikająca z tego utrata kilku kilogramów może dać złudne przeczucie, że dieta przyniosła pozytywne efekty, bo przecież cyfra na wadze poszła w dół. Tłuszcz? Toksyny? Niestety, kiedy dieta dobiegnie końca i powrócisz do swoich normalnych nawyków żywieniowych, glikogen i woda z nim związana zaczną wracać, a wraz z nimi kilogramy, które zrzucisz, idealnie prezentując w praktyce tzw. „efekt jojo”.
DETOX W PRAKTYCE.
Skoncentruj się na rozsądnych i regularnych zmianach w swojej diecie, takich jak codzienne spożywanie pełnowartościowego i mało przetworzonego pożywienia. Dieta o odpowiednich proporcjach, z ulubionymi warzywami i produktami bogatymi w witaminy i minerały, jest nie tylko smaczniejsza niż wszystko, co ma do zaoferowania „dieta oczyszczająca”, są one również o wiele lepsze dla Ciebie i Twojego zdrowia. Dieta oczyszczająca może sprawić, że poczujesz się lepiej, ale to zwykle ze względu na zwiększone spożycie warzyw i owoców, nie dlatego, że ma miejsce jakakolwiek forma usuwania toksyn z Twojego organizmu.
Majkel
30 stycznia 2023 @ 14:57
Zamiast korzystać z diety oczyszczającej wystarczy nie zaśmiecać organizmu
Błażej
30 stycznia 2023 @ 15:00
Taki detoks potrafi być niebezpieczny. Mój znajomy uznał, że jego ból brzucha jest spowodowany toksynami, więc postanowił oczyścić się sokami. Skończyło się na nagłej operacji wyrostka