Obalamy mity #4: Śniadanie to podstawa!
Niemal każda zbilansowana dieta uwzględnia posiłek, który spełnia rolę śniadania. Tak samo utarta jest teoria, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Już na wstępie mogę stwierdzić, że każdy posiłek, który jest uwzględniony w Twojej diecie jest ważny, ponieważ dostarcza wszystkie niezbędne makroelementy, które zawiera Twój plan żywieniowy.
Śniadaniem nazywamy zazwyczaj pierwszy posiłek dnia, który ma pewne utarte schematy. Śniadania często kojarzymy z różnego rodzaju płatkami, jajecznicą czy kanapkami. Ta samo uczy nas gastronomia, serwując nam oferty śniadaniowe, które są zbieżne z takim podejściem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Twój pierwszy posiłek dnia miał inną formę.
Mimo wszystko część z nas nie ma z rana apetytu z różnych powodów, w związku z czym pomija śniadanie. Czy jest to poważny błąd i rzeczywiście omijamy najważniejszy posiłek w ciągu naszego dnia?
ŚNIADANIE – CZY TO OBOWIĄZEK?
„Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia!” to coś, o czym wszyscy słyszeliśmy wcześniej od rodziców, fit blogerów, lekarzy i różnorakich kampanii reklamowych. Jednak zdrowotny sens spożywania śniadania zanika na skutek złej jego kompozycji. Ludzie, którzy propagują spożywanie śniadania, wskazują na badania obserwacyjne wykazujące wyższy BMI u odpuszczających sobie śniadania. Jednak badania kliniczne wskazują, że osobiste preferencje są kluczowym czynnikiem.
Niektórzy ludzie podświadomie rekompensują wszystkie kalorie, które opuścili podczas śniadania, podczas gdy inni nie będą odczuwać głodu na tym samym poziomie. Indywidualne reakcje są różne, więc nie próbuj zmuszać się do wzorca jedzenia, który nie jest zbieżny z Twoim trybem życia, ponieważ może to spowodować więcej szkody niż pożytku.
BRAK ŚNIADANIA, A METABOLIZM.
Innym popularnym twierdzeniem jest to, że pomijanie śniadania może spowodować „awarię” metabolizmu. Jednak badania dotyczące osób szczupłych i z nadwagą wykazały, że pomijanie śniadania nie spowalnia tempa metabolizmu. Jednym z obszarów, w którym mantra „nie opuszczaj śniadania” może być prawdziwa, jest u osób z zaburzoną regulacją glukozy. Osoby te powinny odżywiać się regularnie, aby osiągnąć lepsze codzienne zarządzanie glukozą. Nie musisz jeść śniadania, by być zdrowym lub chcąc schudnąć. Powinieneś dostosować spożycie śniadania na swoich preferencjach i celi treningowo-żywieniowych. Nie krępuj się eksperymentować.
MINUSY OMIJANIA ŚNIADANIA.
Omijanie śniadania ma jeden mniej lub bardziej istotny minus w naszej diecie. Każda dobrze zbilansowana dieta ma swoje wytyczne, których musimy się trzymać, jeżeli chcemy osiągnąć efekt w postaci redukcji tkanki tłuszczowej lub budowania masy mięśniowej. Omijając śniadania doprowadzamy do sytuacji, gdy w pozostałych posiłkach musimy zrekompensować brak spożytych wartości odżywczych.
Wówczas może zrodzić się problem, przez co będziemy przesadnie objedzeniu lub nie wypełnimy założeń naszej diety. Jeżeli nie chcesz jesz śniadań, ponieważ masz szybkie poranki albo nie masz rano apetytu, to dodaj kolejny posiłek w ciągu dnia, aby pojedyncze porcje nie były za duże. Oczywiście nie mam tu na myśli sytuacji, gdy zaśpisz i to będzie powodem ominięcia posiłku.
27 stycznia 2023 @ 16:47
Jeśli nie będziemy jedli śniadania to skąd brać energię na cały dzień? Z kolacji zjedzonej poprzedniego dnia?
27 stycznia 2023 @ 18:20
Są różne formy radzenia sobie z tym, pierwsza to carb back loading, czyli zwiększona podaż węglowodanów raz z upływem dnia. Tam ważny jest IG węglowodanów, które spożywamy. Innym wystarczy sama kawa rano. Osobiście nie jem śniadań, ale podyktowane jest to moim szybkim trybem dnia do południa. Przyzwyczaiłem się, ale trzeba pamiętać, że potem masz mniej czasu i posiłków na dostarczenie swojego zapotrzebowania. Więc coś kosztem czegoś.
27 stycznia 2023 @ 16:48
W moim przypadku dzień bez śniadania jest dniem straconym. Czuję się wtedy zmęczona i „zamulona”