Najczęściej spotykane typy odżywek białkowych.
W dzisiejszych czasach, gdzie suplementy diety są dostępne od ręki w wielu miejscach, a samych typów jest multum, trzeba wiedzieć czego dokładnie oczekujemy od danego produktu. Nic nie jest uniwersalne, a jak nazywa się to uniwersalnym, to idąc w myśl zasady: „Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.”, nie powinniśmy za bardzo brać danego artykułu pod uwagę, ponieważ już na starcie jest „podejrzany”.
Temat białka jest szczególnie drażliwy, co jest spowodowane niewiedzą kupujących. Wiele osób jest przekonanych, że odżywka białkowa bezpośrednio przełoży się na wielkość ich muskulatury, nie biorąc przy tym pod uwagę innych czynników, które niejednokrotnie są bardziej istotne niż sama podaż białka, ale to nie jest tematem dzisiejszego artykułu.
Poruszmy zatem pięć najczęściej spotykanych odżywek białkowych, które mogą nam pomóc w budowaniu lepszej formy.
Koncentrat białek serwatkowych, inaczej WPC.
Nieprzypadkowo wymieniłem koncentrat białek serwatkowych jako pierwszy, ponieważ to jest najczęściej sprzedawane i stosowane białko wśród początkujących lub średniozaawansowanych ćwiczących. WPC zawiera odpowiednie proporcje aminokwasów oraz peptydów, więc idealnie sprawdzi się jako uzupełnienie posiłków w ciągu dnia, ponieważ w tym okresie nie musimy dostarczać nic, co będzie wolnowchłanialne, gdyż uzupełniamy bieżące zapotrzebowanie i braki.
Kazeinian wapnia oraz kazeina micelarna.
Najbardziej znane białka wolnowchłanialne, których temat poruszyliśmy kilka linijek wyżej. Idealna forma jako uzupełnienie kolacji czy innych wieczornych posiłków, aby na skutek długiego trawienia przez dość długi czas uwalniać aminokwasy do naszego organizmu, co stanowi stały dopływ budulca i bodziec do regeneracji. Niestety jest pewien minus, ze względu na długi okres trawienia, białko to zalega na żołądku i może powodować uczucie ciężkości, co nie każdemu musi odpowiadać. Mimo to, oba typy działają zdecydowanie dłużej niż wspomniane WPC.
Izolat białek serwatkowych.
Izolat białek serwatkowych, czyli białko serwatkowe w swojej najczystszej formie. Bez tłuszczu i bez laktozy, czyli dobra opcja dla ludzi z uczuleniem, a ponadto bardzo szybko wchłaniająca się forma, którą można się ratować w kryzysowych sytuacjach. Bardzo dobre proporcje aminokwasów, a ponadto obecność sporej ilości aminokwasów rozgałęzionych BCAA.
Hydroziolat białek serwatkowych.
Trochę ulepszona forma izolatu. Czemu ulepszona? Przede wszystkim dlatego, że białko stanowi większy % w 100g produktu, jednak ma to swoją drugą, gorszą stronę – wyższa cena. Jest jeszcze jeden minus, ponieważ z racji tego, że jest to suplement prawie „goły”, czyli bez dodatków smakowych, jest stosunkowo gorzki, ale jak to się mówi: „To ma działać, a nie smakować”.
Jeżeli masz więcej pieniędzy, to stawiaj na hydroizolat, jeżeli Twój budżet jest szczuplejszy, to izolat też będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, po prostu będziesz musiał wziąć ciut większą dawkę, przez co dostarczysz ciut więcej węglowodanów i tłuszczu, ale ilości są znikome.
Albumina jajeczna.
Jako ostatnia, ale nie najgorsza, jest albumina jajeczna. Jak sama nazwa wskazuje – białko wytwarzane z jajek, które uważane są za jedne z lepszych (jak nie najlepszych) źródeł białka. Ma najwyższy stopień przyswajalności białka, czyli jaki % produktu zostanie spożytkowany właściwie. Pełen profil aminokwasów w odpowiednich proporcjach, duża ilość BCAA, duża wartość biologiczna – produkt warty swojej ceny – koniec.
Typy odżywek białkowych – podsumowanie.
Jeżeli nasza dieta i sposób w jaki prowadzimy swój dzień wymaga, aby wesprzeć się suplementami białkowymi, to warto z tego korzystać. Pamiętajmy, że punktem wyjścia jest nasz budżet, który dość mocno określa kategorię produktów, które są dla nas dostępne. Warto się zastanowić, czy nie lepiej czasem się wstrzymać, dorzucić kilka złotych i cieszyć się produktem wysokiej jakości. Z drugiej strony gdy walczymy po prostu o lepsze ciało, lepszy wynik czy lepsze samopoczucie, a nie miejsce na podium, to nie powinniśmy celować w odżywki wysokiej jakości. Dobrym rozwiązaniem jest również mieszanie tych źródeł i nie chodzi tu o jedną porcję, ale o konkretne pory dnia.
Krzysiek
18 stycznia 2023 @ 16:46
Każdy pisze o nowych substancjach i gdybym z nich wszystkich korzystał to by mi miejsca w domu nie starczyło. Pogubić się idzie 🙂
Łukasz
18 stycznia 2023 @ 16:48
Dobrze napisałeś – nic nie jest uniwersalne. Ile bym dał za specyfik który zawiera wszystkie substancje mi potrzebne w sobie.