Obalamy mity #2: Białko po treningu.
Tym razem nasze obalanie mitów dietetycznych będzie dotyczyło spożywania białka bezpośrednio po treningu. Bardzo często spotykamy na siłowni osoby, które bezpośrednio po treningu spożywają porcję białka w postaci suplementu. Czy to jest odpowiedni moment, w którym nasz organizm wymaga uzupełnienia białka?
Trenując na siłowni oraz stosując zbilansowaną dietę jesteśmy świadomi, że posiłek po treningu jest bardzo istotny. Dostarcza nam on wówczas energii i budulca niezbędnego do rozpoczęcia procesu regeneracji oraz budowy masy mięśniowej.
Czy posiłek lub suplementacja po treningu musi być spożyta bezpośrednio po zakończonym wysiłku fizycznym?
BIAŁKO JAKO BUDULEC.
Podczas treningu siłowego, na skutek stosowanych obciążeń zewnętrznych uszkadzasz mięśnie, które Twoje ciało musi następnie naprawić, często czyniąc je bardziej odpornymi (większymi), co jest bez wątpienia zjawiskiem pozytywnym. Surowcem do tej naprawy jest białko, które spożywasz w pokarmach, jednak tematyka „anabolicznego okna” występującego bezpośrednio po treningu jest tematem rzeką.
Stwierdzenie „potrzebujesz białka bezpośrednio po treningu” może nie jest mitem, ale bardziej przesadą. Spożywanie odpowiedniej dla danego osobnika porcji białka w ciągu dwóch godzin po treningu może być bardzo pomocne, ale nie jest konieczne. Najważniejsze jest dzienne spożycie białka, ponieważ organizm nie regeneruje się tylko i wyłącznie w trakcie trwania wspomnianego „okna”, ale przez cały dzień i noc, więc całokształt spożytego białka ma na to znacznie większy wpływ.
BIAŁKO BEZPOŚREDNIO PO TRENINGU?
To się bardziej dotyczy szybko przyjętych odżywek białkowych albo nawet posiłkach w szatni bezpośrednio po treningu, bo tak też ludzie robią. Należy pamiętać, że organizm też musi się przestawić z trybu treningowego na ten, że tak powiem „normalny”, więc też potrzebuję trochę czasu dla siebie. Katabolizm to nie jest szkodnik, który czeka tylko z zegarkiem w ręku aż zapomnicie coś zjeść, skoro prowadzicie w miarę rozsądne żywienie.
Nie neguję tym samym posiłku po treningu – on jest oczywiście niezbędny, nie ze względu na białko, ale chociażby patrząc przez pryzmat uzupełnienia utraconej energii. Naturalną koleją rzeczy jest fakt, że nie będziemy jedli samego ryżu, ale dorzucimy do niego coś bardziej treściwego, np. mięso, a w konsekwencji białko. Nie potrzebujesz białka natychmiast po treningu, ważny jest całokształt jego podaży.
27 stycznia 2023 @ 16:39
Nie zdziwiłbym się jakby się okazało, że „okno” to kolejny wymysł koncernów produkujących odżywki, żeby zwiększyć ich sprzedaż
27 stycznia 2023 @ 16:41
Czyli czas spożycia posiłku bezpośrednio po treningu ma jakikolwiek wpływ na wchłanianie składników odżywczych czy nie?
27 stycznia 2023 @ 18:23
Generalnie organizm po wysiłku jest zmęczony, w związku z czym szybko wszystko przyswaja, o ile posiłek będzie odpowiednio zbilansowany. Jednak nie ma co popadać w paranoję i jeść zaraz w szatni. Na spokojnie prysznic, dotrzeć do domu i na spokojnie zjeść. Jeżeli jest to trudne, to z pomocą przychodzą odzywki i produkty bazujące na prostych cukrach, bo takich najbardziej oczekujemy ze względu na wysoki IG. Często jak rozpisuje ludziom diety i wiem, że mają słabą wolę, a ciągnie ich do słodyczy, to tu dopuszczam ich zjedzenie, ale bez przesady i z uwzględnieniem ich w kaloryczności danego dnia.