Odzież techniczna na trening?
Istotne jest zrozumienie, że odzież sportowa nie zawsze musi być specjalistyczna, aby wspierać nasz trening. Na przykład, jeśli trenujemy w warunkach zmiennych pogodowych, odpowiednia warstwa termiczna może znacząco poprawić komfort treningu, nawet jeśli nie jest to odzież dedykowana danej dyscyplinie.
Dodatkowo, ubrania zapewniające odpowiednią wentylację i odprowadzanie wilgoci mogą być kluczowe dla komfortu i wydajności podczas aktywności fizycznej, niezależnie od ich specjalizacji. Warto więc dobierać ubrania do treningu w taki sposób, aby wspierały nasze potrzeby i zapewniały odpowiednią funkcjonalność, nawet jeśli nie są to produkty dedykowane konkretnym dyscyplinom sportowym.
Zwykły T-shirt i krótkie spodenki królują na zajęciach WF, siłowniach czy różnego rodzaju formach aktywności fizycznej i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Strój ma być wygodny i bezpieczny, abyś mógł komfortowo wykonywać swój trening. Czy możemy coś odkrywczego Ci przekazać w tym aspekcie?
Odzież termoaktywna.
Odzież termoaktywna to jedna z najbardziej znanych nam kategorii, jeżeli ktoś nas zapyta o bardziej funkcjonalną odzież do treningu. Jest to przede wszystkim odzież elastyczna, dzięki czemu jest odpowiednio dopasowana do naszego ciała, aby mogła pełnić funkcje, o których zaraz wspomnę. Doskonale odprowadza wilgoć i ciepło na zewnątrz warstwy, co umożliwa nam lepszą termoregulację podczas treningu. Bardzo dobrym wyborem są chociażby produkty firmy Poundout, której rozwój obserwuję od wielu lat. Odzież jest nie tylko funkcjonalna, posiada również bardzo ciekawe grafiki, dzięki czemu każdy znajdzie cos, co trafi w Twój gust.
Pranie odzieży termoaktywnej.
Zazwyczaj swoje ubrania pierzemy wedle schematu, dzieląc je wedle koloru, ustawiamy program, dodajemy jakiś proszek i płyn i tyle. Tylko czy tak to może działać w przypadku odzieży termoaktywnej? Niekoniecznie, ponieważ w tego typu odzieży jest zastosowany specjalny materiał oraz technologia układu włokien, której poprawne działanie warunkuje właściwości odzieży. Lanolina, która jest obecna w większości detergentów do prania, zatyka „pory” (przestrzenie) między włoknami, utrudniając odprowadzanie potu oraz ciepła. Powinniśmy stosować środki, które nie zawierają lanoliny, tj. szare mydło, detergenty bez lanoliny lub środki przeznaczone do czyszczenia odzieży technicznej.
Trwałość odzieży termoaktywnej.
Użytkuje od wielu lat różnego rodzaju odzież termoatywną. Testowałem na sobie droższe i tańsze marki. Na skutek braku wiedzy, zepsułem podczas prania pewnie dziesiątki tego typu koszulek, spodenek czy legginsów. Poznając system prania takiej odzieży byłem przekonany, że moja inwestycja w droższe modele będzie wieloletnia. Nic bardziej mylnego. Zauważyłem, że sporo z moich rzeczy jest pozaciągana, tj. wypruwały się i naciągały pojedyncze włókna materiału.
Szukałem najpierw przyczny w materiale, ale nic nie dostrzegłem. Z racji tego, że zajmuje się głownie sportami walki, do których stosowałem różnego rodzaju rashguardy, to przyczyna okazała się bardziej prozaiczna, niż myślałem. Tego typu odzież nie lubi wszelkiego rodzaju rzepów. Dotyczy to nie tylko prania, ale również transportu w torbie treningowej. Dlatego pamiętaj, aby nie odzieży termoaktywnej z rzeczami, które mają rzepy. Jeżeli nie mamy wyboru, to zadbajmy o to, aby były zapięte, dzięki czemu unikniemy tego typu uszkodzeń.
Rashguard, a koszulka bawełniana.
Porównując rashguard do klasycznej koszulki bawełnianej, możemy zauważyć kilka korzyści, które przekonają Cię do nieco wyższej ceny. Przede wszystkim wygoda – w przylegającej koszulce trenuje się znacznie wygodniej niż w lużnej, ponieważ nie krępuje nam w żaden sposób ruchów. Co więcej, koszulka bawełniana nasiąka wodą, uniemożliwiając nam prawidłową termoregulację. Dodatkowo rashguard ma też przewagę podczas treningu sportów walki, ponieważ przylega dobrze do ciała, nie powodując zagrożenia, że komuś ręka, palec lub noga utknie w odzieży. Niby błacha sprawa, a może doprowadzić do kontuzji.
Czy muszę używać odzież termoaktywną?
Oczywiście, że nie, no bo kto Cię zmusi? Pytaniem podstawowym jest: jaki typ treningu wykonujesz i czego oczekujesz od takiej odzieży? Z pewnością pomoże ona Ci poprawić Twoje wyniki, ponieważ ułatwiając Ci trening, ostatecznie będzie miała wpływ na jego efekt. Pamiętajmy, że pot nie jest wyznacznikiem dobrego treningu, tylko systemem obronnym naszego organizmu przed przegrzaniem. Każde procesy, które zachodzą w naszym organizmie wymagają energii. Ułatwiając naszemu organizmowi termoregulację za pomocą dobrej odzieży termoaktywnej, redukuję zużycie energii na tego typu procesy, która finalnie może zostać zużyta na poczet wysiłku.