Obalamy mity #4: Śniadanie to podstawa!
Nowo powstała seria to zbiór mitów, które krążą w sieci bądź na drodze pantoflowej i są na tyle silnie zakorzenione, że wprowadzają multum ludzi w błąd. Być może są od dawna obalone, potwierdzone, ale wymagają kolejny raz uświadomienia, że coś jest mylące. Inne z kolei mogą być z jednej strony sensowne, na tzw. chłopski rozum, ale z punktu widzenia naukowego tak nie jest, a jeszcze inne są przekazywane z pokolenia na pokolenie i tak po prostu ma według niektórych być. Weź tu bądź człowieku mądry…
Postaramy się w prosty i sensowny sposób udowodnić niektóre fakty, abyście mogli kierować się swoim rozumem, a nie presją otoczenia. Wiadomym jest, że przed zmianami i nabywaną wiedzą ludzie często się wzbraniają, poprzez najprostsze negowanie. Podejdź do tematu na chłodno i przeanalizuj to, co Ci podamy.
Zapraszamy do lektury!
ŚNIADANIE – CZY TO OBOWIĄZEK?
„Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia!” to coś, o czym wszyscy słyszeliśmy wcześniej od rodziców, fit blogerów, lekarzy i różnorakich kampanii reklamowych. Jednak zdrowotny sens spożywania śniadania zanika na skutek złej jego kompozycji.
Ludzie, którzy propagują spożywanie śniadania, wskazują na badania obserwacyjne wykazujące wyższy BMI u odpuszczających sobie śniadania. Jednak badania kliniczne wskazują, że osobiste preferencje są kluczowym czynnikiem.
Niektórzy ludzie podświadomie rekompensują wszystkie kalorie, które opuścili podczas śniadania, podczas gdy inni nie będą odczuwać głodu na tym samym poziomie. Indywidualne reakcje są różne, więc nie próbuj zmuszać się do wzorca jedzenia, który nie jest zbieżny z Twoim trybem życia, ponieważ może to spowodować więcej szkody niż pożytku.
BRAK ŚNIADANIA, A METABOLIZM.
Innym popularnym twierdzeniem jest to, że pomijanie śniadania może spowodować „awarię” metabolizmu. Jednak badania dotyczące osób szczupłych i z nadwagą wykazały, że pomijanie śniadania nie spowalnia tempa metabolizmu.
Jednym z obszarów, w którym mantra „nie opuszczaj śniadania” może być prawdziwa, jest u osób z zaburzoną regulacją glukozy. Osoby te powinny odżywiać się regularnie, aby osiągnąć lepsze codzienne zarządzanie glukozą.
Wniosek: Nie musisz jeść śniadania, by być zdrowym lub chcąc schudnąć. Powinieneś dostosować spożycie śniadania na swoich preferencjach i celi treningowo–żywieniowych. Nie krępuj się eksperymentować.
9 października 2019 @ 17:10
5
10 kwietnia 2020 @ 16:36
3
27 stycznia 2023 @ 16:47
Jeśli nie będziemy jedli śniadania to skąd brać energię na cały dzień? Z kolacji zjedzonej poprzedniego dnia?
27 stycznia 2023 @ 18:20
Są różne formy radzenia sobie z tym, pierwsza to carb back loading, czyli zwiększona podaż węglowodanów raz z upływem dnia. Tam ważny jest IG węglowodanów, które spożywamy. Innym wystarczy sama kawa rano. Osobiście nie jem śniadań, ale podyktowane jest to moim szybkim trybem dnia do południa. Przyzwyczaiłem się, ale trzeba pamiętać, że potem masz mniej czasu i posiłków na dostarczenie swojego zapotrzebowania. Więc coś kosztem czegoś.
27 stycznia 2023 @ 16:48
W moim przypadku dzień bez śniadania jest dniem straconym. Czuję się wtedy zmęczona i „zamulona”
27 stycznia 2023 @ 18:17
5